Dariusz Bugalski i Paweł Drozd bezpośrednio po odejściu z radiowej Trójki startują z własnymi podcastami. Będzie można ich słuchać m.in. na Youtubie i na Spotify. Kanał Dariusza Bugalskiego nazywa się "K3", a ten należący do Pawła Drozda - "Brzmienie świata z lotu Drozda". Żaden z nich nie zdecydował się dołączyć do załogi radia Nowy Świat, które zakłada Magda Jethon z innymi dziennikarzami, którzy wcześniej pracowali w Programie III Polskiego Radia.
Czytaj też: Słuchacze wpłacili blisko pół miliona na nowe radio byłych dziennikarzy Trójki. Dołączyli nowi prowadzący
W informacji prasowej rozesłanej do mediów dziennikarze tłumaczą powody swojej decyzji o odejściu z Trójki. Dariusz Bugalski wyznaje: - Z bólem przyjmowałem kolejne odejścia z Trójki naszych kolegów. Każdy i każda z nich, bez wyjątku, to świetni dziennikarze! Frustrujące i oburzające było ignorowanie przez władze Trójki i Polskiego Radia naszych protestów. Kolejne listy pisane i podpisywane przez nasz zespół pozostawały bez odpowiedzi.
Podkreślił:
Zaciskałem zęby. Myślałem: 'Dłużej klasztora niż przeora'. Czytałem kolejne mejle od naszych słuchaczy pełne niepokoju, ale także wyrazów wsparcia i solidarności. A Trójka przeobrażała się stopniowo, krok po kroku, w narzędzie propagandy. Przestawała być naszą ukochaną Trójką. Traciła dawny wdzięk, szyk, elegancję, Trójkowy fason. I wreszcie kropla przelała czarę.
Paweł Drozd zdecydował się odejść z pracy po tym, jak zwolniono Dariusza Rosiaka, z którym prowadził audycję "Raport o stanie świata":
Darek był kolejną z wielu osób brutalnie usuniętych z Myśliwieckiej bez merytorycznych podstaw i z wielką szkodą dla anteny. Zdałem sobie sprawę, że coś się skończyło - nieodwracalnie - i że przyszedł czas, gdy trzeba powiedzieć: dość.
Drozd nie ukrywa, że Trójka była dla niego czymś więcej niż zwykłym miejscem pracy. - Liczyłem na to, że w końcu nastąpi opamiętanie i będzie można zacząć naprawiać szkody wyrządzone szkody radiu, jego ludziom oraz słuchaczom. Znosiłem polityczną degrengoladę, częsty brak kompetencji nowych władz oraz ze smutkiem podpisywałem kolejne listy w obronie zwalnianych kolegów i koleżanek. Nadzieja umiera ostatnia - i ten moment nastąpił teraz - kwituje.
Czytaj też: Kolejni dziennikarze znikają z Trójki. Bugalski: Odchodzę, bo chcę być w zgodzie ze sobą
Podobnie jak Bugajski życzy powodzenia dziennikarzom, którzy ciągle pracują dla Programu III Polskiego Radia:
W Trójce pozostają i pracują w niej nadal nasi przyjaciele, znakomici dziennikarze. Szanuję ich wybór. I życzę im wytrwałości.
Obaj dziennikarze zaczynają prowadzić własne podcasty, które można wesprzeć na osobnych zbiórkach na portalu Patronite (patronite.pl/K3 oraz patronite.pl/brzmienie-swiata). Dariusz Bugalski i Dariusz Drozd poza podcastami pracują też obecnie nad wspólnym audio serialem dla Audioteki - będzie miał siedem odcinków.
Dariusz Bugalski jest dziennikarzem i kulturoznawcą. Przez niemal 20 lat prowadził w III Programie Polskiego Radia "Klub Trójki", "Trójkę pod Księżycem" oraz audycję "Wszystko, co najważniejsze". Przeprowadził setki wywiadów z najwybitniejszymi ekspertami z zakresu psychologii, innowacji społecznych, nowych idei i sposobów ich włączania w życie, kultury, trzeciego sektora i ekologii. Wśród jego rozmówców znaleźli się m.in. prof. Francis Fukuyama, prof. Philip Zimbardo, prof. Steven Pinker, prof. Timothy Snyder, prof. Alain Touraine. Jest również pisarzem i poetą, a także wykładowcą akademickim. Uczy dziennikarstwa i komunikacji, m.in. na Uniwersytecie SWPS oraz w Collegium Civitas.
Paweł Drozd jest dziennikarzem radiowym i specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. W Trójce pracował blisko 20 lat. Był jednym z prowadzących poranny blok "Do Południa", długoletnim wydawcą "Raportu o stanie świata" oraz jego epizodycznym prowadzącym. Słuchacze znają go przede wszystkim z niedzielnej, autorskiej audycji "Świat z lotu Drozda", w której podejmował tematykę międzynarodową i podróżniczą.
Jako reporter nadawał z licznych krajów europejskich oraz m.in. z Haiti, Indii, Bhutanu, Papui-Nowej Gwinei, Sri Lanki i Antarktyki. Jego teksty ukazywały się w kwartalniku “Kontynenty”. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż radiowy oraz do nagrody MediaTory. Jest laureatem nagrody głównej World Mediatravel Awards 2017.