Ennio Morricone przyjedzie z trasą do Polski: To dla mnie wielki zaszczyt móc występować dla polskiej publiczności

Już 19 stycznia 2019 roku w krakowskiej Tauron Arenie wystąpi światowej sławy włoski kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone - wraz z 160-osobowym składem Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej i chórem świętować będzie swoje 90. Urodziny i zabierze swoich fanów w muzyczną podróż po największych reżysersko-kompozytorskich duetach w historii kina.

Uważany za najwybitniejszego kompozytora XX wieku, Ennio Morricone cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kilku pokoleń melomanów. Ponadczasowa muzyka filmowa, która wypłynęła spod batuty włoskiej legendy rozbrzmi ponownie w przestrzeniach TAURON Areny Kraków. Znaczenie muzycznego święta podkreśli 90. rocznica urodzin artysty, która przypada już w listopadzie.

Jubileuszowa trasa obejmująca pięć koncertów w Europie to spełnienie życzenia Maestro, który pragnie celebrować ważne chwile w towarzystwie fanów. A tych nie brakuje, bo od 2014 roku artysta sprzedał ponad pół miliona biletów.

Czego można się więc spodziewać na polskim koncercie?

Z pewnością będzie można usłyszeć utwory ze ścieżki dźwiękowej do „Nienawistnej Ósemki”. Muzyka do tego filmu została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem oraz Nagrodą Nowojorskich Krytyków Filmowych. Dorobek włoskiego dyrygenta to tysiące kompozycji do ponad 500 filmów i współpraca z Céline Dion, Hansem Zimmerem, Michaelem Jacksonem, Andreą Bocelli czy Metallicą.

Podczas „90th Celebration Concert” 19 stycznia 2019 roku w krakowskiej Tauron Arenie Maestro dyrygować będzie liczącą 160 muzyków Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną i chórem, czyli muzykami, z którymi już wielokrotnie w przeszłości współpracował. Będzie to już dziewiąty występ artysty w naszym kraju. Wcześniej koncertował w Warszawie (2000, 2010), w Gdańsku (2009), we Wrocławiu (2016), w Łodzi (2017) i trzykrotnie w Krakowie (2007, 2015, 2017).

„Byłem poruszony pasją do mojej muzyki i uznaniem przez polskich widzów podczas moich poprzednich wizyt” – podkreśla Ennio Morricone, dodając że spodziewa się bardzo emocjonalnego i wyjątkowego wieczoru.

To dla mnie wielki zaszczyt móc występować dla polskiej publiczności. Każde spotkanie z nią było dla mnie niezwykłym doświadczeniem, które na zawsze zachowam w sercu.

W Polsce Morricone stał się bardzo popularny w latach 80., kiedy telewizja emitowała i często powtarzała seriale w rodzaju „Tajemnic Sahary” czy „Ośmiornicy”, a także liczne włoskie filmy.

Kompozytor podczas swojej długiej kariery współpracował również z polskimi reżyserami – z Romanem Polańskim przy „Franticu” i z Jerzym Kawalerowiczem przy „Maddalenie”. To właśnie z „Maddaleny” pochodzi poruszające smyczkowe „Chi Mai”, wykorzystane później także w „Zawodowcu” i w serialu „The Life and Times of David Lloyd George” – na pewno usłyszymy je w Krakowie. Morricone napisał też muzykę do opowiadających o Janie Pawle II filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”.

 

Współpracował z tak wielkimi reżyserami z Europy i Stanów Zjednoczonych jak Sergio Leone, Franco Zeffirelli, Bernardo Bertolucci, Quentin Tarantino i Brian De Palma, ale jego ulubionym jest Giuseppe Tornatore, z którym pracował trzynastokrotnie, pisząc muzykę do takich filmów jak „Cinema Paradiso”, „1900: Człowiek legenda”, „Malena”, „Baaria” i „Koneser”. Ostatnim jak dotąd wspólnym projektem obu artystów jest „La corrispondenza” z 2016 roku.

Wśród jego najpopularniejszych dzieł znaleźć możemy niezapomnianą „Misję”, nostalgiczne „Cinema Paradiso”, gangsterskie epopeje „Dawno temu w Ameryce” i „Nietykalni” czy serię spaghetti westernów w reżyserii Sergia Leone, z „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dobrym, złym i brzydkim” i „Za garść dolarów” na czele. Napisał także muzykę do kilkunastu filmów hollywoodzkich, w tym do „Czerwonej Sonji”, „Ofiar wojny”, „Projektu Manhattan”, „Na linii ognia”, „Bugsy’ego”, „W sieci”, „Senatora Bulwortha”, „Misji na Marsa”, „Nienawistnej ósemki” i horrorów „Egzorcysta 2: Heretyk”, „Coś” i „Wilk”.

 Ennio Morricone

Ennio Morricone urodził się w Rzymie 10 listopada 1928. Talent i zamiłowanie do muzyki odziedziczył po ojcu, słynnym włoskim trębaczu. Już w wieku sześciu lat stworzył pierwsze kompozycje.

Moricone napisał muzykę do ponad 500 filmów, współpracował z reżyserami włoskimi  i międzynarodowymi, w tym Sergio Leone, Gillo Pontecorvo, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Giuliano Montaldo, Lina Wertmüller, Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Roman Polański, Warren Beatty, Adrian Lyne, Oliver Stone, Margarethe von Trotta, Henry Verneuil, Pedro Almodovar i Roland Joffe. Do jego najbardziej znanych filmów należą: „Bitwa o Algier”, „Sacco i Vanzetti”, „Cinema Paradiso”, „The Legend of 1900”, „Malena”, „Nietykalni”, „Pewnego razu w Ameryce”.

Podczas swojej długiej kariery, Ennio Morricone otrzymał również wiele nagród. Najważniejsze to: Złoty Lew i honorowy Oscar został przyznany w 2003 roku, pięć nominacji do nagrody BAFTA, siedem nominacji do Oscarów, trzy Złote Globy, Grammy i Nagrodę Europejskiego Przemysłu Filmowego. W 2009 roku, ówczesny prezydent Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozy podpisał dekret o mianowaniu Morricone do rangi Rycerza Orderu Legii Honorowej.

W 2007 roku Morricone otrzymał Honorową Nagrodę "Oscara za jego wspaniały i wieloaspektowy wkład w dziedzinie muzyki filmowej".

Dorobek Morricone to również muzyka do seriali telewizyjnych: „Karol and The End of a Mystery”, „72 Meters” i „Fateless”. Jego muzyka w ostatnich latach była wielokrotnie powtórnie wykorzystywana w wielu serialach i filmach, w tym Quentina Tarrantino „Kill Bill” 92003, „Death Proof” (2007), „Bękarty Wojny” (2009), i „Django” (2012). W 2015 roku Morricone po raz pierwszy miał okazję współpracować z Tarrantino bezpośrednio. Napisał muzykę do jego  filmu „Nienawistna Ósemka”, a już następnego dnia po prapremierze otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii Najbardziej Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa.

W lutym 2015 roku została wznowiona trasa artysty. Zaplanowane zostało 20 koncertów w 12 największych arenach w Europie takich jak O2 w Londynie czy Ziggo Dome w Amsterdamie. Koncerty zgromadziły w 2014 roku łącznie 350 tysięcy widzów, a od tamtej pory artysta sprzedał kolejne pół miliona biletów za sprawą trasy „60 Years of Music Tour”. Było to planowo ostatnie tournée Ennio Morricone. Kompozytor powraca jednak z jubileuszową trasą z okazji 90-tych urodzin. Pięć koncertów w Europie, w tym styczniowy występ w krakowskiej Tauron Arenie.

Więcej o: