Lady Gaga została oskarżona o plagiat w oscarowej piosence "Shallow". Odpowiada na zarzuty

Muzyk Steve Ronsen uważa, że "Shallow" za które Lady Gaga dostała Oscara, jest plagiatem jego piosenki z 2012 roku. Straszy pozwem i domaga się miliona dolarów odszkodowania . Piosenkarka i jej prawnik odpowiadają na jego zarzuty.
Zobacz wideo

Piosenka "Shallow" z filmu "A Star is Born" przyniosła Lady Gadze i pozostałym autorom utworu Oscara i nagrodę Grammy. Muzyk Steve Ronsen uznał, że ten przebój przypomina jego piosenkę "Almost" z 2012 roku na tyle, iż postraszył piosenkarkę pozwem o plagiat. Jest oficjalna odpowiedź na zarzuty.

Czytaj też: Oscary 2019. Bradley Cooper i Lady Gaga zaśpiewali "Shallow", a potem odebrali za nią Oscara. To był najlepszy występ wieczoru

Lady Gaga odpowiada na zarzuty o plagiat

Steve Ronsen wysłał do mediów oficjalne oświadczenie, w którym dowodzi, że twórcy "Shallow" użyli takiej samej sekwencji progresywnej co on w piosence "Almost" - bez jego wiedzy ani pozwolenia. 

Muzyk rozżalony podkreśla, że wcześniej kontaktował się z autorami "Shallow" w tej sprawie, ale nie udało się osiągnąć porozumienia. Dlatego też zamierza wysłać do sądu pozew i domagać się miliona dolarów odszkodowania: 

Wiele osób zwróciło mi uwagę na to, że "Shallow" brzmi jak moja piosenka. To nie ja to wyszukałem, nawet nie widziałem filmu (słyszałem, że jest niezły). Podziwiam Lady Gagę i chcę dotrzeć do sedna sprawy. Są też inni współautorzy tej piosenki, włączając Marka Ronsona. Poprosiłem o opinię muzykologa, który zgadza się, że te utwory są podobne. Chciałbym, żeby ktoś zbadał potencjalne naruszenie moich dóbr.
Chciałem polubownie rozwiązać sprawę, mój pełnomocnik dostarczył kilka miesięcy temu prawnikom Lady Gagi na ich prośbę oficjalny raport znanego muzykologa i profesora. Potwierdził w nim, że istnieją spore podobieństwa w obrębie tempa, melodii, rytmu oraz harmonii między tymi piosenkami.

Sami możecie też przeprowadzić analizę muzyczną. Tak brzmi piosenka Lady Gagi:

 

A tak utwór, który rzekomo został splagiatowany:

 

Prawnik Lady Gagi wystosował odpowiedź na zarzuty. Nie przebiera w słowach:

Dostarczyliśmy panu Markowi D. Shirianowi obszerny list z opiniami i analizami licznych i uznanych muzykologów. Żaden z nich nie znalazł pomiędzy piosenkami podobieństw, które podlegałyby zaskarżeniu. Nawet muzykolog, na którego powołał się pan Shirian, zaznaczył, że ten konkretny zestaw dźwięków jest generyczny i powszechnie używany w wielu piosenkach, nie tylko w utworze powoda.

Co więcej, zdaniem przedstawiciela prawnika -"Pan Ronsen i jego prawnik próbują zarobić łatwe pieniądze kosztem odnoszącej liczne sukcesy artystki. To godne potępienia i złe zachowanie. Podziwiam Lady Gagę za odwagę do tego, by się bronić, a także bronić się w imieniu artystów, którzy dostają podobnie oportunistyczne pozwy. Jeśli pan Shirian [prawnik Ronsena - przyp. red.] będzie ciągnął sprawę, Lady Gaga będzie walczyć i wygra". 

Więcej o: