Ric Ocasek nie żyje. Lider pop-rockowego zespołu The Cars miał 75 lat

W niedzielę zmarł Ric Ocasek, muzyk znany z The Cars - jednego z najbardziej popularnych zespołów pop-rockowych. Mężczyzna został znaleziony w swoim apartamencie w Nowym Jorku. Miał 75 lat.

Jak podaje "The Guardian" informację o śmierci muzyka potwierdziła policja z Nowego Jorku. Mężczyzna został znaleziony w swoim apartamencie przez jego trzecią żonę, czeską modelką Paulinę Porizkovą. Byli w separacji od 2017 roku.

Nie żyje Ric Ocasek. Wokalista i gitarzysta The Cars zmarł w wieku 75 lat

Ric Ocasek, a właściwie Richard Theodore Otcasek urodził się w 1944 roku w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze kroki w muzyce stawiał w zespole folk-rockowym Milkwood, gdzie poznał Bena Orra, późniejszego basistę i wokalistę The Cars.

W 1970 roku Ocasek i Orr przeprowadzili się do Bostonu, gdzie z Elliotem Eastonem założyli zespół Cap'n Swing. Grupa ten potem przekształciła się w The Cars, a do zespołu dołączyli klawiszowiec Greg Hawkes i perkusista David Robinson. W swojej muzyce wykorzystywali elektronikę, dzięki której zyskali popularność zwłaszcza w nurce New Romantic, wywodzącej się z Nowej Fali. 

Utwory zespołu The Cars znajdowały się na szczytach list przebojów pod koniec lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Listy rozgłośni radiowych zdominowane były przez takie utwory jak "Drive", "Good Times Roll", "Shake It Up" czy "Just What I Needed". W 2018 roku zespół został uhonorowany w muzeum Rock and Roll Hall of Fame w Stanach Zjednoczonych. The Cars wydało łącznie sześć albumów studyjnych.

Zespół The Cars rozpadł się w 1988 roku. Rick Ocasek skupił się wtedy na karierze solowej. Nagrał w sumie siedem albumów. Dodatkowo został także producentem płyt takich zespołów jak Bad Brains, Guided by Voices and Hole, The Blue Album czy Green Album Weezer. W 2011 roku The Cars spotkało się w niepełnym składzie by nagrać kolejny album "Move Like This".