Małgorzata Ostrowska może śpiewać stare piosenki Lombardu. Wokalistka wygrała sprawę w sądzie

Małgorzata Ostrowska wygrała proces wytoczony Grzegorzowi Stróżniakowi, liderowi zespołu Lombard. Punktem sporu były prawa do wykonywania przez artystkę 21 piosenek, które stworzyła wspólnie ze Stróżniakiem.
Zobacz wideo

Poznański sąd okręgowy zadecydował, że Małgorzata Ostrowska może bez przeszkód śpiewać takie utwory Lombardu jak "Skąd ja to znam?", "Dalej, coraz dalej", "Znowu radio", "Słowa chore od słów", "Czekanie na pożar" czy "Gołębi puch" - teksty wszystkich wymienionych piosenek napisała właśnie ona. Grzegorz Stróżniak nie zgadzał się jednak na to, żeby Ostrowska wykonywała je podczas nagrywanych albo transmitowanych występów. Kwestia ostatecznie trafiła na wokandę i rozwiązała się pomyślnie dla wokalistki.

Zobacz też: Grzegorz Markowski oficjalnie opuszcza Perfect: Nie odbieram zespołowi niczego. Po prostu odchodzę >>

Małgorzata Ostrowska zwycięska w batalii o prawa autorskie z liderem Lombardu

- Małgorzata Ostrowska wykazała, że ma problem z uzyskaniem zgody od Grzegorza Stróżniaka na wykorzystanie praw autorskich do wspólnych utworów - uzasadniała swoją decyzję sędzia Agnieszka Wodzyńska-Radomska i dodała:

Z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia to, że utwory te kojarzone były z zespołem Lombard. Powódka ma takie samo prawo do praw autorskich tych utworów jak pozwany. To rozstrzygnięcie zapewni taką samą możliwość korzystania z utworów zarówno Małgorzacie Ostrowskiej, jak i Grzegorzowi Stróżniakowi. Uwzględnia ono interesy obu stron.

TVN24 przypomina, że początek konfliktu Ostrowskiej ze Stróżniakiem sięga 2012 roku. Muzyk wniósł wtedy do bazy ZAiKS zastrzeżenie co do publicznego prezentowania przez wokalistkę utworów Lombardu, z którego Ostrowska odeszła w 1999 roku. Stróżniak uznał, że Ostrowska musi uzyskiwać jego zgodę za każdym razem, kiedy nagrać od nowa lub zagrać na rejestrowanym koncercie komponowane przez niego piosenki. 

Jeszcze w lutym tego roku byli współpracownicy wydali wspólne oświadczenie, w którym twierdzili, że ich celem jest porozumienie i że życzą sobie jak najlepiej. Stróżniak i Ostrowska napisali:

Mając na uwadze ogromne znaczenie dorobku artystycznego zespołu Lombard dla polskiej muzyki rozrywkowej, informujemy, że Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak postanowili metodą małych kroków spróbować umocnić wzajemne zaufanie i ustalić zbiór reguł, którymi będą się kierować w prowadzonych przez siebie odrębnych działalnościach artystycznych. Strony zgodnie akceptują swoje artystyczne drogi i życzą sobie jak najlepiej.
Więcej o: