Nie żyje Jessye Norman. Legendarna śpiewaczka operowa zmarła w wieku 74 lat

Jessye Norman zmarła 30 września 2019 roku w szpitalu Mount Sinai St. Luke's w Nowym Jorku. O jej śmierci poinformowała media rzeczniczka rodziny, Gwendolyn Quinn.

Jessye Norman miała niezwykły wokal, niemieszczący się w powszechnie przyjętym systemie klasyfikacji głosów. Śpiewaczka wykonywała najczęściej role przeznaczone dla sopranu dramatycznego, ale także mezzosopranowe i kontraltowe. Jej wokal charakteryzował się także nietypową dla sopranu ciemną barwą. Norman była znana z doskonałego kontaktu z publicznością.

 

Zmarła Jessye Norman. Amerykańska śpiewaczka zadebiutowała w Europie

Jessye Norman urodziła się 15 września 1945 roku w Auguście, w USA. Jej rodzice interesowali się muzyką (ojciec śpiewał w chórze kościelnym w Mount Calvary Baptist Church, a matka była pianistką-amatorką) dzięki czemu Norman już od najmłodszych lat uczyła się śpiewać i nierzadko występowała publicznie. Rodzice artystki wspierali zainteresowania artystyczne Jessye, ale także wpajali jej i jej rodzeństwu poczucie odpowiedzialności społecznej i zamiłowanie do ciężkiej pracy, co miało wpływ na jej dorosłe życie.

Jako nastolatka Jessye Norman chciała zostać lekarzem. W wieku 16 lat, zachęcona przez nauczycielkę gry na fortepianie, wzięła jednak udział w konkursie wokalnym w Filadelfii, dzięki któremu uzyskała stypendium i zdecydowała się na podjęcie studiów wokalistycznych. Karierę muzyczną rozpoczęła w Europie. W 1968 została laureatką prestiżowego konkursu Internationaler Musikwettbewerb der ARD w Monachium. Zwróciła na siebie uwagę krytyków i uzyskała trzyletni kontrakt w berlińskiej Deutsche Oper. Zadebiutowała tam 12 grudnia 1969 jako Elżbieta w Tannhäuserze. W operze amerykańskiej zadebiutowała dopiero w 1982 roku.

Jessye Norman otrzymała pięć nagród Grammy i wiele doktoratów honoris causa. Była też laureatką Grand Prix National du Disque, Gramophone Award i Edison Prize. Była także aktywna w życiu publicznym i społecznym - działała m.in. na rzecz szkoły muzycznej dla dzieci z ubogich rodzin w swoim rodzinnym mieście, którą nazwano jej imieniem (Jessye Norman School of the Arts). Współpracowała także z takimi instytucjami jak New York Public Library, Paine College w Auguście, Lupus Foundation, New York Botanical Garden, Dance Theatre of Harlem, National Music Foundation i Elton John AIDS Foundation.

Więcej o:
Komentarze (2)
Nie żyje Jessye Norman. Legendarna śpiewaczka operowa zmarła w wieku 74 lat
Zaloguj się
  • patatajmiauhau

    Oceniono 2 razy 2

    Smutne i porażające jest też to, że tragiczna wiadomość o jednej z największych śpiewaczek jest spychana przez jakieś pierdoły umieszczane przez wyrobników niniejszego organu, gdzieś w ,,niebyt" i można na nią trafić przez przypadek, i do tego dzieje się to w dziale chyba dla śmiechu lub kpiny nazwanym ,,Kultura" !!!

  • patatajmiauhau

    Oceniono 2 razy 2

    Oczy nabiegły mi łzami — tyle pięknych wspomnień z anielskim śpiewem Pani Norman w tle 😢

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX