David Bowie nagrał piosenki, których nigdy wcześniej nie wydano. Aż do teraz

Z okazji 72. urodzin Davida Bowie zapowiedziano płytę z niepublikowanymi do tej pory nagraniami z wczesnego etapu jego kariery. Fani będą mieli okazję zapoznać się utworami, które powstały w tym samym czasie, co jego legendarny hit "Space Oddity".

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku na raka trzustki. Mimo to na jego fanów ciągle czekają muzyczne niespodzianki i premiery nieznanych utworów muzyka, tak jak te wchodzące w skład wydawnictwa "Spying Through a Keyhole", które ukaże się nakładem Parlophone na wiosnę tego roku.

Premiera niepublikowanych piosenek Davida Bowie

W tym roku David Bowie skończyłby 72 lata. Obchodził urodziny 8 stycznia, a w tym roku ta data zbiega się z 50. już rocznicą wydania jego pierwszego przebojowego hitu "Space Oddity". Z tej okazji na rynku ma ukazać się kompilacja "Spying Through a Keyhole", na której usłyszeć będzie można aż dziewięć piosenek i kompozycji, które David Bowie napisał w tym samym okresie, co legendarne już "Space Oddity", a które wcześniej nie zostały wydane na żadnym z licznych albumów artysty. 

 

Utwory te pochodzą z prywatnego archiwum muzyka, który sam zatwierdził je do publikacji. To dość surowe muzyczne "szkice" albo pierwsze wersje znanych już piosenek Bowiego.

"Spying Through a Keyhole" Davida Bowie - co znajdziemy na płycie?

Tytuł kompilacji "Spying Through A Keyhole" to fragment wersu z również wcześniej nieznanej piosenki "Love All Around". Wedle opisu wydawcy, jest rozkoszną piosenką miłosną. Wers w pełnym kształcie brzmi "I see a pop tune spying through a keyhole from the other room." 

Na płycie znajdziemy też utrzymane w średnim tempie demo "Mother Grey". Tekst piosenki opowiada o "raczkującym synu opuszczającym rodzinne gniazdo". David Bowie nagrał tam partie gitarowe i wokal, a co więcej, zagrał też na harmonijce, bo jak wiadomo, był multiinstrumentalistą.

Usłyszymy także demo dobrze znanego utworu "In The Heat Of The Morning" z ostateczną wersją tekstu piosenki. O demo "Goodbye 3d (Threepenny) Joe" wydawcy napisali po prostu, że jest czarujące i powstało w 1968 roku.  

Na płycie znalazła się również wczesna wersja piosenki "London Bye, Ta-Ta" z prawie zupełnie odmiennym tekstem, niż ten, który uznano za finalny. Oprócz tego wydawcy odkopali dwie wersje utworu "Angel, Angel, Grubby Face", pierwszą, o której istnieniu było wiadomo, oraz wersję-niespodziankę z alternatywnym tekstem utworu.

Będziemy mieli także okazję zapoznać się roboczymi wersjami kultowego "Space Oddity". Jedna z nich jest prawdopodobnie pierwszym próbnym nagraniem piosenki, jakie David Bowie stworzył. Na sam koniec została wersja na dwa głosy. Piosenka miała być pierwotnie duetem, a to demo ma nieco inne słowa i delikatnie odmienne aranżacje niż znana nam wersja. Dostaniemy zatem nagranie z Davidem Bowie i Johnem "Hutch" Hutchinsonem w pakiecie. 

Na razie wiadomo, że "Spying Through A Keyhole" ukaże się w limitowanej kolekcji winyli wiosną tego roku. Możliwe jednak, że nagrania zostaną później opublikowane na innych nośnikach. Nagrania przeleżały długie lata w szufladzie, po raz pierwszy je upubliczniono na ograniczony okres na stronie Parlophone pod koniec 2018 roku. 

Więcej o: