Google Doodle celebruje 94. rocznicę urodzin "króla bluesa". Kim był B.B. King?

16 września 1925 roku w Itta Bena w stanie Missisipi urodził się amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy Riley Ben King, znany szerzej jako B.B. King. Tę rocznicę celebruje dziś Google Doodle.

Google Doodle to tymczasowa zmiana logo na stronie głównej wyszukiwarki Google. Dziś logo Google przedstawia B.B. Kinga, który urodził się 94 lata temu. Autorami animacji stworzonej z tej okazji są ilustrator Steve Spencer oraz animator Nayeli Lavanderos.

 

16 września 1925 roku urodził się "Król Bluesa". B.B. King grał nawet 300 koncertów rocznie

Urodzony 16 września 1925 r. na plantacji w stanie Missisipi, Riley B. King był synem dzierżawcy. Wychował się, śpiewając muzykę gospel w pobliskim kościele i występując na rogach ulic. W późniejszym okresie pojechał autostopem do Memphis i rozpoczął pracę dla stacji radiowej WDIA. Tam miejscowi zaczęli go nazywać „Beale Street Blues Boy”. Pseudonim ten został skrócony do słów „Bee Bee”, a następnie do dwóch liter - „B.B.”

B.B. King zaczął nagrywać w 1949 roku, a jego pierwszym hitem stał się utwór „Three O’Clock Blues”. Nagrania takie jak „The Thrill is Gone” i „Every Day I Have the Blues” stały się klasykami bluesa. King został pierwszym uznanym na całym świecie artystą bluesowym. Zdobył 15 nagród Grammy, został wprowadzony do Galerii Sław Rock & Roll, otrzymał wiele doktoratów honorowych na różnych uniwersytetach i występował w Białym Domu. W 2003 pojawił się na 3., a w 2011 na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. U szczytu swojej kariery B.B. King często podróżował i grał średnio 300 koncertów rocznie. Otrzymał także nieformalny tytuł "Króla bluesa".  Artysta zmarł 14 maja 2015 roku w Las Vegas.

Więcej o: