Cesaria Evora - Google Doodle upamiętniło "Bosonogą divę", królową muzyki morna

Cesaria Evora to jedna z najbardziej popularnych piosenkarek pochodzących z Republiki Zielonego Przylądka, która spopularyzowała styl muzyki morna. Google Doodle postanowiło uhonorować "Bosonogą divę" specjalną grafiką.
Zobacz wideo

Google Doodle postanowiło upamiętnić 78. rocznicę urodzin piosenkarki. Tego dnia 1941 roku w mieście portowym Mindelo, znajdującym się na wyspie Sao Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej, na świat przyszła Cesaria Evora. Dziewczynka po śmierci ojca, jako 10-letnie dziecko, trafiła do sierocińca, a jako nastolatka zaczęła śpiewać w barach i na statkach wycieczkowych. Cesaria Evora znana była z występowania na boso, dlatego nazwana została "Bosonogą divą".

"Bosonoga diva" Cesaria Evora upamiętniona wyjątkową grafiką Google Doodle

Od samego początku specjalnością Cesarii Evory była muzyka morna, gatunek muzyczny oraz styl tańca wywodzący się z Wysp Zielonego Przylądka. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów muzyki dla tego kraju, cieszący się prestiżem także poza jego granicami. Morna jest grana w tempie wolnym, przypominającym bluesa. Głównym instrumentem muzycznym jest tutaj gitara, niekiedy także skrzypce i cavaquinho (czterostrunowa gitara portugalska).

Według krytyków muzycznych głos Cesarii Evory wydawał się poniekąd stworzony do tego rodzaju muzyki, ponieważ odnajduje się w nich nostalgiczną i melancholijną nutę. Piosenkarka wykorzystywała swoje doświadczenia życiowe, nieudane miłości oraz straty w wykonywanych przez siebie utworach. Śpiewała języku kreolskim, dialekcie który jest mieszanką języka portugalskiego i afrykańskiego.

W połowie lat 40. Cesaria Evora wyjechała do Portugalii, gdzie nagrała kilka utworów. Tam została zauważona przez Jose Da Silvę, który zaprosił piosenkarkę do Paryża. W stolicy Francji Evora nagrała kilka albumów, zaczynając od "La Diva aux pieds nus" ("Bosonoga diva"), czym zyskała ogromną popularność. Wokalistka zaczęła koncertować po całym świecie, a w 2003 roku zdobyła nagrodę Grammy za album "Voz d'amor" oraz dwie nagrody Kora przyznawane przez amerykański przemysł muzyczny.

 

Prywatnie pełniła też funkcję ambasadora Światowego Programy Żywnościowego ONZ. Jej muzyka wykorzystana została w takich filmach jak "Wielkie nadzieje" Alfonso Cuarona (utwór "Besame mucho") czy "Underground" Emira Kusturicy (utwór "Ausencia").

Więcej o: