Słuchacze wpłacili blisko pół miliona na nowe radio byłych dziennikarzy Trójki. Dołączyli nowi prowadzący

Słuchacze ciągle wpłacają datki na założenie radia Nowy Świat, projektu byłych dziennikarzy III Programu Radia Polskiego. Rekorodowa zbiórka ma już na koncie około 500 tys. zł, a do załogi dołączyła kolejna czwórka dziennikarzy.
Zobacz wideo

Magda Jethon chciała w miesiąc uzbierać ok. 250 tys. zł na stworzenie internetowego radia Nowy Świat, które tworzyć mają byli dziennikarze Trójki. Okazało się, że słuchacze w rekordowo szybkim tempie wpłacili na ten cel dwukrotnie więcej. Po niecałych dwóch tygodniach na liczniku bije już suma 477 272 zł - tyle wpłaciło 16 816 patronów, to absolutny rekord zbiórek na cele medialne na stronie Patronite.

Czytaj też: Wojciech Mann o majowych wyborach: Przestańmy jak barany słuchać oszołomów

Kolejni dziennikarze dołączają do nowego radia Jethon i Manna

Do załogi rozgłośni Nowy Świat, która będzie "całkiem nowym radiem, ale opartym na najlepszych tradycjach dawnej Trójki", dołączyli w ostatnich dniach Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ławnicki. Ławnicki z Trójki został zwolniony jeszcze w 2016 roku po 13 latach na antenie. Od tego czasu pracuje w serwisie NaTemat.pl i tej współpracy nie zrywa, jak informuje press.pl powiedział:

Pozostaję w NaTemat. To się nie zmienia. Z radiem Nowy Świat będę współpracować. Co do szczegółów tej współpracy - na razie jeszcze trochę za wcześnie, by o tym mówić.

Młynarski w połowie marca zrezygnował z prowadzenia swojej audycji "Dancing, salon, ulica", a Bąkowska była wieloletnią korespondentką Polskiego Radia w Lizbonie. Zbigniew Zamachowski poprowadzi z kolei audycję filmową. Na pokładzie są również osoby, które miały istotny wkład w tworzenie Trójki, jak np. Joanna Kołaczkowska czy Piotr Bukartyk. W radiu Nowy Świat mają pojawiać się też Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta. Ta lista ciągle jednak pozostaje otwarta. Redaktor naczelną nowej rozgłośni będzie Magda Jethon, która szefowała Trójce w latach 2009, 2010-2016.

Co usłyszymy na antenie? Mowa o audycjach muzycznych, autorskich i pasmach magazynowych, w tym publicystycznych, społecznych, kulturalnych i politycznych. Jethon przekazała wirtualnemedia.pl:

Nowością będzie fakt, że o polityce nie będą mówili politycy, tylko eksperci. Oczywiście zawsze będą zapraszane dwie strony konfliktu, ale rozmówcy będą znać się na danym temacie - w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk.

Radio Nowy Świat zostało do życia przez spółkę Ratujmy Trójkę. Jej prezesem jest Piotr Jedliński, a członkami zarządu są Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są Wojciech Mann, Magda Jethon, Jan Chojnacki, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon i Piotr Jedliński.

Czytaj też: Wojciech Mann i Piotr Bukartyk publikują piosenkę. "Adrian z wami"

Rozgłośnia ma się opierać głównie o finansowanie crowdfuningowe. Zbiórka akcji "Ratujmy Trójkę" pobiła rekord strony Patronite - nikomu wcześniej nie udało się zebrać tak szybko tak dużo pieniędzy - blisko pół miliona w niecałe 10 dni. Na tej samej platformie fundusze na swoje projekty zbierają także bracia Sekielscy - oni co prawda na swoje filmy dokumentalne, w tym głośnie "Tylko nie mów nikomu", zebrali 1,7 mln zł, ale zrobili to w przeciągu kilku miesięcy. Udziałowcy spółki "Ratujmy Trójkę" zapewniają, że jeśli będą mieć pewność, że co miesiąc uda im się zyskać od darczyńców minimalną kwotę dotacji, radio Nowy Świat wystartuje już w czerwcu. Reklamy pojawią się na antenie radia, dopiero jeśli miesięczne wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wymaganym do funkcjonowania poziome 250 tys. zł. 

Więcej o: