Dawid Podsiadło przekazuje część zysków z trasy "Leśna Muzyka" na pomoc środowisku Australii

Dawid Podsiadło od dawna głośno i otwarcie wspiera walkę na rzecz klimatu i środowiska. W przededniu akustycznej trasy "Leśna Muzyka" artysta ogłosił nową inicjatywę w tej materii. Część dochodów z zakupu biletów na nadchodzące koncerty zostanie przeznaczona na wsparcie dla wyniszczonej przez pożary Australii.
Zobacz wideo

Na facebookowym profilu Dawida Podsiadło pojawiła się grafika przedstawiająca plakat promujący trasę "Leśna Muzyka" w robiącej wrażenie odsłonie. Z jednej strony widnieje znany już wcześniej wizerunek artysty wśród zielonych liści, za to z drugiej - czarne, spalone liście i wypisany na czerwono tekst z tytułem "Australia płonie" o przerażających wydarzeniach ostatnich tygodni. To ilustracja do ogłoszenia wokalisty, który zapewnił, że dołoży swoją cegiełkę do pomocy Australii.

Zobacz też: Dawid Podsiadło i Taco Hemingway zasłużyli na to, żeby trochę poleżeć w wannie. Roznieśli Stadion Narodowy >>

Dawid Podsiadło zaangażowany w walkę o klimat: Opłaca się utrzymać Ziemię przy życiu

W oświadczeniu Podsiadło czytamy m.in.:

Wiem, że oczekujecie od nas zaangażowania, bo też nie raz mówiłem o tym, jak ważne dla nas jest dbanie o środowisko. Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć część zysku z biletów, które kupiliście na „Leśną Muzykę”, właśnie na pomoc środowisku naturalnemu Australii. To tak naprawdę datek, który przekazujemy jest także od Was i w Waszym imieniu.

Artysta zaapelował do fanów o przychodzenie na koncerty z biletami w wersji elektronicznej i udawanie się na nie komunikacją miejską. Podkreślił również, że wraz ze swoją koncertową ekipą on sam stara się pamiętać o tym, żeby "segregować odpady, oszczędzać wodę, wyeliminować używanie jednorazowego plastiku i wiele innych drobnych rzeczy, które tylko pozornie wydają się bez znaczenia". Podsiadło zachęcił czytających do nadsyłania wszelkich pomysłów na to, co jeszcze można zrobić, by wesprzeć Ziemię i podsumował:

Pamiętajcie – nie ma muzyki na martwej planecie, więc w długim biegu (in the long run) opłaca się utrzymać naszą planetę Ziemię przy życiu.

Zagrażają nam wywołane przez człowieka zmiany klimatu

Naukowcy od ponad 50 lat wiedzą, że emitowane przez ludzką działalność gazy cieplarniane wywołują efekt cieplarniany. Praktycznie wszyscy eksperci potwierdzają, że trwają antropogeniczne - czyli powstałe na skutek działalności człowieka - zmiany klimatu. Przyczyną jest głównie dwutlenek węgla ze spalania ropy, węgla gazu, ale też m.in. niszczenie lasów i rolnictwo na skalę przemysłową. Od rewolucji przemysłowej (kiedy zaczęliśmy masowo spalać paliwa kopalne) planeta ociepliła się o ponad 1 stopień Celsjusza i już teraz widzimy tego efekty. Ocieplenie powyżej 2 stopni będzie katastrofalne, a wg obecnych trendów zmierzamy w stronę 3-4 stopni do końca stulecia. Do uniknięcia katastrofy klimatycznej konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do poziomu neutralności klimatycznej - czyli tak małych emisji, że są one w całości pochłaniane.

Przeczytaj, dlaczego używamy określenia “kryzys klimatyczny” i co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu:

Mamy kryzys. Susze, huragany i upały to tylko początek - jeśli nic nie zrobimy [PIĄTKI DLA KLIMATU] >> 

Najbliższe lata ukształtują kolejne wieki. Oto, co możesz zrobić dla ochrony klimatu w 2020 

***

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: