Krawczyk i inne gwiazdy żegnają Romualda Lipkę. "Budka Suflera opustoszała"

Krzysztof Krawczyk, Tomasz Raczek, Tomasz Organek i wielu innych ludzi kultury i polityki żegna Romualda Lipkę - muzyka, kompozytora, współzałożyciela zespołu Budka Suflera. Nie ukrywają, że wiadomość o jego śmierci jest przygnębiająca, a Krawczyk podkreśla - "Wielokrotnie obiecaliśmy sobie wspólne nagrania, ale jak to w życiu, nie dane nam było zrealizować tych planów. Dziś tego tym bardziej żałuję".

Nie żyje Romuald Lipko. Ludzie kultury i polityki wspominają i składają kondolencje

Po tym, jak ogłoszono, że Romuald Lipko nie żyje, polskie gwiazdy zaczęły  wspominać go w social mediach. Jedną z takich osób jest Tomasz Organek.

"Przygnębiająca wiadomość.....Po długiej i podstępnej chorobie odszedł Romuald Lipko, współtwórca i muzyk zespołu Budka Suflera. Od dzieciaka znałem ich wczesne utwory, rodzice śpiewali je pod nosem, gdy tylko gdzieś je usłyszeli, to część dobrych wspomnień. Dziękuję Panie Romualdzie" - napisał Organek.

Krzysztof Krawczyk napisał z kolei, że on i Romuald Lipko nie zdążyli zrealizować wspólnych planów.

"W 1977 roku pracowaliśmy razem w studio Polskiego Radia w Lublinie nad moją płytą ze standardami rock and rollowymi. Potem wielokrotnie obiecaliśmy sobie wspólne nagrania, ale jak to w życiu, nie dane nam było zrealizować tych planów. Dziś tego tym bardziej żałuję. Ale kiedy nagrywałem płytę z najpiękniejszymi polskimi tangami nie mogło zabraknąć: "bo do tanga trzeba dwojga". Romku! Modlę się za Ciebie. Spoczywaj w pokoju!" - czytamy we wpisie wokalisty. 

W krótkim wpisie artystę pożegnał także Tomasz Raczek. "Budka Suflera opustoszała.Takich wiadomości nie powinno w ogóle być" - napisał krytyk filmowy.

O Romualdzie Lipce piszą także politycy, m.in. prezydent Lublina, z którego pochodził muzyk. Krzysztof Żuk nazwał Budkę Suflera "najbardziej lubelskim z lubelskich zespołów" i stwierdził, że nieżyjący kompozytor "dobrze zasłużył się Lublinowi".

Muzyka pożegnali także politycy PiS - poseł Przemysław Czarnek i europarlamentarzysta Bogdan Rzońca. "Odszedł do Pana jeden z największych Lublinian wszech czasów, wybitny muzyk, kompozytor, twórca największych przebojów muzyki polskiej - Romuald Lipko" - napisał Czarnek. Bogdan Rzońca napisał z kolei, że Romuald Lipko był "wizjonerem" i "artystą przez duże "A'".

Z kompozytorem pożegnali się także członkowie zespołu Golec uOrkiestra. W ich wpisie czytamy:

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej. Lider "Budki Suflera" - multiinstrumentalista, autor wielu wspaniałych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej, zmagał się z chorobą nowotworową. (...) Żegnaj Przyjacielu!!! Graj pięknie po drugiej stronie.
 

O tym, że Romuald Lipko nie żyje, poinformował na Facebooku zespół Budka Suflera. Muzyk był autorem wielu hitów, m.in. piosenki "Jolka, Jolka pamiętasz" czy utworu "Aleja gwiazd", który wykonywała Zdzisława Sośnicka. Lipko zapisał się w historii polskiej kultury jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej ostatnich lat. 

Więcej o: