Michał Urbaniak i sample piosenki Władysława Szpilmana - posłuchaj singla wydanego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego

"Red Bus to Freedom" to tytuł singla promującego płytę "For Warsaw with love" Michała Urbaniaka, która ukazuje się 26 lipca w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W utworze wykorzystany został sampel z nagrania Władysława Szpilmana zatytułowanego "Czerwony Autobus".

Singiel "Red Bus to Freedom" otwiera płytę Michała Urbaniaka "For Warsaw with love", na której usłyszeć można wielu wybitnych muzyków, m.in. pianistę Herbiego Hancocka, basistę Marcusa Millera, gitarzystę Davida Gilmore’a, trębacza Michaela Patchesa Stewarta, czy perkusistę Lenny’ego White’a.

 

Płyta na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, w singlu słychać sampel autora "Pianisty" 

W utworze "Red bus to Freedom" wystąpił raper Stuntman, wykorzystany został także sampel z nagrania Władysława Szpilmana zatytułowanego "Czerwony Autobus", w wykonaniu Chóru Czejanda. Muzykę do utworu skomponowali Michał Urbaniak i Al MacDowell, natomiast autorami słów są Kazimierz Winkler i Stuntman.

Władysław Szpilman był polskim kompozytorem, aranżerem i pianistą żydowskiego pochodzenia. Jest autorem takich przebojów jak śpiewanej przez Irenę Santor piosenki "Tych lat nie odda nikt", "Jutro będzie dobry dzień" Heleny Majdaniec czy "W małym kinie" Mieczysława Fogga.

Jego wspomnienia z czasów II wojny światowej opublikowano w 1946 roku pod tytułem "Śmierć miasta" (w opracowaniu Jerzego Waldorffa). Książka została jednak ocenzurowana i wydana w małym nakładzie, bo opisywała historię niepasującą do oficjalnych wersji. Dopiero po ponad 50 latach ukazała się w niemieckim wydawnictwie Ullstein (1998) jej poprawiona i uzupełniona wersja. Tym razem nosiła tytuł "Pianista" - tu pomagający Szpilmanowi żołnierz był już nie Austriakiem, a tak jak w rzeczywistości, Niemcem. 

Historią Szpilmana zainteresował się Roman Polański i nakręcił film "Pianista" z Adrienem Brodym w roli głównej. Produkcja zdobyła Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego filmu, a także m.in. trzy Oscary: za reżyserię, pierwszoplanową rolę męską i za scenariusz.

Zobacz wideo

Michał Urbaniak: Tę płytę dedykuję Warszawie

Album "For Warsaw with love" to 12 utworów obejmujących bliskie Michałowi Urbaniakowi gatunki muzyczne: jazz, blues, czy hip-hop. Na płycie można usłyszeć kompozycje autora, a także jego interpretacje utworów Theloniousa Monka czy Billa Evansa i Milesa Davisa.

- Ta płyta jest dedykacją dla Warszawy, w której się urodziłem. Jestem swego rodzaju "warszawskim łodzianinem", w życiu którego Warszawa zawsze była ważnym miastem. Dlatego płytę dedykuję Warszawie, która jest dla Polski tym, czym Nowy Jork jest dla Amerykanów - mówi Michał Urbaniak.

Płyta ukazuje się z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Powstanie Warszawskie to dla mnie duże doświadczenie, ponieważ urodziłem się w Warszawie. Moja Mama w przeddzień wybuchu Powstania wywiozła mnie z miasta. Być może uratowała mi życie? Nagrywając płytę w Nowym Jorku opowiadałem moim muzykom o Powstaniu Warszawskim, o heroizmie i bohaterstwie i to robiło na nich duże wrażenie - dodaje Michał Urbaniak.

Biografia Michała Urbaniaka jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>

Michał Urbaniak: Jestem wszystkoholikiem. Nie znam umiaru >>

Wydawcą płyty For Warsaw with love jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a dystrybutorem Agora.

Więcej o: