YouTube usunął teledysk Maty od "Patointeligencji". Naruszał "zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci"

Młody raper Mata zasłynął hitem "Patointeligencja". Mata wydał płytę "100 dni do matury" i wrzucił do sieci następny teledysk. Ten jednak został usunięty z YouTube'a ze względu na potencjalne zagrożenia, jakie niósł najmłodszym widzom. Co ciekawe, klip zniknął też z serwisu LiveLeak. Raper czuje się tym rozbawiony, bo skomentował to krótko zwrotem "iksde", który był kilka lat temu młodzieżowym słowem roku.
Zobacz wideo

Mata po premierze piosenki "Patointeligencja" stał się jednym z najgłośniejszych młodych muzyków w Polsce. Utwór pojawił się na YouTubie 11 grudnia 2019 roki i od tego czasu zebrał 19 271 624 wyświetleń. Wywołał tyle kontrowersji, że można było o nim usłyszeć w niemal każdej telewizji i przeczytać na największych portalach informacyjnych w Polsce. Okazuje się, że twórczość Maty jest na tyle drapieżna, że teledysk do tytułowego utworu z płyty "100 dni do matury" został usunięty z sieci.

 YouTube usunął teledysk Maty

Mata zdradził swoim fanom, że teledysk do "100 dni do matury" został usunięty z YouTube'a, a to dlatego, że naruszał "zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci". Film załapał się na poniższe wykroczenia z regulaminu serwisu:

Film, w którym nieletni biorą udział w działaniach i wyzwaniach o charakterze prowokacyjnym lub erotycznym, takich jak całowanie lub obmacywanie.
Pokazywanie nieletnich uczestniczących w niebezpiecznych działaniach, takich jak fizyczne akrobacje, używanie broni lub materiałów wybuchowych bądź zażywanie substancji kontrolowanych takich jak alkohol lub nikotyna
Wyzwania, żarty lub popisy kaskaderskie, które stwarzają ryzyko obrażeń lub wywołania stanu zagrożenia emocjonalnego (więcej informacji o tym, co nie jest dozwolone, znajdziesz w zasadach dotyczących wyzwań i żartów).

Teledysk Maty usunięto też z LiveLeak

Wytwórnia SBM Label, w której Mata wydał swoją płytę postanowiła, że mimo wszystko teledysk powinien być dalej dostępny. Został umieszczony na innym serwisie - LiveLeak. Pojawiają się na nim często drastyczne materiały, bez cenzury.

O dziwo, klip "100 dni do matury" został usunięty także i z tej strony z powodu możliwych naruszeń korzystania z serwisu.

Przyznajemy, że nie oglądaliśmy teledysku zanim zniknął. Jednak pobieżna analiza tekstu utworu, w którym Mata rapuje m.in. o "waleniu wódy", "grubości mego napleta", nagrywaniu do "browara", "zrywaniu z dupką" (to o dziewczynie), "pozdrawianiu wszystkich wrogów środkowym palcem" czy też podcinaniu żył i "pętli w ręce", pozwala nam wnioskować, że faktycznie teledysk mógł zawierać sceny, które wiele osób uznałoby za drastyczne. No cóż, na pocieszenie możemy wszyscy obejrzeć znowu "Patointeligencję":

 

Nie bez powodu pod klipem pojawił się komentarz: "Jestem polonistą. Uczę w LO. Bardzo dobry tekst. Jego siła tkwi w tym, że odważnie i szczerze diagnozuje rzeczywistość. Kryzys tego pokolenia jest głębszy niż się wydaje. Rodzice dają pieniądze, ale traktują swoje dzieci jak projekt korporacyjny, inwestycję, w ten sposób pozbawiają młodych ludzi wolności i odcinają ich od miłości bezwarunkowej. Trzymam za Pana kciuki i życzę osobistej satysfakcji, a nie wpisania się w rolę tego, który ma spełniać oczekiwania innych. Młodość musi się buntować i musi mieć na to przestrzeń. Powodzenia!". 

Więcej o: