Równo 10 lat po rozpadzie Oasis Liam Gallagher otwiera stare rany. Robi to nową piosenką skierowaną do brata

Twórcy kultowego Oasis, bracia Liam i Noel Galagherowie, od lat kłócą się publicznie i nie szczędzą sobie złośliwości. Teraz Liam zrobił coś zaskakującego. W 10 lat od dnia, w którym Noel odszedł z zespołu, wypuścił piosenkę "One Of Us". Jest pełna aluzji, które wielbiciele muzyków doskonale wychwytują.
Zobacz wideo

Oasis dał światu takie hity jak "Wonderwall", "Don’t Look Back in Anger" czy "Champagne Supernova". Zespół powstał w 1991 roku, rozpadł się dokładnie 28 sierpnia 2009 roku. Tego dnia, po burzliwej kłótni z bratem, z grupy odszedł Noel.

Liam Galagher w rocznicę rozpadu Oasis śpiewa do brata: Wiem, że chcesz więcej

Równo 10 lat po rozpadzie Oasis były wokalista zespołu opublikował piosenkę "One Of Us" ("Jeden z nas"). Fani nie mają wątpliwości, że to utwór skierowany do jego brata Noela, który opuszczając grupę, położył kres jej istnieniu. 

Aluzje do ich burzliwego rozstania pojawiają się zarówno w teledysku, jak i tekście piosenki. Wokalista śpiewa o równej rocznicy burzliwego rozstania i zapewnieniu, że "spotkają się dopiero po śmierci". W refrenie nawołuje - "wiem, że chcesz więcej, no dalej, otwórz drzwi. Zrozumiesz, że zawsze byłeś jednym z nas". Dodaje - "zachowuj się, jakbyś nic nie pamiętał".

 

W teledysku z kolei na drzwiach widzimy datę "28.08.09" (czyli datę rozpadu Oasis), a także trzy krzesła, trzech braci i trzy konie. To może być nawiązanie do pierwotnego trzyosobowego składu Oasis z gitarzystą Paulem "Boneheadem" Arthursem, często też nazywanym trzecim bratem Gallagherem. 

Dokładnie w ten sposób rozumują wielbiciele Oasis: "Jestem zachwycony powtarzającymi się nawiązaniami do trzech braci: Paula, Noela i Liama", "Brakuje mu Noela i Oasis tak bardzo", "Powrót Oasis jest bliski realizacji". Sugerują, że Liam dąży nawet bardziej do rodzinnego pojednania niż reaktywacji zespołu: "najsmutniejszy dzień w historii muzyki","Liam i Paul chcą odzyskać swojego brata. To większe niż Oasis", "To niesamowite. To o wiele więcej niż zwykły teledysk. Mam gęsią skórkę". Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że mimo ogólnie wzruszającej otoczki tekst ma oceniający wydźwięk - winą za napiętą atmosferę zostaje obarczony adresat ckliwej ballady. 

Bracia Gallagher przez ostatnich 10 lat dogryzają sobie publicznie. Czasem któryś z nich publicznie przyzna, że marzy mu się reaktywacja Oasis, ale szybko zmienia zdanie, bo kłótnia wybucha na nowo.

Fanom ich wspólnego projektu pozostaje cieszyć się wspomnieniami - osiem ich płyt i osiem utworów swego czasu utrzymywało się na pierwszych miejscach w zestawieniach UK Singles Chart i UK Albums Chart. Muzycy tworzący Oasis swego czasu zostali też nagrodzeni w głosowaniu słuchaczy BBC Radio 2 za najlepszy album ostatnich 30 lat oraz Brit Award za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki. Kiedy zespół rozpadł się w 2009 roku miał na kocie 70 mln sprzedanych płyt na całym świecie.

Więcej o: