Ktoś kupił sweter Kurta Cobaina za ponad milion złotych. Ma wypalone dziury i nikt go nie prał od lat

Poplamiony sweter z wypalonymi papierosem dziurami nie był prany od prawie 30 lat. I tak znalazł się chętny, żeby zapłacić za niego ponad 300 tys. dolarów na aukcji w Nowym Jorku. Bo Kurt Cobain wystąpił w nim w czasie koncertu Nirvany na MTV Unplugged.

Bury rozpinany sweter Kurta Cobaina został sprzedany w trakcie dwudniowej aukcji "Icons & Idols: Rock 'N' Roll" w Nowym Jorku. Uczestnicy mieli okazję kupić około 700 pamiątek po takich muzykach jak Bob Dylan, Madonna, Eric Clapton, Elvis Presley, Michael Jackson, Kurt Cobain czy też zespoły The Beatels i Queen. Ale to sweter należący niegdyś do lidera Nirvany osiągnął rekordową cenę - donosi BBC.

Czytaj też: YouTube: pierwszy utwór z lat. 80 osiągnął miliard wyświetleń! Udało się to Guns N' Roses

Sweter Cobaina sprzedany za ponad 300 tys. dolarów

Moherowy sweter kojarzą wszyscy, którzy widzieli kultowy koncert Nirvany z 1993 roku, kiedy to muzycy grali wersje unplugged swoich przebojów, jak i coverowali piosenki innych muzyków, m.in. "The Man Who Sold The World" Davida Bowie'go:

 

Do dziś uważa się, że był to jeden z najlepszych występów zespołu. Nie wiadomo, kiedy Kurt ostatni raz miał na sobie rzeczony sweter, ale wiadomo, że nikt go od tej pory nie prał. I właśnie dlatego jest taki cenny - zapewnia Darren Julien z Julien's Auctions.

Szczęśliwy nabywca zapłacił za niego dokładnie 334 tys. dolarów, co przy obecnym kursie walut przelicza się na 1 287 191 złotych. Prowadzący aukcję Darren Julien nazwał go "Świętym Graalem wśród wszystkich ubrań Kurta Cobaina".

Co ciekawe, wyprodukowana na specjalne zamówienie Cobaina gitara Fender Mustang, na której grał w czasie trasy promującej album "In Utero", sprzedała się niewiele drożej - nabywca zapłacił za nią 340 tys. dolarów. Instrument przez kilka ostatnich lat był częścią wystawy Rock and Roll Hall of Fame.

Znamienne jest, że należący do Elvisa Presleya Harley Davidson XLH Sportster 1000 z 1976 roku został sprzedany za 106 250 dolarów, a jego Mercedes-Benz 450 SL Gold Coupe z '74 poszedł pod młotek za 125 tysięcy. Z kolei aksamitna kurtka Michela Jackosna, którą miał na sobie podczas 65. urodzin Elizabeth Taylor i premierze swojego filmu "Ghosts" sprzedana została za 65 tys. dolarów - podaje CNN.

Czytaj też: Córka Kurta Cobaina nagrała nową piosenkę. Frances Bean Cobain odziedziczyła muzyczny talent po rodzicach

Więcej o:
Komentarze (9)
Ktoś kupił sweter Curta Kobaina za ponad milion złotych. Ma wypalone dziury i nikt go nie prał od lat
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 7 razy 3

  Relikwia pierwszej kategorii. Jak piżama po JP2. Ktoś świetnie zainwestował.

 • krzy-czy

  Oceniono 1 raz 1

  we wrocku jest taka klubokwiarinia rockowa w której pokazuja kubraczek i porcięta hendricksa.
  mówią że oryginały.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 5 razy 1

  tak sławny (w pewnych kręgach) nigdy nie byłem i pewnie nie będę ...ale gdyby ktoś chciał, to mam pełne szafy "starzyzny" do upłynnienia ....moli nie ma :-) ...

 • white_lake

  Oceniono 5 razy 1

  musi nieźle capić po 30 latach

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 0

  Z odzieżą Kurta Cobaina wiąże się jeden ze słynniejszych i popularniejszych tzw. efektów Mandeli - otóż okazuje się, że pierzasta różowa kurteczka, którą wielu dobrze pamięta, nigdy nie istniała. W tej wersji rzeczywistości została zastąpiona ubrankiem w cętki.

 • oloros11

  Oceniono 8 razy 0

  majtek nie mieli? nie pranych?

 • hubba-hubba

  Oceniono 3 razy -3

  Naprawdę ktoś kupił kurtkę jakiegoś Michela Jackosna i pamiątki po The Beatels? Wyrzucona kasa, przecież to kompletnie nieznani wykonawcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX