Kombi przygotowa這 teledysk z okazji 100-lecia polskiej niepodleg這軼i. "A Wa喚sa gdzie?"

Zesp馧 Kombi przygotowa specjalny teledysk do utworu "Jaki jest wolno軼i smak", kt鏎y w niewiele wi璚ej ni 3 minuty streszcza histori Polski. Co ciekawe, nie znalaz這 si tam miejsce dla Lecha Wa喚sy. Tak muzycy w陰czyli si do akcji "B康幟y Razem. TVP".

Kombi składające się ze Sławomira Łosowskiego, Zbigniewa Fila, Karola Kozłowskiego i Tomasza Łosowskiego, postanowiło artystycznie zaznaczyć swój wkład w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski i przygotowało specjalną wersję kompozycji o znaczącym tytule "Jaki jest wolności skład". Premiera tego okolicznościowego wydawnictwa odbyła się w trakcie programu "Pytanie na śniadanie" na antenie TVP.

Kombi o historii Polski

"Jaki jest wolności smak" to zarazem tytuł i refren utworu zespołu Kombi. Piosenkę uzupełnia animowany teledysk, który stworzył Filip Ignatowicz. I właśnie ten film pokazuje kadry wiążące się z polską historią najnowszą. Niemniej nie wszyscy zasłużyli, by ich tam umieścić. Konkretnie zabrakło pierwszego prezydenta III RP, Lecha Wałęsy. 

 

W skrócie, koncept zaczyna się od pokazania dzwonu Zygmunta i portretu Józefa Piłsudskiego. Później mamy wojnę polsko-bolszewicką, uchwalenie Małej Konstytucji i dramatyczne wydarzenia związane z II wojną światową.

Autor znalazł czas, by pokazać w filmie m.in. bramę obozu w Auschwitz oraz Józefa Stalina czy Adolfa Hitlera, a nawet Wojciecha Jaruzelskiego. Na sam koniec z teledysku macha uśmiechnięty papież Jan Paweł II. Co ciekawe (a może właśnie wcale), nie pojawia się tam podobizna Lecha Wałęsy, choć logo Solidarności już tak. Jak widać, autorzy animacji nie uważają, że jego wkład w obalanie systemu komunistycznego warto było podkreślić w teledysku do piosenki. Całość kończy się optymistycznym obrazkiem z trzema flagami - polską, NATO i Unii Europejskiej.

Może też nieco niepokoić fakt, że po tytułowej frazie "Jaki jest wolności smak" padają na początku piosenki słowa "jeszcze nie wie nikt, ale widać już nadziei blask". Uspokajamy, to utwór dynamiczny, do wolności dochodzimy na samym końcu.

Wartość artystyczną tej piosenki można oceniać różnie, niemniej zastanawiający jest fakt, że w komentarzach pod utworem nie ma prawie żadnej negatywnej opinii. Najbardziej kontrowersyjna wypowiedź dotyczy właśnie Lecha Wałęsy. Ktoś zapytał:

A Wałęsa gdzie?

Na co uzyskał odpowiedź:

Jak to gdzie? Wygraną w Totka odbiera.

Przypominamy, to odwołanie do słynnej wypowiedzi Wałęsy, który tłumaczył, skąd brał pieniądze w latach 70. Przyznał, że około 35 tysięcy złotych, pojawiały się w jego portfelu jak na zamówienie, bo zawsze udawało mu się wygrać w totolotka.

Znalazła się też osoba uznała, że mimo to teledysk ma idealny walor edukacyjny:

Bardzo ciekawy klip, każdy nauczyciel historii powinien to pokazać na lekcji.

Nam się jednak wydaje, że klipu nie zrozumie nikt, kto podstawowej wiedzy historycznej nie posiada. 

Portal Teraz muzyka dowiedział się od muzyk闚, dlaczego postanowili przygotować singiel w takiej formie. Tak to tłumaczą:

Tematem piosenki jest wolność i konieczność walki o nią, gdy jest odebrana lub zagrożona. W tekście piosenki mowa jest między innymi o tym, że smaku wolności z reguły nie znają nawet ci, którzy podejmują o nią walkę.
Walka o wolność jest sprawą honoru, bo nie da się żyć na kolanach. Piosenka, a wraz z nią prezentowany w mediach wideoklip autorstwa Filipa Ignatowicza, to wyraz wdzięczności dla pokoleń, które walczyły o wolność Polski i dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.

Utwór miał premierę 5 listopada na antenie TVP, ale nie można powiedzieć, że cieszy się szczególnie dużą popularnością. Ma na YouTubie zaledwie ponad 2 tys. wyświetleń. Dziwne.

Wi璚ej o:
Komentarze (131)
Kombi ma teledysk z 100-lecia polskiej niepodleg這軼i. Bez Wa喚sy
Zaloguj si
 • psycholog11

  Oceniono 56 razy 48

  Kombi w stanie wojennym jako jeden z nielicznych zespo堯w nie bra udzia逝 w bojkocie komunistycznej telewizji, wi璚 mnie nie dziwi 瞠 teraz tak si zachowali.

 • polak66maly

  Oceniono 48 razy 44

  wlazidupy chca sie przypomniec. Ale zgodnie z nowa wesja historii, trzba bylo dodac siostry Kaczynskie i Morawieckiego. No i flaga UE jest juz passe.

 • justas32

  Oceniono 38 razy 32

  Ja my郵a貫m 瞠 to Mateusz Morawiecki obali komun i zrechrystianizowa Europ ...

 • c.t.k

  Oceniono 30 razy 24

  Uroczysto軼i na 100 lecie odzyskania niepodleg這軼i,bez Lecha Wa喚sy to jak:plus dodatni-bez plusa ujemnego,jak piwo bezalkoholowe,jak palenie bez zaci庵ania si,jak schabowy z soi,jak pose Suski w kapeluszu.Bez sensu i do d....

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX