"7 Rings" Ariany Grande to plagiat? Raper oskarża: Skopiowaliście mój utwór

Ariana Grande i siedmiu innych współtwórców jej nowego singla "7 Rings" zostało oskarżonych o plagiat. Raper Josh Stone, znany jako DOT, twierdzi, że skopiowali jego "You Need It I Got It" z 2017 roku.

"7 Rings" to singiel z trzeciej płyty wokalistki, nominowany do Grammy (Ariana Grande ma w tym roku pięć nominacji do tej nagrody).

Stone w pozwie twierdzi, powołując się na opinie dwóch muzykologów, że wers z piosenki Grande "I want it / I got it / I want it / I got it" jest podobny do wersu "You need it / I got it / You Want It / I Got It" z utworu DOT. Według cytowanych przez rapera ekspertów, w "7 Rings" jest 39 nut, które  pokrywają się z nutami jego utworu.

Raper w pozwie ws. "7 Rings" Ariany Grande: Znali wcześniej moją piosenkę

Raper twierdzi, że w 2017 roku spotkał się z przedstawicielami Universal Music Group i puszczał im kilka piosenek - w tym "I Got It". Według muzyka jednym z uczestników spotkania był Thomas Lee Brown, który był producentem kilku płyt Ariany Grande, więc dwa lata przed premierą "7 Rings" zapoznał się z utworem.

Stone domaga się udziałów w zysku z piosenki Grande i zakazu jej grania do czasu wyjaśnienia sprawy. Nie pozwał jednak wszystkich autorów wymienionych przy tym utworze - w pozwie zabrakło nazwisk Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II - oni byli odpowiedzialni za powstanie utworu "My Favourite Things" z musicalu "Dźwięki muzyki" z 1965 roku, którego fragmenty (ze zmienionym tekstem) wykorzystała w swojej piosence Grande.

Tak brzmi piosenka "7 Rings", którą śpiewa Ariana Grande:

 

A tak "I Got It", którą wykonuje DOT:

 

Ariana Grande i "7 Rings" - to nie pierwsze oskarżenia o plagiat

Już wcześniej pojawiały się w mediach informacje z oskarżeniami o plagiat. Na początku 2019 roku raperka Princess Nokia dostrzegła podobieństwo między "7 Rings" i jej utworem "Mine" z wydanej w 2017 roku jej debiutanckiej płyty "1992 Deluxe".

 

Niektórzy sugerowali też, że "7 Rings" brzmi bardzo podobnie do piosenki "Pretty Boy Swag", którą nagrał w 2010 roku Soulja Boy Tell'em.

Co ciekawe, sama Ariana Grande we wrześniu ubiegłego roku pozwała sieć odzieżową Forever 21 oraz sklepy Riley Rose na rekordową sumę 10 milionów dolarów. Uznała, że marki nielegalnie wykorzystały jej wizerunek w celu promowania swoich produktów i nagrania oraz zdjęcia, w tym muzykę oraz tekst piosenki "7 Rings".

Zobacz wideo
Więcej o: