Romuald Lipko nie żyje. Współtwórca Budki Suflera i autor wielu polskich hitów chorował na raka

Romuald Lipko nie żyje, miał 69 lat. "Po przegranej walce z nowotworem, odszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów" - poinformował zespół.

Nie żyje Romuald Lipko, muzyk Budki Suflera. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim koncie facebookowym.

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera

- podał zespół.

"Autor wielu wielkich polskich przebojów"

Romuald Lipko pochodził z Lublina. Był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz" czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar (napisał "Nic nie może wiecznie trwać"), Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.

To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką

- mówił muzyk. To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.

Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.

Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon

- wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.

Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

>>> Romuald Lipko z Budki Suflera: Czuję się fantastycznie:

Zobacz wideo
Więcej o: