"Słuchajcie panowie, zdiagnozowano u mnie raka, żyjmy dalej, róbmy swoje". Romuald Lipko nie poddawał się chorobie

Romuald Lipko, autor wielu z największych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej i współzałożyciel zespołu Budka Suflera, zmarł w wieku 69 lat. Muzyk zmagał się z chorobą nowotworową dróg żółciowych, którą zdiagnozowano u niego latem 2019 roku. Nigdy nie tracił jednak pogody ducha.

W 2019 roku Budka Suflera zapowiedziała powrót na scenę po pięcioletniej przerwie. Najpierw zagrali trasę "45 lat! Powrót do korzeni". Na powrót do zespołu nie zgodził się Krzysztof Cugowski. Muzycy z poprzedniego składu, którzy mieli ruszyć w trasę, to Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki. W nadchodzących miesiącach miała się natomiast odbyć seria koncertów pod hasłem "Za Ostatni Grosz" w hołdzie utworom wokalisty Romualda Czystawa. Niedługo po ujawnieniu tych planów Romuald Lipko usłyszał diagnozę - cierpi na nowotwór.

Zobacz też: Nie żyje Romuald Lipko. Jakie utwory skomponował? To m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Aleja gwiazd"

Budka Suflera o chorobie Romualda Lipki: "Mając świadomość swojej dolegliwości, planował i marzył"

W rozmowie z TVN24 Tomasz Zeliszewski, który był perkusistą Budki Suflera od 1974 roku, wspominał, jak Lipko poinformował kolegów z zespołu o swojej chorobie:

Romek powiedział nam: słuchajcie panowie, zdiagnozowano u mnie nowotwór, żyjmy dalej, róbmy swoje, będę szczęśliwy, jeśli tak będzie. Poprosił, żebyśmy nie czynili z tego żadnego argumentu czy czynnika marketingowego

W lipcu 2019 roku na facebookowym profilu Budki członkowie grupy zdradzili, że Romuald Lipko usłyszał wstępną diagnozę kilka tygodni wcześniej. Wówczas muzyk trafił do jednego z warszawskich szpitali, a następnie przeniósł się do kliniki w Magdeburgu w Niemczech. Tylko tamtejsi lekarze podejmują się prób walki z rodzajem nowotworu dróg żółciowych, z powodu którego cierpiał Romuald Lipko. We wpisie czytamy:

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości, planuje i marzy…

Jeszcze we wrześniu sam Lipko tryskał entuzjazmem. Podzielił się na Facebooku krótkim filmikiem z lublińskiego deptaku, gdzie zapraszał na koncert w ramach trasy Budki Suflera "45 lat! Powrót do korzeni", który odbył się 29 września w Tauron Arenie w Krakowie. Mówił wtedy:

Bardzo się cieszę, że zdrowie pozwala mi na to, aby ze swoją obecnością, swoją muzyką, z naszą muzyką, wspólnie przeżywać koncertowe wydarzenia. Zapraszam, dzięki, czekam.

Romuald Lipko zmarł 6 stycznia. Pozostawił po sobie wielką muzyczną spuściznę, do której należą takie przeboje Budki Suflera, jak m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Takie tango", "Bal Wszystkich Świętych" i "Jest taki samotny dom". Lipko komponował również dla innych wokalistów, np. dla Anny Jantar. To on odpowiada m.in. za muzykę do ponadczasowego utworu "Nic nie może wiecznie trwać". 

 

Więcej o: