Jest kolejne oświadczenie Trójki. Stacja oskarża jednego z prowadzących. "Przeanalizowano logowania"

Dyrektor radiowej Trójki wydał kolejne oświadczenie, w którym zapewnia, że "nieprawidłowe głosowanie", w którym zwyciężyła piosenka Kazika, jest badane przez "radiowych informatyków". Władze stacji oskarżają też jednego z prowadzących, że celowo manipulował głosami i "ingerował w wolę słuchaczy". Z kolei na stronie Listy Przebojów Programu Trzeciego nie wyświetla się już błąd - po poprzednim notowaniu nie ma śladu.

Strona Listy Przebojów Trójki w niedzielę w godzinach popołudniowych znów zaczęła działać. Wcześniej stacja informowała, że doszło do awarii - strona internetowa przestała być dostępna po tym, jak ogłoszono, że miejsce pierwsze w zestawieniu zajęła krytyczna wobec PiS i Jarosława Kaczyńskiego piosenka "Twój ból jest większy niż mój". Wcześniej informacja o wygranej piosenki wokalisty Kultu pojawiła się jednak m.in. na Facebooku rozgłośni.

Zobacz wideo "Kult nie ma fanów, ma fanatyków". Fragment filmu o zespole

Trójka wydała kolejne oświadczenie. "Radiowi informatycy przeanalizowali logowania"

W niedzielę o godzinie 19 dyrektor i redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski wydał oświadczenie, w którym po raz kolejny tłumaczy, jak doszło do "nieprawidłowego głosowania".

Prowadzimy intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania w notowaniu 1998 Listy Przebojów. Wiemy już na pewno, że dokonano ręcznej manipulacji polegającej na zmianie kolejności piosenek, na które głosowali słuchacze Trójki. Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym

- czytamy w oświadczeniu. Jak wskazuje Kowalczewski, w związku z sytuacją "zespół Listy Przebojów Trójki poblokował głosy słuchaczy oddane na innych wykonawców, które zostały uznane przez nich za nieuczciwe lub manipulacyjne. Wpłynęło to na pozycję utworów z wyższego miejsca, które znalazły się niżej, "torując" drogę na wyższą pozycję piosence Kazika. Po tym zabiegu piosenka artysty znalazła się na drugim miejscu".

Trójka obarcza winą za sytuację z głosowaniem jednego z prowadzących audycję - nazwisko nie pada, ale chodzi najprawdopodobniej o Marka Niedźwieckiego (drugi z prowadzących to Piotr Baron), który wcześniej sam przyznał, że oskarżono go o "nieuczciwość w przygotowywaniu audycji", co spowodowało jego decyzję o odejściu. 

Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki "Twój ból jest większy niż mój" na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste. Przez te zabiegi ucierpieli inni wykonawcy i nie była to niestety pierwsza taka ingerencja w wolę słuchaczy
Jest nam przykro , że doszło do takiej sytuacji i dlatego przepraszamy słuchaczy Listy Przebojów Trójki, że unieważniliśmy ostatnie notowanie LP3. Było to jedyna możliwa decyzja, która pomoże w utrzymaniu zaufania do tego programu i zasad oddawania głosów. Piosenki Kazika Staszewskiego od zawsze, nawet te najbardziej polityczne były grane na naszej antenie i nie ma powodów, aby się to miało zmienić

- czytamy w oświadczeniu Kowalczewskiego.

Strona Trójki znów działa, po poprzednim notowaniu ani śladu. Wcześniej tłumaczono się awarią

Dyrektor radiowej Trójki przekonywał we wcześniejszym komunikacie,  że "podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy". Wytwórnia S.P. Records wskazała jednak, że "Twój ból jest lepszy niż mój" był wśród propozycji do notowania. Dodatkowo w mediach społecznościowych pojawiły się informacje na temat celowego wprowadzenia przez Trójkę błędu do systemu - wiele osób zauważyło, że do kodu HTML strony zostało celowo "przemycone" przekierowanie do strony, na której pokazywała się informacja o awarii.

Teraz na stronie Listy Przebojów Trójki w ogóle nie ma notowania z 15 maja. Ostatnie dostępne pochodzi z 8 maja - pierwsze miejsce zajęła w nim piosenka Darii Zawiałow. Po piosence Kazika nie ma również śladu w dziale propozycji, w którym zwykle słuchacze mogą głosować na swoje ulubione piosenki. W związku z tym na "Twój ból jest większy niż mój" nie da się oddać głosu. Na stronie Polskiego Radia z 15 maja wciąż znajduje się stare notowanie - wraz z momentem, w którym Marek Niedźwiecki zapowiada wygraną plebiscytu przed piosenkę Kazika.

Więcej o: