Słuchacze wpłacili już 400 tys. zł na nowe radio byłych pracowników Trójki. To rekordowa zbiórka

Magda Jethon chciała w miesiąc uzbierać ok. 250 tys. zł na stworzenie internetowego radia Nowy Świat, które tworzyć mają byli dziennikarze Trójki. Zbiórka szybko się rozkręciła i już po trzech dniach słuchacze wpłacili znacznie więcej niż radiowcy chcieli uzbierać - to rekord strony Patronite.
Zobacz wideo

Zbiórka na radio Nowy Świat została ogłoszona 16 kwietnia - po kilku dniach zebrana kwota przekroczyła zakładany początkowo cel 250 tys. zł. Według obliczeń pomysłodawców właśnie tyle pieniędzy jest potrzebnych miesięcznie, by prowadzić jakościową rozgłośnię opartą na tradycjach radiowej Trójki. Ponad 14 tysięcy patronów wpłaciło łącznie 406 158 zł w niecałe cztery dni. 

Rekordowa zbiórka na nowe radio byłych pracowników Trójki

Zbiórka akcji "Ratujmy Trójkę" pobiła rekord strony Patronite - nikomu wcześniej nie udało się zebrać tak szybko tak dużo pieniędzy. Na tej samej platformie fundusze na swoje projekty zbierają także bracia Sekielscy - oni co prawda na swoje filmy dokumentalne, w tym głośnie "Tylko nie mów nikomu", zebrali 1,7 mln zł, ale zrobili to w przeciągu kilku miesięcy. Udziałowcy spółki "Ratujmy Trójkę" zapewniają, że jeśli będą mieć pewność, że co miesiąc uda im się zyskać od darczyńców minimalną kwotę dotacji, radio Nowy Świat wystartuje już w czerwcu.

Pieniądze wpłacane przez wielbicieli Trójki pokryją kompleksowe koszty powstania radia. Na stronie zbiórki czytamy, że konieczne są: zakup profesjonalnego sprzętu, który umożliwi realizację i emisję audycji; budowa zaplecza technicznego, umożliwiającego stałe nadawanie; wynajęcie lokalu, gdzie pracować będzie cały zespół oraz adaptacja pomieszczeń (np. stworzenie studia emisyjnego). "Kluczowe jest wykupienie najcenniejszego surowca - CZASU wszystkich tych, którzy będą budować radio" - podkreślają twórcy zbiórki.

To, że udało się zebrać już ponad 400 tys. złotych oznacza, że nowe radio wystartuje. A to główny cel założenia spółki "Ratujmy Trójkę", udziałowcami której są m.in. Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.  Magda Jethon, była szefowa Trójki, w rozmowie z Press.pl podkreśla:

Spodziewaliśmy się, że zebranie 250 tys. zł zajmie nam przynajmniej miesiąc, a taką kwotę mieliśmy już po jednym dniu. Teraz czas na kupno sprzętu, zebranie zespołu, kwestie organizacyjne. (...) To zasługa naszych słuchaczy, to oni nas zmobilizowali. Głęboko wierzę, że to nasze wspólne radio nie jest projektem krótkofalowym. Nie możemy zawieść tych wszystkich osób, które nam zaufały tak mocno, że są gotowe powierzyć swoje pieniądze. To będzie pierwsze takie radio, o takim zasięgu i takich planach. Zapewniam, że to naprawdę będzie nowy świat.

Kogo usłyszymy na antenie radia Nowy Świat?

Magda Jethon zaznaczyła, że z różnych względów nie może wymienić póki co wszystkich nazwisk, które zdecydowały się na akces do "całkiem nowego radia, ale opartego na najlepszych tradycjach dawnej Trójki". Wspomniała niemniej, że chęć współpracy z radiem Nowy Świat wyrazili znani i lubiani ludzie radia - m.in. Jerzy Sosnowski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Anna Krakowska i Wojciech Waglewski.

Na pokładzie są również osoby, które miały istotny wkład w tworzenie Trójki, jak np. Joanna Kołaczkowska czy Piotr Bukartyk. W radiu Nowy Świat mają pojawiać się też Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski.

Jethon serwisowi wirtualnemedia.pl powiedziała, że to nie będzie więc nowa Trójka, a radio w jej dobrym duchu:

To będzie zupełnie inne radio. Nie możemy mówić, że to „nowa” Trójka, bo Trójka ciągle jest i zostało w niej bardzo dużo dobrych dziennikarzy. Uważam, że jesteśmy w stanie zrobić równie dobre, ale inne radio. Moim zdaniem będzie ono odpowiadać słuchaczom, którzy kochali dawną Trójkę

Z Programem Trzecim Polskiego Radia w ostatnich miesiącach rozstali się m.in. Dariusz Rosiak, Anna Gacek, Wojciech Mann, Gaba Kulka, Jan Młynarski, Jan Chojnacki, Wojciech Waglewski i Fisz. Z anteny zniknęła też "Siesta" Marcina Kydryńskiego.

Więcej o: