Zespół ABBA wrócił do studia. Obiecuje, że nowe piosenki usłyszymy jeszcze w tym roku

Wokalista grupy ABBA Bjorn Ulvaeus zdradził, że już jesienią tego roku będziemy mogli usłyszeć nowe piosneki kultowego zespołu. Premiera dwóch piosenek przewidziana jest na wrzesień.
Zobacz wideo

ABBA to jeden z najpopularniejszych zespołów wszech czasów. Ku uciesze wielu wiernych fanów, grupa po 35 latach przerwy w kwietniu 2018 roku ogłosiła reaktywację. Zespół niedługo potem zaczął pracować nad nowym materiałem w należącym do Benny'ego Anderssona RMV Studio w Sztokholmie.

Nowe piosenki ABBY jeszcze w tym roku

Już od dłuższego czasu zapowiadano, że na samym początku usłyszymy dwie piosenki - "I Still Have Faith In You" i "Don’t Shut Me Down". Początkowo premiera była zaplanowana na listopad, materiał zostałby wyemitowany w jednym z programów telewizyjnych na antenie BBC. Teraz muzycy zdradzają, że chcą pochwalić się tym, co dla nas przygotowali trochę wcześniej. Na profilu ABBAtalk pojawiło się nagranie, w którym Benny odpowiada na pytanie, czy usłyszymy je jeszcze we wrześniu:

W to właśnie mierzymy.

Björn Ulvaeus w wywiadzie z "London’s Telegraph" opowiedział, jak wyglądała praca nad pierwszym z zapowiedzianych utworów:

Powrót do studia był niesamowity. Czuliśmy się, jakbyśmy nigdy stamtąd nie wychodzili.

Dokładna data premiery jest przesuwana od jakiegoś czasu, a to dlatego, że ciągle trwają także prace nad tworzeniem hologramów. W 2019 roku ABBA ma w ten sposób "wyruszyć" w trasę koncertową "Virtual ABBA". Muzycy pracują nad nimi razem z Simonem Fullerem, twórcą programu "American Idol". Koncerty mają opierać się na projekcji hologramów Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Bjorna Ulvaeusa i Agnethy Faltskog. Awatary mają też pojawić się w najnowszych teledyskach zespołu.

ABBA - pasmo hitów i niespodziewany rozpad

Grupa ABBA sprzedała do tej pory ponad 300 milionów płyt na całym świecie. Muzycy tworzący grupę zaczęli wspólnie grać w 1972 roku. Zespół założyli Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. To od pierwszych liter ich imion wziął się akronim ABBA. Choć grupa występowała razem zaledwie 10 lat, to jej piosenki wciąż są puszczane przez największe stacje radiowe na całym świecie, a z wykorzystaniem największych hitów powstały dwa filmy z serii "Mamma Mia!", w których zagrały takie gwiazdy jak Meryl Streep, Julie Waters, Pierce Brosnan, Colin Firth czy Cher.

 

Międzynarodową karierę ABBY rozpoczęła wygrana w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Zaśpiewali wtedy "Waterloo" i zdobyli 24 punkty, co zagwarantowało zwycięstwo. ABBA wydała osiem albumów studyjnych, wypuszczała hit za hitem. W 1982 członkowie zespołu nagle podjęli decyzję o zawieszeniu współpracy. Ich ostatnim wspólnym nagraniem było "Thank you for the music". Grupa została też wyróżniona i włączona do prestiżowego "Rock and Roll Hall of Fame". Od 2013 roku w Sztokholmie działa muzeum poświęcone zespołowi.

Przez lata byli wielokrotnie namawiani na wspólne występy, jednak doszło do tego tylko w 1986 roku i 2016 roku. Muzycy dementowali wszystkie plotki o nadchodzącej reaktywacji, jeszcze w 2008 mówili, że to absolutnie nie wchodzi w grę. A jednak. 10 lat później oficjalnie ogłosili swój powrót i od tego czasu ciężko pracują w studio nagraniowym.

Więcej o: