Wanda Narkiewicz-Jodko nie żyje. Wokalistka grupy Alibabki miała 76 lat

Zmarła Wanda Narkiewicz-Jodko, jedna z wokalistek pierwszego składu zespołu Alibabki. Artystka zmagała się z guzem mózgu. Miała 76 lat.

O śmierci Wandy Narkiewicz-Jodko (znanej też jako Wanda Borkowska) w rozmowie z Wirtualną Polską poinformował syn wokalistki, Michał Narkiewicz-Jodko:

Niestety w godzinach porannych zmarła moja Mama, Wanda Narkiewicz-Jodko. Nie udało się doprowadzić do rozpoczęcia leczenia onkologicznego.

Wanda Narkiewicz-Jodko nie żyje. Była jedną z uwielbianych Alibabek

Narkiewicz-Jodko w latach 60. śpiewała w harcerskim chórze Cykady, którego członkinie w styczniu 1964 roku zasiliły skład zespołu Alibabki. Panie zdobyły serca słuchaczy m.in. podczas wielokrotnych występów na festiwalu w Opolu, gdzie zadebiutowały tuż po powstaniu grupy z interpretacją piosenki "Idzie świt" - otrzymały za nią nagrodę specjalną. Alibabki koncertowały nie tylko w kraju, ale i za granicą, m.in. w USA i Kanadzie.

Oprócz własnych utworów, które pisali dla nich najsłynniejsi polscy kompozytorzy i tekściarze, wspomagały wokalnie takich artystów jak m.in. Anna Jantar, Budka Suflera, Maryla Rodowicz czy Czesław Niemen. To ich głosy słyszymy choćby w piosenkach "Dziwny jest ten świat", "Jest taki samotny dom" i  "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Same Alibabki wylansowały wiele przebojów - jedne z najpopularniejszych tytułów to "Kwiat jednej nocy", "Kapitańskie tango", "Grajmy w zielone", "Szary kolor twoich oczu" czy "W rytmach Jamajka ska". Jan Tadeusz Stanisławski stworzył dla nich tekst do niezapomnianego "Przeleć mnie".

 

Wanda Narkiewicz-Jodko występowała z Alibabkami do przerwania działalności grupy w latach 80. Ponownie stanęła z nimi na scenie w 2015 roku na Ostróda Reggae Festival czy w 2016 roku podczas finału trasy Męskie Granie w Żywcu. 

 

W 2019 roku Polska Fundacja Muzyczna zorganizowała zbiórkę charytatywną na rzecz Narkiewicz-Jodko i jej męża, dziennikarza muzycznego Jana Borkowskiego. Oboje zmagali się z poważnymi problemami zdrowotnymi - artystka chorowała na guza mózgu, natomiast Borkowski, który cierpi od kilku lat na chorobę neurologiczną, doznał wypadku w mieszkaniu małżeństwa. Rodzina zbierała fundusze na leczenie, rehabilitację i remont starego lokum. W grudniu Michał Narkiewicz-Jodko mówił WP:

Dowiedzieliśmy się na początku, że to glejak i nie ma już ratunku. Wcześniej nic nie wskazywało, że z mamy zdrowiem jest źle. Miała kiedyś lekki zawał serca, ale była w dobrej kondycji. Zajmowała się tatą, chodzili na spacery. Taki przykład fajnych, opiekujących się sobą staruszków. (...) Dwa nieszczęścia zdarzyły się jedno po drugim. Gdy mama była w złym stanie, ojciec był w dramatycznym. (...) Gdy mamy sytuacja się polepszała, lepiej było też ze zdrowiem taty. To ciekawe, prawda? Jak dwoje ludzi może mieć na siebie wpływ.
Więcej o:
Komentarze (19)
Wanda Narkiewicz-Jodko nie żyje. Wokalistka grupy Alibabki miała 76 lat
Zaloguj się
 • bokaj

  Oceniono 66 razy 62

  Odchodzi pokolenie tych, którzy coś potrafili, o coś się starali i nie promowali banału.
  Ale to było pokolenie skażone komuną - dla dzisiejszej władzy przeznaczone do zsypu, niestety...

 • w.sumie.to.ja

  Oceniono 50 razy 42

  Cytat:
  " Nie udało się doprowadzić do rozpoczęcia leczenia onkologicznego. "
  Brak słów.

 • race444

  Oceniono 41 razy 41

  Alibabki w tamtych czasach to byl super zespol i jedno jest na 100% pewne kazda umiala spiewac a dzisiaj rzadko kto spiewa live.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 33 razy 33

  Ich kariera muzyczna, na pewno nie była kwiatem jednej nocy.
  One także właśnie robiły chórki do wielu świetnych piosenek, jak chociażby do najwspanialszej wersji z 1-szego LP Budki Suflera "Jest taki samotny dom".

 • marfula54

  Oceniono 14 razy 14

  To byla najsympatyczniejsza z Alibabek. Szkoda...

 • cozano

  Oceniono 12 razy 12

  Może nie byłem aż tak dużym fanem Alibabek, niemniej świetna grupa akompaniująca (chociażby "Zegarmistrz światła" Tadeusza Woźniaka), a ich piosenkę "Rosołek" słucham z chęcią do dzisiaj.

 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  RIP

 • miro600

  Oceniono 13 razy -9

  Ale pólgłówek i manekin w tym klipie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX