Marek Dyjak powraca z poruszającym klipem. "Miriam" obrazuje transport skazanych do obozu zagłady

Pierwszym singlem zapowiadającym najnowszy album Marka Dyjaka jest utwór zatytułowany "Miriam". Za czarno-biały teledysk odpowiada Sebastian Juszczyk.

Ballada powstała z?połączenia tematu z muzyki do filmu "Jasminum" Zygmunta Koniecznego, z?nowym tekstem napisanym do niego przez Roberta Kasprzyckiego. Specjalnym gościem jest młoda skrzypaczka Zosia Hiszpańska.

 

- Zawsze chciałem śpiewać ważne teksty do wybitnych utworów muzycznych, wierzę, że w tym wypadku udało mi się to osiągnąć - mówi Marek Dyjak.

Warstwę tekstową i muzyczną uzupełnia poruszający teledysk w reżyserii Sebastiana Juszczyka, obrazujący transport skazanych do obozu zagłady. Minimalistyczny obrazek jest zachowany w kolorystyce czerni i bieli.

Marek Dyjak wydaje nowy album

"Piękny Instalator", z którego pochodzi singiel "Miriam", to nowy album Marka Dyjaka. Inspiracją do nazwy płyty, jak i jednego z utworów znajdujących się na krążku, był obraz Jerzego Dudy-Gracza o tym samym tytule.

Piosenką "Piękny Instalator" Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam mówi:

Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona.

Na albumie ten utwór Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawiła się także Renata Przemyk.

Dyjak przyznaje, że zmienia się nieco brzmienie i klimat tego albumu. Jak mówi:

Będzie to inny rodzaj muzyki, nie umiem tego opisać. Musicie Państwo posłuchać. Wydaje mi się, że nastąpił jakiś zwrot, jakaś progresja.

Na płycie znajdziemy piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga oraz temat z filmu "Jasminum" Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z artystą, tworząc część jego zespołu.

Więcej o: