Fantastyczny projekt uczniów z Dąbrowy Górniczej. Posłuchajcie, jak brzmi 101 lat polskiej piosenki

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Wokaliści szkolnego chóru Happy Choir przygotowali lekcję historii w postaci kompilacji polskich utworów z ostatniego stulecia. Jest Kiepura, Grechuta, Maanam, a nawet Reni Jusis i Dawid Podsiadło.

Chór Happy Choir działa w Prywatnej Szkole Podstawowej i Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej. Zespołem opiekuje się Aleksandra Jabłońska-Błokowska. Młodzi wokaliści na 101. rocznicę odzyskania niepodległości podjęli się realizacji ciekawego projektu pod nazwą "Ewolucja Polskiej Muzyki". 

Zobacz też: Dawid Podsiadło prezentuje akustyczny teledysk do "Trójkątów i kwadratów" >>

Wesoły chór z Dąbrowy Górniczej i historia polskiej muzyki rozrywkowej z przymrużeniem oka

Siedmiominutowy teledysk zabiera widza w podróż z muzyką popularną przez jedenaście dekad jej rozwoju. Młodsi uczniowie "Skłodowskiej" wzięli na warsztat "Czerwony autobus" Andrzeja Boguckiego, a starsi zaprezentowali m.in. "Dni, których jeszcze nie znamy" Marka Grechuty i "Cykady na Cykladach" Manaamu. Nie zabrakło Jana Kiepury, Kabaretu Starszych Panów czy Czerwonych Gitar. Muzykę najnowszą uczniowie przedstawili za pomocą utworów Sistars, Reni Jusis i Dawida Podsiadło, notabene pochodzącego z Dąbrowy Górniczej. Sprawdźcie, jak w przebojowym medleyu poradzili sobie wokaliści ze "Skłodowskiej":

 

Mateusz Ligenza, który brał udział w pracach nad projektem, opowiedział o jego kulisach: 

Praca nad tym utworem była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Po raz kolejny w nagraniach studyjnych i na planie stanęło razem ponad 100 dzieciaków w ogromnej różnicy wieku 6 - 21 lat. Żeby lepiej zrozumieć samą ideę, wspólnie spędziliśmy wiele godzin omawiając historię i zmiany, które zachodziły w świecie kultury w naszym kraju.

Jak podsumował Ligenza:

Dla naszych dzieciaków ta muzyczna podróż była niezwykle cenną lekcją.
Więcej o:
Komentarze (6)
Fantastyczny projekt uczniów z Dąbrowy Górniczej. Posłuchajcie, jak brzmi 101 lat polskiej piosenki
Zaloguj się
 • lkowgli

  Oceniono 1 raz 1

  Fajne, ale muszę się trochę przyczepić (mam nadzieję konstruktywnie):
  1. Nie słychać, że to chór. Brzmi jak parę głosów na krzyż.
  2. Chór kojarzy mi się z rozbudowaną harmonią i polifonią. Tutaj, z bardzo nielicznymi wyjątkami, wszyscy śpiewają to samo. Po co w takim razie chór?
  3. Takie sobie to pianino - brzydka elektroniczna barwa i bardzo prosta aranżacja. Do tego głośniejsze od chóru, więc brzmi jakby to chór akompaniował, a nie v-versa.

 • kot_kotando

  Oceniono 3 razy 1

  Jak to Bóg powiedział do Styki? "Ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze".
  Projekt miał pewnie szczytny cel, okazja nie byle jaka, ale wykonanie nie powala z nóg.

  Cytując innego klasyka: "Ale kiedy ja się wcale nie zachwycam! Wcale się nie zachwycam! Nie zajmuje mnie! (...) Boże, ratuj, jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca?"

 • kot_kotando

  Oceniono 3 razy -1

  Do takiego projektu warto było dokładnie sprawdzić co się chce śpiewać i zaśpiewać poprawnie "To ostatnia niedziela", a nie "Ta ostatnia niedziela"

 • myszoptak

  Oceniono 3 razy -1

  No ale z tym podsiadłym to dali doopy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX