Nie żyje Romuald Lipko. Jakie utwory skomponował? To m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Aleja gwiazd"

Nie żyje Romuald Lipko. Był kompozytorem, muzykiem i jednym z założycieli zespołu Budka Suflera. Informacja o jego śmierci pojawiła się na facebookowym profilu grupy. Wspominamy utwory, które wyszły spod jego pióra i stały się wielkimi hitami.

"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - czytamy na stronie zespołu.

Nie żyje Romuald Lipko. Napisał takie hity jak "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Takie tango"

Romuald Lipko urodził się w 1950 w Lublinie. Na początku lat 70. był liderem zespołu Stowarzyszenie Cnót Wszelakich, w którym gitarzystą był Andrzej Ziółkowski. Do grupy właśnie w 1970 roku dołączył Krzysztof Cugowski po rozwiązaniu pierwszego, "szkolnego" składu Budki Suflera. Skład "nowożytnej" Budki wykrystalizował się w momencie, gdy zespół, po wielu roszadach personalnych, znalazł stałego perkusistę – Zbigniewa Zielińskiego. W 1974 r. Budka nagrała cover utworu Billa Withersa "Ain't No Sunshine" pod tytułem "Sen o dolinie", a w 1975 r. Zielińskiego zastąpił Tomasz Zeliszewski. Tak właśnie narodził się klasyczny skład zespołu, który trząsł polską sceną muzyczną przez dekady.

Romuald Lipko jest współautorem największych przebojów Budki, jak m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Takie tango", "Bal Wszystkich Świętych" i "Jest taki samotny dom".

 
 

Romuald Lipko współpracował z największymi

Komponował również dla innych wokalistów, m.in. dla Anny Jantar. To on odpowiada m.in. za muzykę do utworu "Nic nie może wiecznie trwać".

 

W lipcu 2018 roku udzielił wywiadu dla Polskiego Radia, w mówił, że utwór "Nic nie może wiecznie trwać", który śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.

- To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - stwierdził Romuald Lipko.

Muzyk wspominał, że miał obawy, współpracując z Anną Jantar, ponieważ artystka była wówczas u szczytu kariery. Chciała, aby Romuald Lipko skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Zanim kompozytor przystąpił do pracy, wybrał się na jej dwa recitale, aby zobaczyć, jak zachowuje się na scenie.

Lipko współpracował też ze Zdzisławą Sośnicką ("Aleja gwiazd", "W kolorze krwi", "Serce pali się raz", "Powiedz mi panie", "Będzie co ma być") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr").

 

Lista przebojów napisanych przez Lipkę jest trudna do wyczerpania. Trzeba wspomnieć o tym, że pisał dla Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko czego dziś chcę", "Nic za nic"), Barbary Sikorskiej ("CDN", "Mniejsze zło", "Gramatyka miłości", "Zakochajmy się jak dzieci"), Ireny Santor ("Jak fart, to fart", "Jeszcze kochasz mnie") oraz Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") i Eleni ("Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz").

Więcej o: