Wiemy, które płyty Polacy kupowali najczęściej w 2019 roku. Król wciąż jest tylko jeden

Związek Producentów Audio Video opublikował zestawienie najpopularniejszych płyt 2019 roku w Polsce. Pierwsze miejsce drugi rok z rzędu okupuje Dawid Podsiadło z krążkiem "Małomiasteczkowy". Jak wynika z topowej dziesiątki, wielkim powodzeniem wśród słuchaczy cieszyli się też rodzimi raperzy.
Zobacz wideo

ZPAV poinformował, że Dawid Podsiadło kolejny raz dotarł na szczyt rankingu najlepiej sprzedających się płyt w formacie fizycznym z krążkiem "Małomiasteczkowy", wydanym w październiku 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się soundtrack do filmu "A Star is Born", natomiast tuż za nim rozgościł się Sokół z albumem "Wojtek Sokół". Gatunkowo pierwsze dziesięć pozycji zdecydowanie zdominował rap.

Zobacz też: Dawid Podsiadło przekazuje część zysków z trasy "Leśna Muzyka" na pomoc środowisku Australii >>

OLiS 2019. W pierwszej dwudziestce najchętniej kupowanych płyt tylko dwie zagraniczne

Rok 2019 był bardzo dobrym okresem dla polskiego hip-hopu. Po Sokole na OLiS widzimy Kękę z albumem "Mr Kękę" (miejsce 4.), dalej O.S.T.R. i "Instrukcja obsługi świrów" (miejsce 6.), Kamerzystę z "Afirmacją" (miejsce 7.) oraz PRO8L3M i ich "Widmo" (miejsce 9.). Topową dziesiątkę zamyka Taco Hemingway i jego "Pocztówka z WWA, lato ’19". Między panów wstrzeliła się kompilacja "Męskie Granie 2019" (miejsce 5.) 

Jak podkreśla ZPAV, Oficjalna Lista Sprzedaży jak co roku zdominowana jest przez polskich artystów. W pierwszej dwudziestce jedynie dwa albumy należą do zagranicznych twórców - to wspomniany już soundtrack do "A Star is Born" oraz zajmujący miejsce 8. album "Greatest Hits" zespołu Queen. Co ciekawe, pierwszą dwudziestkę OLiS zdominowali mężczyźni. Jedynymi kobietami w Top 20 - nie licząc Lady Gagi, współodpowiedzialnej za "A Star Is Born" - są Roksana Węgiel oraz Daria Zawiałow, zajmujące lokaty 19. i 20.

OLiS 2019. Łącznie sprzedano ponad 1.5 mln albumów

W danych ZPAV-u czytamy, że w 2019 roku całkowita liczba sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS wyniosła 1 652 489 egzemplarzy, z czego polskie tytuły stanowiły 1 073 824. W Top 100 znajduje się 60 płyt polskich wykonawców, czyli 65% całego wolumenu. Na Oficjalnych Listach Sprzedaży w ubiegłym roku znalazło się 514 albumów - debiutowało 371 wydawnictw, co daje o 22 tytuły więcej niż przed rokiem. Całej topowej setce możecie się przyjrzeć pod tym linkiem.

"Małomiasteczkowy" i "A Star is Born" mogą się pochwalić tym, że były obecne w każdym z 51 tygodniowych notowań OLiS. Miejsce pierwsze przechodziło między 40 tytułami, z których trzy dotarły do pierwszej pozycji trzykrotnie: chodzi o "Małomiasteczkowego", "Męskie Granie 2019" oraz "Pocztówkę z WWA, lato ‘19". 

Zobacz też: Spotify podsumowuje 2019 rok i przedstawia najczęściej odsłuchiwane utwory. Polska pod znakiem rapu >>

Więcej o: