Nie żyje Karel Gott. Słynny czeski piosenkarz miał 80 lat

Karel Gott zmarł otoczony rodziną we własnym domu. Informację o jego śmierci potwierdziła jego rzeczniczka prasowa, Aneta Stolzova.

Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski piosenkarz zmarł przed północą 1 października w swoim domu w czeskiej Pradze. Do ostatnich chwil towarzyszyła mu jego najbliższa rodzina. Artysta miał 80 lat. Informację o śmierci muzyka potwierdziły mediom żona i agentka prasowa.

Piosenkarz zmarł na białaczkę. Miesiąc temu na jego profilu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja:

Cztery lata temu zostałem poddany bardzo intensywnemu leczeniu z powodu agresywnego guza. Około półtora roku temu stwierdzono u mnie zaburzenie krwiotwórcze w postaci zespołu mielodysplastycznego. Niestety, w ciągu ostatniego miesiąca, pomimo kilku zabiegów, choroba ta przekształciła się w ostrą białaczkę.

Karel Gott uznany jest za jednego z najbardziej znanych czeskich wokalistów w historii tego kraju. Jego największe przeboje to "Lady Carneval", "Osłodzę sobie kawę", "Gdzie masz, ptaszku, swoje gniazdo" czy "Dzwonki szczęścia".

W trakcie swojej wieloletniej kariery estradowej nagrał ponad 180 albumów. 41 razy nagrodzono go także nagrodą Złotego/Czeskiego Słowika. Miał różne przydomki, najpopularniejsze to "Słowiański Sinatra", "złoty głos z Pragi" czy "Presley Wełtawy". Śpiewał nie tylko po czesku - w jego repertuarze znajdowały się także piosenki w języku niemieckim, włoskim, angielskim czy rosyjskim.

Gott znany był z tego, że śpiewał utwory z różnych gatunków muzycznych - od piosenek pop, przez arie operowe, po pieśni ludowe i piosenki country. Często też adaptował światowe przeboje na język czeski - szczególnie popularne są jego wersje "El condor passa", "Hot Stuff" czy jego wykonanie arii z "West Side Story" pt. "Maria". To on zaśpiewał czeską (i niemiecką) piosenkę do bajki "Pszczółka Maja", którą w Polsce wykonywał z kolei Zbigniew Wodecki.

 

Piosenkarz występował we wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Australii i obu Amerykach. Jego pierwsze zagraniczne koncerty odbyły się w w Polsce w latach 60. - występował wtedy z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia. W 1967 roku wydał swoją pierwszą płytę w języku niemieckim i wyjechał na rok do Las Vegas. Po Praskiej Wiośnie przeprowadził się do Niemiec, a w 1968 roku reprezentował Austrię na Konkursie Piosenki Eurowizji - zaśpiewał wtedy utwór "Tausend Fenster" i zajął 13. miejsce. Szacuje się łączny nakład wszystkich jego sprzedanych płyt waha się od 30 do 100 mln egzemplarzy na całym świecie.