Rzecznik Praw Obywatelskich do prezeski Polskiego Radia w sprawie Anny Gacek: Informacja wywołuje zaniepokojenie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej domaga się podania powodu rozstania z Anną Gacek. "Kolejna już informacja o zwolnieniu dziennikarza z Programu Trzeciego wywołuje zaniepokojenie obecną sytuacją dotyczącą polityki kadrowej" - pisze.
Zobacz wideo POPkultura - najnowszy odcinek

W liście otwartym skierowanym do prezeski PR Rzecznik Praw Obywatelskich pisze, że dowiedział się z mediów o zakończeniu współpracy Anny Gacek z Programem Trzecim. "Jak wynika z opublikowanego przez nią oświadczenia, decyzja o nieprzedłużeniu współpracy w jakiejkolwiek formie była inicjatywą prezeski Polskiego Radia. Ponadto, decyzja została wydana ze skutkiem natychmiastowym, co uniemożliwiło dziennikarce pożegnanie się ze słuchaczami, wyemitowanie ostatnich nagranych wywiadów oraz zakończenie prowadzonych przez nią audycji" - czytamy w dokumencie.

Adam Bodnar: Następstwa braku pluralizmu w mediach są groźne

Bodnar podkreśla, że w jego ocenie decyzje powinny być podejmowane wyłącznie na podstawie przejrzystych zasad, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego. Twierdzi także, że konieczne jest również podanie za każdym razem uzasadnienia rozwiązania współpracy z danym dziennikarzem.

Zwracając się do Kamińskiej, RPO zwraca także uwagę, że zasadnym jest postulat, aby wszelkie zmiany kadrowe były przeprowadzane z uwzględnieniem ich ewentualnego wpływu na jakość prezentowanych materiałów prasowych i dodaje:

Następstwa braku pluralizmu w mediach są groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi, ponieważ przekładają się na naruszenie praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie.

Bodnar domaga się zajęcia stanowiska w sprawie Anny Gacek i ujawnienia powodów rozstania z prowadzącą m.in. "W tonacji Trójki".

Po informacji o pożegnaniu Gacek z Trójką, ze stacją pożegnali się także Wojciech Mann oraz Gaba Kulka. Tymczasem we wtorek 10 marca rzeczniczka prasowa Polskiego Radia Ewelina Steczkowska powiedziała Onetowi, że Anna Gacek nie została zwolniona z radiowej Trójki. Oficjalny przekaz brzmi: Annie Gacek skończyła się umowa.

Anna Gacek zwolniona z Trójki. Polskie Radio mówi o "ogólnie przyjętych standardach korporacyjnych" >>

Więcej o:
Komentarze (131)
Rzecznik Praw Obywatelskich do prezeski Polskiego Radia w sprawie Anny Gacek: Informacja wywołuje zaniepokojenie
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 48 razy 28

  te niuanse sa obce bandzie
  dla mnie jedno jest tylko nieznane - gdzie ta banda będzie uciekać jak to wszystko pier..knie ?
  na szczęście mieszkam daleko - tu gdzie jestem takie stosunki w pracy są po prostu niewyobrażalne po 19 latach pracy? sprawa powinna trafić do Sadu Pracy = da zasady po prostu - nie można tak poniewierać ludźmi

 • biesczad1

  Oceniono 39 razy 25

  Jeszcze parę dni temu nikt nie znał prezeski PR Agnieszki Kamińskiej: a dziś jest "słynna" - prawie tak samo, jak koronawirus...

 • marc.pl

  Oceniono 37 razy 23

  Pani Gacek nigdy nie poruszała tematów politycznych na antenie - zapewne chodzi o to że daleko jej disco polo i bożyszcza tępogłowego motłochu Zenka Martynika.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 34 razy 20

  Kacza Zmiana-wrzód na dupie społeczeństwa, powiedzial furman Otto z Tworkowa.

 • fuqu

  Oceniono 32 razy 18

  wyPADowi umowa się kończy w maju.
  Ja na 100% jej nie przedłużę, po prostu nie widzę powodu.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 32 razy 18

  Pan Rzecznik Bodnar ma rację, bo to jest Radio Publiczne z moich opłat abonamentu m.in. nadaje i żyje .To jest w interesie publicznym,aby w takiej instytucji nie działało bezprawie.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 29 razy 15

  Zdecydowanie popieram dzialanie P.Bodnara .
  W PR dochodzi do lamania charakterow ludzi ktorzy ciesza sie duza charyzma wsrod sluchaczy .
  Podle i trzeba z tym skonczyc .To sluchacze decyduja kogo chca sluchac a nie polityczne partyjne półgłupki

 • varranzcomodo242

  Oceniono 18 razy 14

  Obawiam się, że akurat Ania Gacek nie była w żadnym stopniu przejawem pluralizmu w Trójce. Jest dziennikarką muzyczną i nie przypominam sobie by kiedykolwiek dała poznać swoje poglądy polityczne. Gdyby tak było to pewnie już wcześniej by się z nią pożegnano. Wszak prawomyślny Kodym ma swoją audycję muzyczną dzięki poglądom.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 23 razy 13

  Kacza Zmiana likwiduje Polskie Radio bo ma Radio Maryja, tam tez jest muzyka z discjockejem Tadkiem Belzebubem, stwierdzil furman Otto z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX