Natalia Oreiro walczyła o równość małżeńską w Argentynie. Odkryła to prawica. "Czy wie o tym szef TVP?"

Natalia Oreiro to nie tylko aktorka i piosenkarka, ale również działaczka społeczna. Gwiazda sylwestra TVP angażowała się m.in. w kampanię na rzecz równości małżeńskiej w Argentynie. To nie podoba się wielu prawicowym komentatorom. "Czy wie o tym szef TVP, Jacek Kurski?" - pytają.

Gwiazda tegorocznego sylwestra TVP Natalia Oreiro, choć znana nam jest głównie z serialu "Zbuntowany anioł", poza aktorstwem i muzyką, zajmuje się też pracą społeczną. Od lat działa na rzecz kilkunastu projektów i organizacji pozarządowych, m.in. Missing children, Love letters to the future, Greenpeace i UNICEF, którego ambasadorką jest w Urugwaju i Argentynie.

Piosenkarka grała koncerty charytatywne, z których zyski przeznaczano m.in. na rzecz poszkodowanych trzęsieniem ziemi na Haiti czy też na rzecz praw kobiet. Oreiro angażuje się też w walkę o prawa dzieci w estuarium La Platy, najgęściej zaludnionych regionach Argentyny i Urugwaju, gdzie leżą stolice obu krajów - Buenos Aires i Montevideo.

Natalia Oreiro popiera równość małżeńską

Gwiazda "Sylwestra Marzeń" była też jedną ze znanych osób, które włączyły się w akcję promującą prawa osób LGBT+ "Matrimonio para Todos y Todas" (hisz. Małżeństwa dla wszystkich).

- Tysiące Argentyńczyków cały czas się zakochują, niektóre pary biorą śluby. Inne też się zakochują, ale nie mogą się pobrać. Nazywam się Natalia Oreiro i popieram legalizację małżeństw osób tej samej płci. Ta sama miłość, te same prawa. Małżeństwa dla wszystkich - mówiła Oreiro w spocie z 2010 roku.

 

Krótko po tej kampanii parlament przyjął projekt ustawy w tej sprawie i Argentyna stała się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wprowadził równość małżeńską.

Równościowy przekaz Orerio niosła też w Rosji, gdzie w ubiegłym roku promowała piosenkę "United by love" (ang. Zjednoczeni przez miłość). W jednej ze stacji radiowych pojawiła się wówczas w koszulce z tęczową flagą. Oreiro tłumaczyła, że był to jej wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej ustawie zakazującej "homoseksualnej propagandy". Nie był to pierwszy taki gest artystki w Rosji - dwa lata wcześniej występowała z tęczową flagą na koncercie.

 

Prawica odkrywa działalność Natalii Oreiro 

Tę ostatnią działalność Oreiro odkryły polskie prawicowe serwisy. Na dzień przed jej występem na "Sylwestrze Marzeń" TVP możemy przeczytać, że w państwowej telewizji wystąpi "propagatorka homomałżeństw" oraz, że będzie to "homopropaganda za nasze pieniądze".

Czy wie o tym szef TVP, Jacek Kurski? A jeśli wie, to czy nie widzi nic niewłaściwego w zaproszeniu osoby promującej homomałżeństwa do udziału w imprezie organizowanej przez telewizję publiczną? Czyżby Kurski wspierał LGBT?

- czytamy na jednej ze stron o profilu narodowym. 

Dziennikarze TVP szukają "gejówki" na polskiej wsi:

Zobacz wideo
Więcej o: