Nie żyje Karel Gott. Słynny czeski piosenkarz miał 80 lat

Karel Gott zmarł otoczony rodziną we własnym domu. Informację o jego śmierci potwierdziła jego rzeczniczka prasowa, Aneta Stolzova.

Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski piosenkarz zmarł przed północą 1 października w swoim domu w czeskiej Pradze. Do ostatnich chwil towarzyszyła mu jego najbliższa rodzina. Artysta miał 80 lat. Informację o śmierci muzyka potwierdziły mediom żona i agentka prasowa.

Piosenkarz zmarł na białaczkę. Miesiąc temu na jego profilu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja:

Cztery lata temu zostałem poddany bardzo intensywnemu leczeniu z powodu agresywnego guza. Około półtora roku temu stwierdzono u mnie zaburzenie krwiotwórcze w postaci zespołu mielodysplastycznego. Niestety, w ciągu ostatniego miesiąca, pomimo kilku zabiegów, choroba ta przekształciła się w ostrą białaczkę.

Karel Gott uznany jest za jednego z najbardziej znanych czeskich wokalistów w historii tego kraju. Jego największe przeboje to "Lady Carneval", "Osłodzę sobie kawę", "Gdzie masz, ptaszku, swoje gniazdo" czy "Dzwonki szczęścia".

W trakcie swojej wieloletniej kariery estradowej nagrał ponad 180 albumów. 41 razy nagrodzono go także nagrodą Złotego/Czeskiego Słowika. Miał różne przydomki, najpopularniejsze to "Słowiański Sinatra", "złoty głos z Pragi" czy "Presley Wełtawy". Śpiewał nie tylko po czesku - w jego repertuarze znajdowały się także piosenki w języku niemieckim, włoskim, angielskim czy rosyjskim.

Gott znany był z tego, że śpiewał utwory z różnych gatunków muzycznych - od piosenek pop, przez arie operowe, po pieśni ludowe i piosenki country. Często też adaptował światowe przeboje na język czeski - szczególnie popularne są jego wersje "El condor passa", "Hot Stuff" czy jego wykonanie arii z "West Side Story" pt. "Maria". To on zaśpiewał czeską (i niemiecką) piosenkę do bajki "Pszczółka Maja", którą w Polsce wykonywał z kolei Zbigniew Wodecki.

 

Piosenkarz występował we wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Australii i obu Amerykach. Jego pierwsze zagraniczne koncerty odbyły się w w Polsce w latach 60. - występował wtedy z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia. W 1967 roku wydał swoją pierwszą płytę w języku niemieckim i wyjechał na rok do Las Vegas. Po Praskiej Wiośnie przeprowadził się do Niemiec, a w 1968 roku reprezentował Austrię na Konkursie Piosenki Eurowizji - zaśpiewał wtedy utwór "Tausend Fenster" i zajął 13. miejsce. Szacuje się łączny nakład wszystkich jego sprzedanych płyt waha się od 30 do 100 mln egzemplarzy na całym świecie.

Komentarze (55)
Nie żyje Karel Gott. Słynny czeski piosenkarz miał 80 lat
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 63 razy 61

  Moi państwo czapki z głów przed mistrzem. Odchodzą wielcy a zostają miernoty.

 • wislano

  Oceniono 33 razy 33

  Pamiętam go z czasów mojej młodości , wykruszają się ludzie , no niedobrze .

 • gazeta1960

  Oceniono 30 razy 30

  Odchodzą po kolei ludzie, którzy nie byli celebrytami, a tak naprawdę to IM się taki status należał.
  Po tych dzisiejszych to nawet nikt nie zapłacze...
  Ale żeby nie było aż tak smutno, to tytuły dwóch piosenek Karela kojarzą mi się... no wiadomo jak.
  "Gdzie masz ptaszku swoje gniazdo" oraz "Dzwonki szczęścia". Baba i chłop!!!
  Śpiewaj w Niebie Mistrzu!

 • bilbord0

  Oceniono 15 razy 15

  Śpiewał na pierwszym lub drugim festiwalu w Sopocie. Nie pamiętam już kiedy bo byłam dzieckiem ale go pamiętam.

 • potpurka

  Oceniono 14 razy 14

  Poryczałam się. Żegnaj Mistrzu!

 • wesslingharald

  Oceniono 15 razy 13

  Gdybym miał wymienić 10 osób w całej historii ludzkości, których życie uważam za wspaniałe i naprawdę godne pozazdroszczenia, to Karel Gott znalazłby się na samym początku tej listy.

 • gryfny

  Oceniono 19 razy 13

  "Słowiański Sinatra" czy "Presley Wełtawy" to jakies brednie wymyslone na poczekaniu
  Karel Gott to Karel Gott i basta
  (*)

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 10 razy 10

  "Presley Wełtawy" - ładnie ktoś pojechał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX