Zbigniew Wodecki czaruje nawet, gdy jego piosenki śpiewają inni

6 maja 2020 roku Zbigniew Wodecki obchodziłby 70. urodziny. Pierwszego dżentelmena polskiej piosenki nie ma wśród nas od prawie trzech lat. W ten wyjątkowy dzień przyglądamy się wykonaniom utworów Wodeckiego, z którymi zmierzyły się gwiazdy rodzimej estrady.

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie, który przez całe życie dumnie reprezentował. Muzyką pasjonował się od najmłodszych lat - z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie skrzypiec. Jeszcze jako nastolatek związał się z Piwnicą pod Baranami i pierwszym składem zespołu Anawa, którego wokalistą był Marek Grechuta. Solowy debiut na scenie Zbigniew Wodecki zaliczył w wieku 22 lat na scenie festiwalu w Opolu, gdzie wykonał utwór "Tak, to ty".

 

Od tamtego momentu kariera Wodeckiego potoczyła się lawinowo. Muzyk i wokalista wygrywał liczne festiwale, wylansował dziesiątki przebojów i w niedługim czasie stał się jednym z najpopularniejszych artystów w naszym kraju. W pamięci pokoleń Polaków zapisał się jako artysta największego formatu, człowiek pełen ciepła, o niebywałej klasie. W rocznicę 70. urodzin Zbigniewa Wodeckiego pozwalamy sobie wspomnieć go przez pryzmat jego genialnych piosenek w wykonaniu innych artystów, którzy ten duży kaliber wzięli na siebie z powodzeniem.

Jak oni śpiewają Wodeckiego. Sławek Uniatowski, Dawid Podsiadło i inni

Rok po śmierci Zbigniewa Wodeckiego w jego ukochanym Krakowie odbył się Wodecki Twist Festival, który do tej pory doczekał się dwóch udanych edycji. Na scenie Centrum Kongresowego ICE rozbrzmiały wykonania i aranżacje, których nie powstydziłby się sam Mistrz. Przychylnością słuchaczy cieszy się Sławek Uniatowski, który po repertuar Zbigniewa Wodeckiego sięga bardzo chętnie - i słusznie. Jego występ z utworem "Znajdziesz mnie znowu", w ramach którego w członkinie grupy Partita wcieliły się Daria Zawiałow, Ania Rusowicz i Gaba Kulka, po prostu zachwyca.

 

Z kolei Mela Koteluk i Igor Herbut pięknie odśpiewali piosenkę "Opowiadaj mi tak". W przypadku tego wykonania ciężko oderwać wzrok od Krzysztofa Herdzina, dyrygenta Krzysztof Herdzin Big Band, którego entuzjazm jest wręcz zaraźliwy. Szeroki uśmiech gwarantowany.

 

Zbrodnią byłoby nie wspomnieć o wykonaniu, które podbiło serca milionów internautów. Dawid Podsiadło podczas drugiej edycji Wodecki Twist Festival wziął na warsztat "Lubię wracać tam, gdzie byłem" z niezwykłym tekstem Wojciecha Młynarskiego - i tutaj już nic nie trzeba dodawać.

 

Zobacz też: Wiemy, które płyty Polacy kupowali najczęściej w 2019 roku. Król wciąż jest tylko jeden >>

"Na ciężkie czasy Horacy radził tak..."

23 maja 2018 roku światło dzienne ujrzał album "Dobrze, że jesteś”, powstały na kanwie niedokończonych utworów Zbigniewa Wodeckiego. Wydawnictwo promowała piosenka "Chwytaj dzień" z tekstem Jacka Cygana, do której dograła się Kayah, zaproszona przez córkę Zbigniewa Wodeckiego, Katarzynę Wodecką-Stubbs. Wokalistka przy okazji premiery mówiła: "Zawsze pogodny, uśmiechnięty, wesoły... Żył tak, by wszystkim było miło i dobrze. Tym utworem Zbigniew Wodecki chciał się z Wami bardzo podzielić! (...) Starałam się włożyć w ten utwór, do tekstu Jacka Cygana, tyle ciepła i pozytywnej energii, ile życzyłby sobie Zbigniew".

 

Kuba Badach z równie dużymi pokładami pozytywnej energii wykonał piosenkę "Wykidajło czas" - podczas jej odsłuchu ściska żal, że Zbigniewowi Wodeckiemu nie udało się dokończyć tej kompozycji. Trzeba jednak przyznać, że Badach, który wielokrotnie występował z utworami Wodeckiego m.in. podczas Wodecki Twist Festival, poradził sobie wspaniale.

 

"Nauczmy się żyć obok siebie, czyli razem być". Krakowscy artyści śpiewają Wodeckiego

5 maja - dzień przed rocznicą urodzin Zbigniewa Wodeckiego - na YouTube pojawił się teledysk do projektu "'Nauczmy się żyć obok siebie', czyli 'Razem być' - na nasze dziś". Powstał on z inicjatywy Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego i Miasta Kraków, a w nagraniu wzięła grupa kilkunastu artystów i muzyków pochodzących właśnie z tego miasta. Oryginalna piosenka z muzyką Zbigniewa Wodeckiego i wzruszającymi słowami Wojciecha Kejne ukazała się na wspomnianej płycie "Dobrze, że jesteś".

 

"Razem być" zaśpiewali Renata Przemyk, Anna Dymna, Magda Steczkowska, Marta Bizoń, Beata Rybotycka, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Jacek Wójcicki, Radek Krzyżowski, Ewelina Cassette, Kasia Zawiślak-Dolny, Halina Jarczyk, Magda Bożyk, Anna Szybist, Agnieszka Judycka, Agnieszka Kościelniak, Karolina Kazoń, Grzegorz Łukawski, Rafał Dziwisz, Tadeusz Zięba, Łukasz Klec i Magda Brudzińska.

Więcej o: