Jest oświadczenie prezeski Polskiego Radia ws. usunięcia piosenki Kazika. "Oskarżenia są kłamliwe"

Po fali krytyki ze strony artystów, dziennikarzy i polityków ws. unieważnienia piątkowego notowania Listy Przebojów Trójki, na której pierwszy miejscu znalazła się piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", głos zabrała prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy - mówi szefowa Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. - W tej chwili będziemy sprawdzać, czy nastąpiło to w wyniku błędu informatycznego, czy też była to ingerencja z zewnątrz. Z pewnością ta sprawa zostanie dogłębnie zbadana i wyjaśniona i wtedy będzie można podjąć decyzję co do ewentualnych kolejnych działań: albo w zakresie systemu informatycznego, albo ewentualnych kroków prawnych - dodała. 

Zobacz wideo Tak wypowiadali się politycy po poprzednim filmie Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"

Prezeska Polskiego Radia ws. piosenki Kazika: Cenzura? Oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe

Prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska stwierdziła, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

"Oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe, gdyż to właśnie redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę i podać ją do publicznej wiadomości? Właśnie po to, aby słuchacze mieli poczucie i gwarancję, że głosowanie odbywa się w sposób absolutnie bezpieczny i uczciwy, w tej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem było unieważnienie tego notowania przez dyrekcję Programu Trzeciego" - powiedziała prezeska publicznego radia. 

Artyści ruszają z bojkotem Trójki. W sprawie piosenki Kazika głos zabierają też politycy

Wcześniej dyrektor i redaktor naczelny radiowej "Trójki" wydał oświadczenie, w którym poinformował, że unieważniono głosowanie, podczas którego piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia rozgłośni. "Podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy" - napisano. Stacji zarzucano stosowanie cenzury. 

W sprawie głos zabierali też politycy. "Zdejmowanie informacji o wygranej piosenki Kazika, jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński

Protestują też artyści i dziennikarze. O odejściu z Trójki Marka Niedźwiedzkiego poinformował Zbigniew Preisner. Z kolei Dawid Podsiadło powiedział, że jeżeli stacja nie stanie się wolna od polityki, to jego utwory nie powinny być grane na antenie. 

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trojki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny
Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3 polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę, że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie, dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki

- napisał Podsiadło. 

Kolejne notowanie Listy Przebojów Trójki odbędzie się w piątek 22 maja tuż po 19-stej.

Więcej o: