Afera w Trójce nabiła gigantyczną oglądalność piosence Kazika. Wymowna reakcja muzyka

Piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" wygrała piątkowe notowanie "Listy Przebojów Trójki". Notowanie to zostało anulowane - rzekomo z powodu nieprawidłowości, do których doszło w procesie głosowania. Zamieszanie związane z LP3 sprawiło jednak, że teledysk do piosenki w ciągu weekednu zyskał niemal cztery miliony nowych odtworzeń. Muzyk uznał, że sytuacja "komentuje się sama".
Zobacz wideo

Piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" zajęła pierwsze miejsce w 1998 notowaniu "Listy Przebojów Trójki". Jej tekst jest krytyczny wobec Jarosława Kaczyńskiego - Kazik wypomina w nim, że polityk jest uprzywilejowany, bo jako jedyny w całej Polsce mógł 10 kwietnia odwiedzić cmentarz. Informacja o wygranej piosenki szybko zniknęła ze strony radia. Wcześniej pojawiła się jednak m.in. na Facebooku rozgłośni.

>>> Protest przed siedzibą Trójki. Wokół ustawili się byli i obecni pracownicy. "Stało się za dużo. Dość!"<<<

Afera w Trójce nabiła gigantyczną oglądalność piosence Kazika

W sobotę 16 maja dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski oświadczył, że piątkowe notowanie zostało anulowane, bo podczas głosowania złamano regulamin. Powody trochę się zmieniały - najpierw usłyszeliśmy, że wygrała piosenka spoza listy, którą tam dorzucono. Potem dowiedzieliśmy się, że prowadzący audycję zmienili kolejność piosenek i utwór Kazika został przeniesiony na pierwszą lokatę, a prawdziwy zwycięzca spadł na miejsce szóste. Jeszcze w sobotę media obiegły doniesienia o zawieszeniu dziennikarza Trójki Bartosza Gila, który odmówił podpisania się pod listem potwierdzającym, że w głosowaniu doszło do pomyłki. Tego samego wieczoru Zbigniew Preisner poinformował na Facebooku, że Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki, co dziennikarz potwierdził w niedzielę.

"W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - napisał Marek Niedźwiecki. W ten sam weekend z Trójki odeszli też Hirek Wrona, Wojciech Mazolewski i Marcin Kydryński, który ze słuchaczami pożegnał się na antenie, Mariusz Szczygieł zapowiedział to samo. W poniedziałek swoje odejście ogłosiła z kolei Agnieszka Szydłowska, a artyści tacy jak Dawid Podsiadło czy Tomasz Organek ogłosili bojkot stacji. Pod budynkiem na Myśliwieckiej zorganizowano też cichy protest w obronie pracujących tam dziennikarzy.

>>> Artyści ruszają z bojkotem Trójki. Wśród nich Podsiadło. "Moje utwory nie powinny być grane na antenie"<<<

Całe to zamieszanie spowodowało, że teledysk do piosenki Kazika zyskał znacząco na oglądalności. Jeszcze w piątek 15 maja w południe na Youtubie klip miał 1,2 mln wyświetleń. W poniedziałek licznik pokazuje już 5,4 mln odtworzeń. Widzowie nie ukrywają, że włączyli piosenkę przez aferę w Trójce.

 

W komentarzach pod teledyskiem czytamy "Dziękuję cenzurze trójki za reklamę, normalnie bym tu nie trafił", "Gdy cenzura osiąga efekt odwrotny od zamierzonego...", "Przed aferą z Trójką utwór miał 1,2 mln i teraz ma 5,2 mln. Tak to jest jak coś próbują cenzurować. Działa to w drugą stronę", "Kazik najlepiej funkcjonuje, gdy po drugiej stronie cenzura", "5 MLN wyświetleń w 10 dni. Kazik pobija rekordy polskiego Youtube. Dziękujmy Trójce, zrobili świetną reklamę", "Gdyby nie całe to zamieszanie większość z nas tej piosenki nawet by nie poznała. Tak bogatą mamy historię w tej kwestii, a władza wciąż nie chce wyciągnąć z niej wniosków".

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" chciał poprosić Kazika Staszewskiego o komentarz w tej sprawie. Muzyk zdecydowanie odmówił pisząc:

Ale po co? To się samo komentuje.
Więcej o: