Pierwsza w Polsce klasa disco polo startuje z przytupem. Przyjechał gwiazdor szlagierowego zespołu

W Michałowie powstała pierwsza w Polsce klasa o profilu disco polo. Władze szkoły zadbały o to, by dzieci uczył odpowiedni człowiek. Jednym z nauczycieli będzie znany z grupy Boys Marcin Miller. Muzyk przyjechał na oficjalną konferencję prasową, na której obecny był też burmistrz miasta.
Zobacz wideo

Już od września w Michałowie na Podlasiu działać będzie pierwsza w Polsce klasa o profilu estradowym. Ten projekt ma uratować lokalny zespół szkół w Michałowie - jeszcze 20 lat temu uczyło się tam około 850 osób. Teraz uczniów jest zaledwie 60, z czego cztery osoby są w klasie maturalnej. W czwartek 20 lutego burmistrz miasta Marek Nazarko zwołał konferencję prasową, na której przedstawił szczegóły plany rozwoju nowej klasy. Na miejscu byli dziennikarze, lokalni działacze i Marcin Miller, wokalista grupy Boys.

Marcin Miller będzie uczył w klasie disco polo

Burmistrz tłumaczył, że nowa klasa powstała z myślą o młodzieży, która nie ma sprecyzowanych planów zawodowych. Zdarził -"Dokonaliśmy dogłębnej analizy rynku i zapytaliśmy młodzież. Tylko 25 proc. z nich ma sprecyzowane plany, co chce robić. Są to przyszli architekci, prawnicy, lekarze. 75 proc. nie ma planów na przyszłość. "Ilu młodych ludzi chce zostać didżejami, konferansjerami, umieć organizować, nagłaśniać imprezy, ustawiać światła, śpiewać w chórach, nauczyć się grać na instrumentach, miksować?" - relacjonuje "Gazeta Wyborcza". Stąd konkluzja:

Czy nie chcemy robiąc pogrzeby, wesela, inne uroczystości mieć profesjonalnej obsługi?

Dlatego też uczniowie pierwsze w Polsce klasy o profilu estradowym w ramach zajęć obowiązkowych będą mogli wybrać zajęcia wokalne, grę na instrumentach i taneczne. Przewiduje się też lekcje z historii muzyki na rozszerzonym poziomie. Będą także zajęcia dodatkowe z techniki pracy w studio nagraniowym, uczniowie dowiedzą się jak pracują realizatorzy dźwięku. Będą lekcje, na których dowiedzą się, jak nagrywać partie wokalne, jak tworzy się podkłady muzyczne. Program przewiduje także zajęcia uczące organizacji koncertów. Uczniowie będą mieć też swobodny dostęp do studia muzycznego gminy. Przewidziano też wprowadzenie w zawód DJ-ów, a także prezentera muzycznego. Zajęcia mają przygotowywać do pracy w radiu i telewizji czy prowadzenia kanału na YouTubie - dodaje TVN24.

Burmistrz dodaje, że pomysł konsultowano z Bożenną Sawicką - dziekan wydziału instrumentalno - pedagogicznego białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Zaopiniowała koncepcję pozytywnie:

Dużo młodzieży nie dostaje się do szkół muzycznych, a jest to zdolna młodzież. Nie każdy musi być w filharmonii czy konserwatorium. Nikt do tej pory nie zagospodarował tej niszy. Uznała pomysł za dobry, a nawet zadeklarowała kadrę, w czym utwierdziła nas w naszych planach.

Co więcej, klasa będzie prowadzona we współpracy z białostocką agencją muzyczną Green Star - to ta firma pracuje z zespołami Akcent i Boys.

Marcin MillerMarcin Miller Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta / / Agencja Gazeta

Marcin Miller, wokalista zespołu, który nagrał tak pamiętny przebój jak "Jesteś szalona", był obecny na konferencji i powiedział:

Paradoksem disco polo jest to, że - nazwijmy to - ludzi inteligentni, kulturalni, dobrze wychowani uważają, że jesteśmy kiczowaci, że muzyka disco polo jest synonimem kiczu.

Rezolutnie podkreślił: "A muzyka disco polo od 30 lat utrzymuje się na rynku muzycznym. Ba, bryluje na salonach. Jest najbardziej lubianą i potrzebną muzyką, która przyciąga największe rzesze słuchaczy, odbiorców". Zauważył też: "Z regionu Podlasia wywodzi się większość muzyków disco polo, skoro ta branża ma się dobrze od 30 lat, to dlaczego by nie otworzyć klasy o profilu estradowym". Jednocześnie zapewnił, że jako nauczyciel postara dać z siebie wszystko:

Postaram odpowiadać na każde pytania młodzieży: czy jest jakiś przepis na sukces, jak zachowywać się na scenie. (...) Może razem zaśpiewamy, może stworzymy jakiś utwór. Kto wie, oddaję się chwili.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (15)
Pierwsza w Polsce klasa disco polo startuje z przytupem. Przyjechał gwiazdor szlagierowego zespołu
Zaloguj się
 • takaprawda3000

  Oceniono 20 razy 16

  Nie w POLSCE tylko w POLSCE B. Proszę nie wprowadzać w błąd.

 • aresdog

  Oceniono 16 razy 14

  Wolska kształtuje nowe elyty...

 • face42

  Oceniono 7 razy 7

  Disco podłość

 • jan-ru

  Oceniono 5 razy 5

  Naprawdę? ,to już chała.Sprane mózgi .

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 7 razy 5

  BOJS szlagierowy? Co to znaczy wg piszącego ten idiotyzm??

  Mają tych przebojów ze 30 pewnie?? Tak pytam bo większość zna JEDEN!!

  To gdzie ta SZLAGIEROWOŚĆ, że tak nie po polsku zapytam??

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 2

  Kuratorowi i dyrektorowi przypominam, że szkoła pełni funkcję wychowawczą, a do nauczania w niej wymagane są określone kwalifikacje (np. liceum ekonomicznie nie uprawnia do nauczania muzyki).

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Edukacja i kultura - siegnela dna😐😶.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX