Krzysztof Warlikowski i Waldemar Dąbrowski zostali docenieni na międzynarodowym forum dzięki swojej działalności artystycznej. Zarówno reżyser, jak i wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Wielkiego odebrali swoje International Opera Awards, potocznie nazywane "operowymi Oscarami".
International Opera Awards są przyznawane od 2013 roku. To międzynarodowy plebiscyt, który stworzyli redaktor czasopisma "Opera", John Allison, i Harry Hyman, brytyjski filantrop, miłośnik opery i biznesmen. Nagrody przyznawane są w 20 różnych kategoriach. Uczestników można zgłosić przez internet, a kandydatury są rozpatrywane przez jury, które tworzą organizatorzy i krytycy operowi. Ostatecznie zwycięzcy są wybierani w tajnym głosowaniu, poza nagrodą od czytelników czasopisma "Opera".
Krzysztof Warlikowski dostał w tym roku nagrodę za swoją inscenizację "Z domu umarłych" - opery autorstwa Leosa Janacka. To historia oparta na twórczości Fiodora Dostojewskiego, pierwotnie osadzona w carskim obozie pracy. Warlikowski opowieść uwspółcześnił i przeniósł ją do współczesnego więzienia w stylu amerykańskim. Przedstawienie miało swoją premierę w ubiegłym roku na deskach londyńskiego Covent Garden.
Warlikowski jest jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów teatralnych, który swoje sztuki wystawia na deskach teatrów w całej Europie. Ma na koncie realizacje projektów m.in. w Operze Paryskiej, Staatstheater w Hanowerze, Théâtre National w Nicei, Piccolo Teatro w Mediolanie czy Odéon-Théâtre de l’Europe.
Już w roku 1997 zdobył Honorowego Złotego Yoricka w konkursie Theatrum Gedanense za swoją wersję sztuki "Zimowa opowieść" Williama Szekspira. W 2003 roku dostał Paszport "Polityki" i Złotego Yoricka za wyreżyserowanie "Burzy" Szekspira. W 2011 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Waldemar Dąbrowski, który od 11 lat kieruje Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie, dostał z kolei nagrodę za całokształt swojej działalności w tej placówce. Nic dziwnego, tylko w Polsce został nagrodzony Złotym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To on był pomysłodawcą stworzenia takich instytucji jak Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Instytutów Teatralnego i Książki czy Instytut Sztuki Audiowizualnej. Dąbrowski działał także na rzecz powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
W latach 2002–2005 był ministrem kultury, był także prezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jak i honorowym prezesem Polskiego Związku Golfa. W 2010 roku trafił do zarządu OPERA EUROPA, instytucji zrzeszającej europejskie teatry operowe.