Krzysztof Warlikowski i Waldemar Dąbrowski dostali "operowe Oscary". To prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie

Krzysztof Warlikowski dostał International Opera Award w kategorii najlepsze przedstawienie minionego roku. Z kolei Waldemar Dąbrowski został nagrodzony za całokształt swojej działalności.
Zobacz wideo

Krzysztof Warlikowski i Waldemar Dąbrowski zostali docenieni na międzynarodowym forum dzięki swojej działalności artystycznej. Zarówno reżyser, jak i wieloletni dyrektor warszawskiego Teatru Wielkiego odebrali swoje International Opera Awards, potocznie nazywane "operowymi Oscarami".

"Operowe Oscary": Krzysztof Warlikowski i Waldemar Dąbrowski nagrodzeni

International Opera Awards są przyznawane od 2013 roku. To międzynarodowy plebiscyt, który stworzyli redaktor czasopisma "Opera", John Allison, i Harry Hyman, brytyjski filantrop, miłośnik opery i biznesmen. Nagrody przyznawane są w 20 różnych kategoriach. Uczestników można zgłosić przez internet, a kandydatury są rozpatrywane przez jury, które tworzą organizatorzy i krytycy operowi. Ostatecznie zwycięzcy są wybierani w tajnym głosowaniu, poza nagrodą od czytelników czasopisma "Opera".

Krzysztof Warlikowski dostał w tym roku nagrodę za swoją inscenizację "Z domu umarłych" - opery autorstwa Leosa Janacka. To historia oparta na twórczości Fiodora Dostojewskiego, pierwotnie osadzona w carskim obozie pracy. Warlikowski opowieść uwspółcześnił i przeniósł ją do współczesnego więzienia w stylu amerykańskim. Przedstawienie miało swoją premierę w ubiegłym roku na deskach londyńskiego Covent Garden.

Warlikowski jest jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów teatralnych, który swoje sztuki wystawia na deskach teatrów w całej Europie. Ma na koncie realizacje projektów m.in. w Operze Paryskiej, Staatstheater w Hanowerze, Théâtre National w Nicei, Piccolo Teatro w Mediolanie czy Odéon-Théâtre de l’Europe.

Już w roku 1997 zdobył Honorowego Złotego Yoricka w konkursie Theatrum Gedanense za swoją wersję sztuki "Zimowa opowieść" Williama Szekspira. W 2003 roku dostał Paszport "Polityki" i Złotego Yoricka za wyreżyserowanie "Burzy" Szekspira. W 2011 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Waldemar Dąbrowski, który od 11 lat kieruje Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie, dostał z kolei nagrodę za całokształt swojej działalności w tej placówce. Nic dziwnego, tylko w Polsce został nagrodzony Złotym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To on był pomysłodawcą stworzenia takich instytucji jak Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Instytutów Teatralnego i Książki czy Instytut Sztuki Audiowizualnej. Dąbrowski działał także na rzecz powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W latach 2002–2005 był ministrem kultury, był także prezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jak i honorowym prezesem Polskiego Związku Golfa. W 2010 roku trafił do zarządu OPERA EUROPA, instytucji zrzeszającej europejskie teatry operowe.

Więcej o: