Odwołano koncerty Placido Domingo. Dziewięć kobiet oskarżyło go o molestowanie seksualne

Śpiewak operowy Placido Domingo broni się przed oskarżeniami o molestowanie seksualne, jakie wysuwa wobec niego dziewięć kobiet. W operze w Los Angeles wszczęto dochodzenie w sprawie tych doniesień, a dwie instytucje zdecydowały się odwołać koncerty z jego udziałem.
Zobacz wideo

Kobiety, które zarzucają Placido Domingo molestowanie seksualne, twierdzą, że jako jeden z najsłynniejszych śpiewaków operowych świata wykorzystywał swoją pozycję, by zmuszać je do relacji o podłożu seksualnym. Niektóre z nich uważają, że odrzucenie jego propozycji zrujnowało im kariery. Tylko jedna z nich zdecydowała się ujawnić swoje nazwisko - Patricia Wulf. 

Placido Domingo oskarżony o molestowanie seksualne 

Zgodnie z zeznaniami poszkodowanych kobiet, śpiewak miał je molestować na przestrzeni ponad 30 lat. Do incydentów miało także dochodzić m.in. w Washington Opera, której Domingo był najpierw dyrektorem artystycznym, a później dyrektorem generalnym. Patricia Wulf w rozmowie z agencją AP powiedziała, że kiedy dostała angaż w waszyngtońskiej operze, wydawało jej się, że dostała życiową szansę. Dodaje, że doświadczenie szybko zmieniło się niekończący się koszmar. "Czuję ulgę, że w końcu wyjawiłam prawdę" - powiedziała dziennikarzom. Chce tym samym "pomóc innym kobietom, by miały siłę powiedzieć 'nie'" mężczyznom na stanowiskom.

Oświadczenie Domingo 

Placido Domingo w wydanym oświadczeniu podkreśla, że oskarżenia padają ze strony anonimowych kobiet, dotyczą wydarzeń sprzed trzydziestu lat i brak w nich jakichkolwiek konkretów. Opera w Los Angeles, w której Domingo od 2003 roku był dyrektorem generalnym, poinformowała, że powoła grupę składającą się z osób z zewnątrz do zbadania tych oskarżeń.

Urodzony w Hiszpanii Placido Domingo jest jedną z największych gwiazd opery XX wieku, śpiewał w słynnym trio Trzech Tenorów wraz z Luciano Pavarottim i Jose Carrerasem. 78-letni Placido Domingo, obecnie klasyfikowany jest jako baryton. Mimo zaawansowanego wieku nadal koncertuje w wypełnionych po brzegi salach.

Odwołane koncerty Placido Domingo

W związku z oskarżeniami wobec śpiewaka, dwie placówki kulturalne zdecydowały się odwołać jego występy. Pierwsza to Orkiestra Filadelfijska, która wycofała swoje zaproszenie na uroczystości otwarcia sezonu 18 września. Opera w San Francisco także odwołała jeden z jego koncertów, który miał się odbyć 6 października. Metropolitan Opera w Nowym Jorku poinformowała, że poczeka na wyniki dochodzenia zespołu opery z Los Angeles, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje w sprawie dalszej współpracy z artystą.

Placido Domingo nagrał ponad sto albumów i otrzymał 14 nagród Grammy. W tym roku dał czterotysięczny koncert w swojej trwającej 60 lat karierze.

Więcej o: