Andrzej Seweryn przeczytał "Patointeligencję" Maty. "To jest więcej niż sztuka"

Andrzej Seweryn był gościem studenckiego Radia Kampus. Na prośbę prowadzących przeczytał tekst popularnej i kontrowersyjnej piosenki rapowej "Patointeligencja". Jego interpretacja utwóru zachwyciła słuchaczy i użytkowników Youtube'a.
Zobacz wideo

Andrzej Seweryn to aktor z niesamowitym dorobkiem artystycznym, ma na koncie role w kilkudziesięciu filmach i serialach. Jest wykładowcą szkoły aktorskiej, a także reżyserem teatralnym i od kilku lat pełni funkcję dyrektora Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Z kolei młody raper Mata zasłynął po premierze piosenki "Patointeligencja" i stał się jednym z najgłośniejszych młodych muzyków w Polsce. Utwór pojawił się na Youtubie 11 grudnia 2019 roku i od tego czasu został wyświetlony ponad 21 mln razy. Wywołał tyle kontrowersji, że można było o nim usłyszeć w niemal każdej telewizji i przeczytać na największych portalach informacyjnych w Polsce.

Czytaj też: YouTube usunął teledysk Maty od "Patointeligencji". Naruszał "zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci"

Andrzej Seweryn czyta "Patointeligencję"

Mata opowiada w "Patointeligencji" o tym, jak jego szkolni koledzy - dzieci z dobrych domów, których rodzice są zamożnymi osobami - biorą różne używki, piją alkohol i wiodą destrukcyjny styl życia. Sam autor ubolewa, że dorastał w takim luksusie, bo od zawsze chciał być raperem, a co do zasady ta muzyka opowiada o trudach życia w biednych dzielnicach.

 

Dziennikarze Radia Kampus poprosili Andrzeja Seweryna, by przeczytał tekst piosenki, jeden z jego urywków brzmi:

Mój ziomo miał piersiówę, którą uzupełniał

W termosie trzymał wódę i ściemniał profesorom, że to herba

Dom - szkoła w złotówie, dom - szkoła w Uberkach

Mój ziomo z mym ziomem za pieniądze starych

Na białych tych szkołach pykali w pokerka

Mój ziomo coś wygrał, mój ziomo coś przegrał

Mój ziomo z mym ziomem walili wiaderka (...)

 

Wszystko nagrała kamera w studio, a film trafił na Youtube'a. W komentarzach widać, że pomysł na taką interpretację "Patointeligencji" bardzo spodobał się widzom. Czytamy pod nagraniem: "Miód dla mych uszu", "Wspaniale Panie Andrzeju! Jak dobry audiobook. Istnieje możliwość przeczytania wszystkich utworów z płyty?", "Pan Andrzej nagra taki album albo chociaż EPkę, to pierwszy lecę do empiku czy gdziekolwiek indziej" czy "Piękności".

Ludzie nie kryli, że są pod wrażeniem -"Panie Andrzeju, wieczny szacunek", "Genialne", "Naprawdę piękne", "To jest wersja, którą można pokazywać nauczycielom", "Pan Andrzej potrafi zmienić każdy tekst w arcydzieło" i "brzmi jak poważny tekst literacki". Ktoś nawet pokusił się o stworzenie wersji z podkładem muzycznym:

 

Która wersja podoba się Wam bardziej?

Więcej o: