Krzysztof Penderecki nie żyje. Mistrza żegnają politycy, dziennikarze i ludzie kultury

Krzysztof Penderecki, jedna z najwybitniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej i ambasador polskiej kultury na całym globie zmarł w wieku 86 lat. W mediach społecznościowych opłakują go politycy, ludzie mediów i kultury.

Informację o śmierci kompozytora jako pierwsze podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę muzyka.

Czytaj: Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny polski kompozytor i dyrygent miał 86 lat >>

Krzysztof Penderecki nie żyje. "Człowiek kultury, jakiej nam dziś potrzeba"

Michał Boni napisał na Twitterze:

Krzysztof Penderecki nie żyje... Epoka! Wielki Muzyk... Wielki Człowiek... Mądry Człowiek... Człowiek Pasji... Jego genialnej Pasji wg św Łukasza będziemy zawsze słuchać, a teraz poprowadzi ją na Niebieskich Pastwiskach...

Janina Ochojska wspomniała Pendereckiego jako "człowieka kultury, jakiej nam dziś potrzeba":

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wielki Polak, kompozytor, muzyk. Człowiek kultury jakiej nam dziś potrzeba - wysokiej, sięgającej szczytów, napełniającej ducha nadzieją.

Brytyjski muzyk Robin Rimbaud, znany pod pseudonimem Scanner, sięgnął pamięcią do czasu, kiedy poznał kompozycje Krzysztofa Pendereckiego:

Żegnamy genialnego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego. Wciąż pamiętam, gdy pierwszy raz usłyszałem "Polymorphię" w BBC Radio 3 i powaliła mnie ona na kolana. Czas odświeżyć dziś jego dzieła.

Na twitterowym profilu Singapore Symphony Orchestra pojawił się wpis:

Z głęboką przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, który w maju tego roku miał dyrygować naszą orkiestrą. Spoczywaj w pokoju, Maestro.

Krzysztof Penderecki nie żyje. "Był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację"

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej przypomniał, że 29 marca miał się rozpocząć doroczny Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, którego dyrektorką generalną jest żona kompozytora, Elżbieta Penderecka. Rabiej dodał:

Żegnaj, Profesorze. Smutne byłoby życie bez muzyki. Smutna jest Warszawa bez Ciebie.

Tomasz Siemoniak powiedział o Krzysztofie Pendereckim jako o "jednym z gigantów polskiej kultury":

Smutny niedzielny poranek z informacją Polskiego Radia o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Jeden z gigantów polskiej kultury, który dla mojego pokolenia był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację. Cześć Jego Pamięci!

"Spoczywaj w pokoju, Mistrzu" - napisał dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

Dziennikarz sportowy Mateusz Borek pożegnał kompozytora słowami:

Wielki kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Wielki Dębiczanin. R.I.P.
Więcej o: