Trójka miała zawiesić dziennikarza, bo nie podpisał oświadczenia o pomyłce. "Gorzej niż dyktatura"

Dziennikarze Trójki podają, że rozgłośnia zawiesiła Bartosza Gila. Jak poinformowała jego żona, nie chciał się zgodzić na podpisanie oświadczenia o zmanipulowanych wynikach notowania listy przebojów. Chodzi o zestawienie, w którym znalazł się utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika.

Informację o zawieszeniu Bartosza Gila przekazali Agnieszka Szydłowska i Piotr Stelmach. "Skoro informacja o Marku poszła już w świat, to chciałam napisać tak. Radio to magia - jestem pewna. Ale pod magiczną powłoką to praca bardzo wielu ludzi. A kiedy wieją wichry i padają wielkie nazwiska nie wspomina się o ludziach ciut mniej znanych a niezbędnych, super ważnych. Robiących wspaniałe audycje ale nocą bo wtedy udostępnia im się antenę" - czytamy na Facebooku Szydłowskiej.

Trójka usunęła listę z piosenką Kazika. Dziennikarz zawieszony

"Więc kiedy będziecie wpisywać #murem za Kazikiem, murem za Niedźwiedziem pomyślcie też MUREM ZA BARTKIEM GILEM. Z mojego od zawsze współpracownika i super druha postanowiono zrobić kozła ofiarnego - został zawieszony. Abstrakcyjność całej tej sytuacji..." - pisze dziennikarka Trójki, prowadząca m.in. "Radiowy Dom Kultury". 

"Nie wyobrażam sobie radia bez Niedźwiedzia i Bartka Gila. Z Bartkiem nie mamy wspólnych zdjęć, ale proszę - wspierajcie Go mocno. Teraz tylko tyle. Proszę mi wybaczyć - na tę chwilę nie potrafię napisać więcej. Po prostu nie potrafię" -  napisał Piotr Stelmach.

Do sprawy odniosła się też Mahdieh Gholami, żona Gila. "Mój mąż, pracujący w dziale muzycznym, został zawieszony. Dlaczego? W tym tygodniu piosenka 'Twój ból jest większy niż mój' stała się numerem jeden na Liście Przebojów Programu Trzeciego. To piosenka przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, szefowi rządzącej partii PiS" - pisze Gholami. Dalej stwierdza, że dyrektor radia Tomasz Kowalczewski poprosił jej męża i kilka innych pracowników, by podpisali oświadczenie, mówiące o pomyłce w w ostatnim głosowaniu i unieważnieniu listy. Po odmowie podpisania, dziennikarze mieli zostać zawieszeni. "Nie widziałam czasów komunistycznych w Polsce, ale jestem z Iranu i powiem, że to nawet nie jest dyktatura, to znacznie gorsze niż jakikolwiek komunizm lub dyktatura" - czytamy na końcu wpisu.

Zwróciliśmy się do Polskiego Radia o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

"Twój ból jest lepszy niż mój" znika z notowania

"Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika trafiło na pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki. Utwór jest krytycznym komentarzem do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu na Powązkach 10 kwietnia (cmentarz był zamknięty dla "zwykłych" odwiedzających). Ze strony internetowej Polskiego Radia lista zniknęła. Po fali krytyki i zarzutach cenzury dyrektor Trójki stwierdził w oświadczeniu, że złamano regulamin i w głosowaniu znalazła się piosenka "spoza listy". Oświadczenie wydała też prezeska Polskiego Radia. - Podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy - stwierdziła.

Więcej o: