Nowe radio byłych dziennikarzy Trójki. W ciągu doby zebrali na start ponad 250 tys. zł

Magda Jethon, była szefowa Trójki, zapowiedziała, że jeśli w 30 dni uda się zebrać kwotę 250 tys. zł, najprawdopodobniej w czerwcu działalność rozpocznie internetowe radio Nowy Świat, które stworzą byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia. Rezultaty zbiórki przeszły najśmielsze oczekiwania.

16 kwietnia Magda Jethon, szefowa Trójki w latach 2009 i 2010-2016, ogłosiła za pośrednictwem Facebooka powstanie spółki "Ratujmy Trójkę" - jej udziałowcami są m.in. Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann. Głównym celem spółki jest uruchomienie radia internetowego Nowy Świat, w którym nadawać będzie ekipa znana do tej pory z eteru Programu Trzeciego PR. Żeby zaistniała taka możliwość, potrzebne są niemałe pieniądze - 250 tys. złotych miesięcznie. Założona na Patronite zbiórka osiągnęła ten pułap w niewiele ponad dobę.

Zobacz też: Wojciech Mann o majowych wyborach: Przestańmy jak barany słuchać oszołomów >>

Internetowe radio Nowy Świat coraz bliżej? "Dynamika wpłat jest taka, że ten projekt naprawdę może powstać"

Informację o zbiórce Magda Jethon podała na facebookowym profilu Ratujmy Trójkę w czwartek 16 kwietnia o 19:00. Już w piątkowy poranek na konto spółki wpłynęło ponad 90 tys. zł. O godzinie 12:00 w sobotę 18 kwietnia w serwisie Patronite widniały naprawdę imponujące liczby. Do zbiórki zdecydowało się dołączyć 9350 patronów - ich grono powiększa się z minuty na minutę. Łączna deklarowana kwota wsparcia wynosiła w tamtym momencie już 277,5 tys. zł na miesiąc. Jak powiedziała w rozmowie z Onetem Jethon:

Nie robimy tego dla biznesu. Chcemy zrobić świetne radio na takich warunkach, które pozwolą utrzymać ludzi. Wiele osób będzie musiało zrezygnować z tego, co robi teraz, czyli na przykład odejść z Trójki. Dynamika wpłat jest taka, że ten projekt naprawdę może powstać. Mamy szansę zebrania najlepszych dziennikarzy i stworzenia najlepszego radia.

Pieniądze wpłacane przez wielbicieli Trójki pokryją kompleksowe koszty powstania radia. Na stronie zbiórki czytamy, że konieczne są: zakup profesjonalnego sprzętu, który umożliwi realizację i emisję audycji; budowa zaplecza technicznego, umożliwiającego stałe nadawanie; wynajęcie lokalu, gdzie pracować będzie cały zespół oraz adaptacja pomieszczeń (np. stworzenie studia emisyjnego). "Kluczowe jest wykupienie najcenniejszego surowca - CZASU wszystkich tych, którzy będą budować radio" - podkreślają twórcy zbiórki i dodają: "Państwa wsparcie pozwoli więc zatrudnić pierwszą grupę redaktorów i osób odpowiedzialnych za zaplecze merytoryczne i techniczne - czyli prawdziwy zespół do zadań specjalnych".

Kogo usłyszymy na antenie radia Nowy Świat?

Magda Jethon zaznaczyła, że z różnych względów nie może wymienić póki co wszystkich nazwisk, które zdecydowały się na akces do "całkiem nowego radia, ale opartego na najlepszych tradycjach dawnej Trójki". Wspomniała niemniej, że chęć współpracy z radiem Nowy Świat wyrazili znani i lubiani ludzie radia - m.in. Jerzy Sosnowski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Anna Krakowska i Wojciech Waglewski.

Na pokładzie są również osoby, które miały istotny wkład w tworzenie Trójki, jak np. Joanna Kołaczkowska czy Piotr Bukartyk. W radiu Nowy Świat mają pojawiać się też Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski.

Z Programem Trzecim Polskiego Radia w ostatnich miesiącach rozstali się m.in. Dariusz Rosiak, Anna Gacek, Wojciech Mann, Gaba Kulka, Jan Młynarski, Jan Chojnacki, Wojciech Waglewski i Fisz. Z anteny zniknęła też "Siesta" Marcina Kydryńskiego.

Zobacz też: Anna Gacek nie poddaje się i powraca z nową audycją. "Don't Give Up" już w Audiotece >>

Więcej o: