Jacek Kaczmarski zmarł 15 lat temu. Pod koniec życia stracił głos

Mija 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, poety, prozaika, kompozytora i piosenkarza, postaci kojarzonej z pierwszą "Solidarnością" i okresem stanu wojennego. Artysta zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Przegrał walkę z nowotworem.
Zobacz wideo

Najsłynniejszym utworem Jacka Kaczmarskiego były „Mury” - pieśń, która stała się hymnem antykomunistycznej opozycji. Artysta był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę Fryderyki za całokształt twórczości. 

15. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Bard "Solidarności" zmarł w wieku 47 lat

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 r. w Warszawie. Był synem malarki żydowskiego pochodzenia Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków Janusza Kaczmarskiego. Ukończył XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Kaczmarski rozpoczął swoją działalność artystyczną w latach 70-tych. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku. Związany był m.in. z kabaretem „Pod Egidą”, grupą Piosenkariat oraz Teatrem na Rozdrożu. W 1979 wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki "Mury".

 

Kiedy ogłoszono stan wojenny w Polsce, przebywał we Francji. Przebywając na emigracji, koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu oraz w większości krajów Europy Zachodniej. Jacek Kaczmarski występował na rzecz podziemnej „Solidarności”. W 1984 został członkiem Redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W tym czasie kasety z jego nagraniami były nielegalne, wydawano je w podziemiu. Do Polski wrócił po dziewięciu latach emigracji, w 1990 roku. Pięć lat później osiedlił się w Australii. 

Jacek Kaczmarski zmarł 15 lat temu. Przegrał walkę z nowotworem

Na przełomie 2001 i 2002 Kaczmarski zauważył u siebie bóle gardła i trudności ze śpiewaniem. Zdiagnozowano u niego zaawansowane stadium raka przełyku. Na początku 2003 przeszedł zabieg tracheotomii. Jego leczenie było finansowane m.in. z pieniędzy pozyskanych w zbiórkach charytatywnych. Na początku 2004 Kaczmarski całkowicie stracił głos. Kontaktował się z innymi tylko za pomocą pisma. 17 marca 2004 otrzymał nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości, jednak nie był w stanie odebrać jej osobiście. Przebywając w  szpitalu w Gdańsku, stracił przytomność rano 10 kwietnia. Zmarł tego samego dnia około godziny 18:30. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Więcej o: