Stanisław Moniuszko - Rewizyta. Teatr Narodowy świętuje urodziny kompozytora, będą koncerty online i inne atrakcje

5 maja przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Po obchodzonym hucznie jubileuszowym roku 2019 - Roku Moniuszki - powracamy do dzieła twórcy polskiej opery narodowej.
Zobacz wideo POPkultura

Teatr Wielki, podobnie jak inne instytucje kulturalne, pozostaje zamknięty, ale nie zapomina o swoich widzach. Od 1 maja do 5 maja zaprasza publiczność - tym razem wyłącznie wirtualną - do śledzenia swoich mediów społecznościowych, odwiedzania strony internetowej oraz platformy vod i świętowania urodzin kompozytora.

Stanisław Moniuszko - urodziny w Teatrze Narodowym, dwa koncerty na żywo

5 maja, dokładnie w dniu urodzin kompozytora, o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik z akompaniamentem Ewy Pobłockiej. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Widzowie usłyszą najsłynniejsze pieśni kompozytora: od doskonale znanej "Prząśniczki" czy "Złotej rybki"
po inne mniej znane utwory jak "Dumka" czy "Spomnienie".

Tego samego dnia o godz. 20.00 będzie można wysłuchać niecodziennego koncertu z kościoła Św. Jana w Gdańsku, składającego się z pieśni sakralnych wykonanych przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych. Twórczość sakralna Stanisława Moniuszki obejmuje ponad 100 kompozycji. Do wysłuchania części z nich - wraz z gdańskimi artystami - Teatr Wielki zaprasza do dziewiętnastowiecznego Wilna. 

Dzieła Moniuszki online - spektakle dostępne na platformie VOD

Na platformie VOD Teatr Wielki - Opera Narodowa udostępnia najbardziej znane dzieła Moniuszki. Zupełnie świeże spojrzenie na "Straszny dwór" wprowadziła inscenizacja Davida Pountneya. Brytyjski wizjoner przeniósł akcję w czasy II Rzeczpospolitej i z przymrużeniem oka potraktował wzory szlacheckie z całym patriotycznym przekazem. Teraz można także poznać tajniki pracy przy tym spektaklu, podejrzeć wszystko, co dzieje się przed i podczas samego przedstawienia za kulisami - rozśpiewywanie się solistów, próby zespołów, montaż dekoracji, ustawianie światła czy wreszcie tancerzy przygotowujących się do wejścia i solistów schodzących ze sceny. Umożliwi to aplikacja Operalnia.

Oprócz tego są dostępne spektakle: "Halka" (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera "Flis" przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wyjątkowy spektakl "Paria" w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielbiciele tańca będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy w spektaklu "Mąż i żona" w inscenizacji Anny Hop. Drugą baletową propozycją do muzyki Moniuszki i na motywach dzieła Aleksandra Fredry jest historia o odwiecznych konfliktach o miedzę - "Przypowieść sarmacka". Obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. Z kolei "I love Moniuszko" to projekt edukacyjny, którego zwieńczeniem jest spektakl w reżyserii aktorki Małgorzaty Zajączkowskiej, choreografii Anny Hop, w oparciu o muzykę Stanisława Moniuszki - również dostępny na vod.teatrwielki.pl. 

Nie tylko spektakle

Na stronie moniuszko200.pl można znaleźć natomiast spacerownik w wersji online. To publikacja przybliżająca miasto, w którym żył przez lata kompozytor. Dzięki spacerownikowi można nie tylko spojrzeć na Warszawę oczami twórcy, lecz także zwiedzić miejsca honorujące pamięć o nim.

Popisy solistów śpiewaków będzie można podziwiać na udostępnionej online Gali otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki z udziałem laureatów wcześniejszych 9 edycji Konkursu: Jakuba Józefa Orlińskiego, Urszuli Kryger, Rafała Bartmińskiego Ewy Tracz, Agaty Schmidt, Konu Kima, Adama Palki, Łukasza Golińskiego, Olgi Busuioc, Joanny Zawartko. Akademia Operowa zaprasza również na koncerty: Maraton moniuszkowski oraz Znasz-li ten kraj. Nagrania będą udostępnione na VOD.

Na profilu facebookowym Teatru Wielkiego natomiast prezentowane będą najlepsze fragmenty pieśni i arii Stanisława Moniuszki zarejestrowane podczas Konkursów Wokalnych im. Stanisława Moniuszki i recitali w Salach Redutowych TW-ON. Prawdziwą gratką dla melomanów z pewnością będzie mini-koncert Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wraz z Orkiestrą TW-ON pod batutą Marty Kluczyńskiej, który przygotował w swoich domach fragment "Halki" - "Po nieszporach przy niedzieli". Muzyk Orkiestry TW-ON Alfred Wiltos przedstawi dzieła kompozytora w nietypowej aranżacji na wiolonczelę. Ponadto w stories będzie można pobawić się w kalambury - do odgadnięcia sprytnie ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.

Najmłodszych i tych nieco starszych Teatr Wielki zaprasza do udziału w konkursie na Facebooku: Zostań Moniuszką - czeka na zdjęcia stylizacji na wzór osoby samego kompozytora lub postaci z jego utworów. Trzy najciekawsze i najbardziej kreatywne stylizacje zostaną opublikowane na oficjalnych profilach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Dla smakoszy szykuje specjalną propozycję, kolejny konkurs na Facebooku: Posmakuj Moniuszkę. Trzeci konkurs jest dla szaradzistów-melomanów. Będzie to krzyżówka o twórczości kompozytora.

Dzieci będą mogły obejrzeć serię krótkich filmów, które powstały na podstawie książki "Tatulczyk Moniuszko" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. Jest to wierszowana biografia kompozytora, opowiadająca z przymrużeniem oka o jego życiu oraz twórczości. Kim był Stanisław Moniuszko, co jadł i dla kogo tworzył swoje dzieła, a przede wszystkim dlaczego "tatulczyk"?

A tego, że muzyka poważna nie zawsze musi być poważna, dowiedzie kolejna niespodzianka - tym razem kabaretowa. Szczegóły już wkrótce - na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube’ie, vod i stronie Teatru Wielkiego.

Więcej o: