18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Rammstein opublikował nowy teledysk do "Radio". Jest nagość, przemoc oraz mnóstwo nawiązań do kultury i historii [18+]

Zgodnie z oczekiwaniami nowy teledysk zespołu Rammstein do piosenki "Radio" jest produkcją bardzo odważną i można powiedzieć, że kontrowersyjną. Po 30 minutach od premiery teledysk na Youtubie miał już ponad 250 tys. wyświetleń, a licznik ciągle bije.
Zobacz wideo

Teledysk do piosenki "Radio" zespołu Rammstein cieszy się niewątpliwą popularnością. W ledwie godzinę od premiery w sieci uzbierał ponad 400 tys. wyświetleń na Youtubie. I należy przyznać, że warstwa estetyczna klipu została dopieszczona, zaś scenariusz zawiera wiele intrygujących odwołań do europejskiej kultury. Nie zabrakło w tym wszystkim kontrowersyjnych elementów takich jak nagie kobiece biusty czy czerwona flaga Unii Europejskiej. 

Nowy teledysk Rammsteina

Klip do "Radio" jest produkcją czarno-białą z wyjątkiem ostatniej sceny, wizualnie mocno nawiązującą do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Reżyserem jest Jörn Heitmann. Kostiumy i scenografia sugerują, że "akcja" została osadzona w pierwszej połowie XX wieku. Opublikowane jeszcze w ubiegłym roku na fanowskich forach ogłoszenie dla statystów do teledysku mówiło wprost o tym, że klip będzie stylizowany na okres przypadający między latami 20. a -50. ubiegłego stulecia.   

Jak informuje polski fanclub zespołu, "Radio" ma być hołdem dla "społecznej roli radia" jako środka masowego przekazu, a także odniesieniem do twórczości zespołu Kraftwerk czy znanego niemieckiego piosenkarza Klausa Nomi.

Zanim obejrzycie teledysk, uprzedzamy film zawiera drastyczne sceny (uliczne zamieszki, okaleczenie klienta w salonie fryzjerskim) oraz elementy nagości. Warto też zauważyć, że znajdują się tam także ujęcia nawiązujące do słynnego obrazu Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". To oznacza, że zobaczycie kobietę w zwiewnej szacie z odsłoniętym torsem przyozdobionym napisami w języku niemieckim i ze sztandarem w dłoni. 

 

Jak już wspominaliśmy, estetycznie można się dopatrzeć nawiązań do niemieckiego ekspresjonizmu. Klip ma podkreślić, że radio jako środek masowego przekazu miało dużą siłę oddziaływania na społeczeństwo. Ewidentnie podkreślają to sceny z fabryki radioodbiorników, gdzie pracownice podnoszą gotowe radio w geście tryumfu, ujęcia z kobietą karmiącą piersią małe radyjko wyjęte z dziecięcego wózka, a także młoda kobieta stymulująca się seksualnie odbiornikiem radiowym w swojej sypialni czy ludzie szturmujący sklep z tym sprzętem. To przesłanie przypieczętowała filmowa trawestacja wspomnianego wcześniej obrazu Delacroix z niemiecką wersją Marianny wiodącej lud na uliczne barykady.

Dlatego też dla przeciwwagi pokazano, jak państwowe władze starają się radio kontrolować. Stąd ujęcia z maszerującymi oddziałami umundurowanych żołnierzy wprost na budynek rozgłośni Radio Berlin czy zabierający radyjko kobiecie na ulicy policjant w pruskim hełmie. 

Rammstein chciał pokazać, że mimo usilnych starań władzy, mediów i ludzi nie da się kontrolować. Dlatego też, kiedy mundurowi wbiegają do sali, w której zespół gra swoją piosenkę, nie mogą nikogo spałować, bo muzycy są hologramami.

Wymowna jest także ostatnia sekwencja, w której wprowadzono kolor. Wtedy też okazuje się, że stojące przed budynkiem radia flagi Unii Europejskiej nie są niebieskie, a czerwone. Tak zespół może sugerować, że zapędy unii, by kontrolować wolność słowa np. w internecie, niebezpiecznie przypominają praktyki stosowane w Związku Radzieckim, który przecież posługiwał się czerwonym sztandarem z sierpem i młotem. Dość ironiczny w tym świetle jest jednak fakt, że pod teledyskiem na Youtubie wyłączono możliwość komentowania.  

"Radio" zespołu Rammstein - tłumaczenie tekstu

Na portalu Loudwire już wczoraj ukazało się dość podstawowe angielskie tłumaczenie tekstu piosenki "Radio", albowiem wczoraj też odbyła się jej premiera radiowa. Pozwoliliśmy sobie ją wstępnie przetłumaczyć na język polski:


Zabraniają nam wspólnoty
Nic nie możemy zobaczyć, usłyszeć ani o niczym porozmawiać
Ale każdej nocy na godzinę lub dwie
Znikam z tego świata
Każdej nocy następuje chwila szczęścia
Zbliżam uszy blisko do odbiornika świata


ref. Radio, moje radio
Pozwalam się zassać w eter
Moje uszy stają się moimi oczami
Radio, moje radio
Więc słyszę to, czego nie widzę
W ciszy skrada się tęsknota za światem


Każda piosenka jest zakazana
Tak niebezpieczne zagraniczne wersy
Ale każdej nocy następuje chwila szczęści
Moje ucho zbliża się do świata


ref. Radio, moje radio
Pozwalam się zassać w eter
Moje uszy stają się moimi oczami
Radio, moje radio

Słyszę to, czego nie widzę

W ciszy skrada się tęsknota za światem

Każdej nocy w sekrecie się wspinam
Na grzbiet muzyki
Kładę uszy na skrzydłach
Cicho śpiewam w dłonie
Każdej nocy znowu odlatuję
Daleko razem z muzyką
Szybuję przez jasne pokoje
Bez granic, bez murów

Radio, radio
Radio, radio

ref. Radio, moje radio
Pozwalam się zassać w eter
Moje uszy stają się moimi oczami
Radio, moje radio
Więc słyszę to, czego nie widzę
W ciszy skrada się tęsknota za światem

Tekst utworu zatem pokrywa się z interpretacją teledysku. Teraz zostaje nam tylko poczekać na pierwsze głośne reakcje na całość przekazu.

Więcej o: