Fryderyki 2019. Znamy laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych. Podsiadło zmiótł konkurencję

25. gala wręczenia Fryderyków za nami. W tym roku najwięcej nominacji, bo aż 10, miał przebojowy Dawid Podsiadło. Z Katowic wyjeżdża z sześcioma statuetkami.
Zobacz wideo

W tym roku zaplanowano aż dwie uroczyste gale - 9 i 12 marca, a do tego dodatkowy koncert. To dlatego, że Fryderyki obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Pierwsza tura za nami, oto szczęśliwi zwycięzcy. 

Fryderyki 2019 - skrót wydarzeń

 Gospodarzami wieczoru byli Magda Mołek i Rafał Pacześ. Jubileuszowa ceremonia zaczęła się od występu Kayah i ... Zbigniewa Wodeckiego. Potem piosenkarka wręczyła nagrodę w kategorii utwór roku. Wygrał utwór "Początek", hymn Męskiego Grania 2018, autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza. Nagrodę odebrał Zalewski.

Zaraz po nim wystąpili Skaldowie - w tym roku zostali uhonorowani Złotymi Fryderykami za całokształt dokonań. Fonograficznym debiutem roku został zespół Tulia - ten sam, który jedzie w tym roku na Eurowizję. Nagrodę w kategorii Album roku - Rock - dostał zespół Lao Che za płytę "Wiedza o społeczeństwie"- wręczyła ją Daria Zawiałow, cała ma czarno. 

Wydarzenie uświetniła też artystyczna interpretacja utworu "Zakręcona" w wykonaniu Reni Jusis. Artystka zaczęła od wstępu na fortepianie, potem przeszła do wokalu przy disco remiksie klasycznego już przeboju. Potem wręczyła nagrodę w kategorii Album roku Album Pop Alternatywny Meli Koteluk. Przy okazji dowcipnie zauważyła, że publiczność bawi się wyłącznie przy wodzie i soku.

W kategorii Kompozytor roku nagrodę wręczała Maria Sadowska. Wygrali Dawid Podsiadło i Bartosz Dziedzic. W kategorii Album Roku Pop wygrał Dawid Podsiadło za swój album "Małomiasteczkowy". W kategorii Album Roku Alternatywa wygrała z kolei Kasia Nosowska - sama powiedziała, że jest w tej kategorii niczym Dąb Bartek - zarówno jeśli chodzi o staż, jak i o obwód w pasie. Zaraz potem lirycznie i refleksyjnie zaśpiewał Kortez swój ostatni przebój "Hej wy". Zrobiło się bardzo refleksyjnie oraz melancholijnie. 

Zbigniew Namysłowski wręczył nagrodę w kategorii Album Roku Jazz - wygrało trio Marcina Wasilewskiego. Zaraz potem zaśpiewała Monika Brodka - publiczność usłyszała jej interpretację utworu "Wszystko czego dziś chcę" Izabeli Trojanowskiej powstałą na potrzeby serialu "Rojst". Pominiemy milczeniem wtręty pana standupera (Rafał Pacześ), który prowadził galę z Magdą Mołek. Na gali zaśpiewał też Organek - usłyszeliśmy jego nową piosenkę "Niemiłość" - to ta, którą brzmi, jakby śpiewał ją T.Love.

Nie ma co ukrywać, punktem kulminacyjnym wieczoru był moment, kiedy Kortez, Podsiadło i Zalewski zagrali "Początek". Zaraz potem wręczono nagrodę dla najlepszego autora roku - wygrał Dawid Podsiadło. Telewizyjną transmisję gali zakończył występ Artura Rojka.  Choć nie obyło się przygód technicznych - zespół miał problemy ze sprzętem. Na scenie zatańczył w międzyczasie Krzysztof Zalewski.

Fryderyki 2019 - Złote Fryderyki

Akademia Fonograficzna uhonorowała muzyków, których wkład w polską kulturę jest wybitny. Złote Fryderyki to nagrody za całokształt osiągnięć, a w tym roku dostali je m.in. zmarły Robert Brylewski (nagrodę odebrała jego córka Ewa) i Skaldowie. W tym gronie znalazła się także wokalistka jazzowa Wanda Warska oraz światowej sławy dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie, Jacek Kaspszyk.

Fryderyki 2019 - Kto miał najwięcej nominacji?

Dawid Podsiadło był niekwestionowanym liderem w tej konkurencji - zdobył nominacje w 10 kategoriach, dzielnie gonił go Krzysztof Zalewski, który dostał ich pięć. Dawid Lubowicz (z udziałem w Atom String Quartet), Jacek Kaspszyk, Katarzyna Nosowska, Lanberry, Paweł Gusnar, Paweł Łukaszewski mieli z kolei po cztery nominacje, a po trzy zdobyli Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Kortez, Krakowskie Trio Stroikowe, Kwartet Śląski, Marcin Bors, Michał Pietrzak i Patryk Kumór. 

Fryderyki 2019 - lista zwycięzców

Pełną listę laureatów znajdziecie na stronie ZPAV. Oto zwycięzcy:

Fryderyki 2019. Fonograficzny debiut roku

Tulia

Fryderyki 2019. Album roku Alternatywny pop

Mela Koteluk

Fryderyki 2019 - Album Roku Popu

Dawid Podsiadło, "Małomiasteczkowy"

Album Roku Alternatywa

Nosowska, "Basta"

Fryderyki 2019 - Album Roku Rock

Lao Che, "Wiedza O Społeczeństwie"

Fryderyki 2019 - Album Roku Jazz

Marcin Wasilewski trio - Live

Fryderyki 2019 - Utwór Roku

Męskie Granie Orkiestra 2019, "Początek"

Fryderyki 2019 - Autor Roku

Dawid Podsiadło

Fryderyki 2019 - Najlepszy Album Zagraniczny

Greta Van Fleet, "Anthem of the Peaceful Army"

Fryderyki 2019 - Teledysk Roku

Dawid Podsiadło, "Małomiasteczkowy"

Fryderyki 2019 - Album Roku Metal

I Loved You At Your Darkest — Behemoth

Fryderyki 2019 - Album Roku Muzyka Ilustracyjna

Kamerdyner - muzyka z filmu (komp. Antoni Komasa-Łazarkiewicz) — Kortez, Mary Komasa, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Karol Marianowski, Piotr Komorowski, Polska Orkiestra Radiowa

Fryderyki 2019 - Album Roku Muzyka Poetycka

Malinowa... — Stanisława Celińska

Fryderyki 2019 - Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa

Szukaj w snach — Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski

Fryderyki 2019 - Nowe Wykonanie

Zalewski Śpiewa Niemena (album) — Krzysztof Zalewski

Fryderyki 2019 - Najlepsza Oprawa Graficzna

Małomiasteczkowy — Dawid Podsiadło

Fryderyki 2019 - Teledysk Roku

Początek — Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski)

MUZYKA JAZZOWA

Fryderyki 2019 - Album Roku Jazz

Marcin Wasilewski Trio - Live

Fryderyki 2019 - Debiut Roku Jazz

Emil Miszk

Artysta Roku Jazz

Marcin Wasilewski

Album Roku Elektronika

Xxanaxx - Gradient

Album Roku Folk / Muzyka Świata:

Warszawskie Combo Taneczne - STO LAT PANIE STAŚKU!

Album Roku Hip-Hop: ex aequo

Pro8l3m - "Ground Zero Mixtape", Taconafide - "SOMA 0,5 MG" oraz O.S.T.R. - "W drodze po szczęście"

Album Roku Blues/Country:

SMACK Robert Cichy

Więcej o: