Słynny "Billboard" zrobi nowe zestawienie. Będzie wybierać 100 najpopularniejszych piosenek na całym świecie

Tygodnik "Billboard" od lat publikuje zestawienia najlepszych albumów, singli, piosenek i teledysków. Każdy muzyk i artysta wie, że miejsce na ich liście oznacza sukces. Teraz pojawi się nowa kategoria - 100 najlepszych przebojów na świecie.
Zobacz wideo

Tego do tej pory jeszcze nie było. "Bilboard" od tego roku będzie publikować listę, z której dowiemy się, którzy artyści są najpopularniejsi na CAŁYM świecie. To może oznaczać kres dominacji amerykańskich artystów! Tutaj bowiem będą decydujące dane dotyczące tego, ile razy utwór odtworzono w radiu, w sieci (streaming) i jak mają się wpływy ze sprzedaży kopii cyfrowych oraz tradycyjnych singli i albumów. A wiadomo, że takie liczby nie kłamią. Nowe rynki mogą zupełnie zmienić to, jak będziemy myśleć o muzyce rozrywkowej. 

Nowa lista Billboard

Nowa lista "Billboard" będzie się nazywać The Global 100 i właśnie z niej raz na tydzień będzie można się dowiedzieć, która piosenka jest tak naprawdę najpopularniejsza na całym świecie. Silvio Pietroluongo z "Billboard" tak to tłumaczy:

Utworzenie The Global 100 jest dużym krokiem w rozwoju list Billboard. Przez dekady oparta na danych z USA lista Billboard Hot 100 była wyznacznikiem sukcesu w muzyce. Teraz "Billboard" z dumą przedstawia ranking, który wykaże zasięg piosnek w międzynarodowej skali.

To nowa jakość, ponieważ do tej pory jej siostrzana wersja - Hot 100 - obejmowała dane tylko dla rynku amerykańskiego. Choć USA to duży kraj, to wcale tamtejsze gusta muzyczne nie muszą się pokrywać z tym, czego najchętniej się słucha na całym świecie. Lista tworzona jest na podstawie trzech wskaźników: wspomnianej słuchalności radiowej, wyników sprzedaży utworów (także kopii cyfrowych) i liczby odtworzeń w serwisach streamingowych typu Spotify, Tidal czy iTunes. 

Co ciekawe, do tej pory The Beatles pozostają jedynym zespołem w historii rankingu, którego piosenki zajęły pięć pierwszych pozycji na liście. 

Więcej o: