Afera w Trójce. Były naciski na szefa redakcji muzycznej? Piotr Metz komentuje

Dziennikarz Bartosz Gil, który został zawieszony w obowiązkach, w liście do dyrektora radiowej Trójki napisał: "Wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać od Pańskiego telefonu do Piotra Metza". Dyrektor muzyczny stacji odniósł się do sprawy w rozmowie z "Pressem".
Zobacz wideo #Hot16challenge2 - Oto nasi faworyci [Popkultura Extra]

Bartosz Gil, pracujący przy "Liście Przebojów Programu Trzeciego", został zawieszony po tym, jak na pierwszym miejscu znalazła się piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Jego żona twierdzi, że przyczyną był brak zgody na podpisanie się pod oświadczeniem o "pomyłce". Postanowił publicznie opowiedzieć w liście do dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia swoją wersję wydarzeń. Pada w niej nazwisko Piotra Metza.

Piotr Metz wreszcie mówi o aferze w Trójce

W liście do Kowalczewskiego, upublicznionym w poniedziałek, Gil zwraca uwagę, że Kazik wygrał zgodnie z regułami, które, choć nieformalne (nie było żadnego regulaminu), wykształtowały się, obowiązywały i były przestrzegane w tym programie od wielu lat. Dziennikarz pisze m.in.: 

"Nie wydarzyło się nic wyjątkowego podczas ostatniego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego, które wygrał Kazik. Wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero tuż po nim, czyli od Pańskiego telefonu do Piotra Metza [kierownika redakcji muzycznej - red.] z prośbą o 'zrobienie czegoś z tym Kazikiem', a następnie po drugiej w nocy wiadomości z prośbą 'Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na Antenie'.".

Skoro pojawiło się to w oświadczeniu Bartka Gila, to prawda

potwierdził Piotr Metz, szef redakcji muzycznej Trójki, w rozmowie z serwisem "Press".

Afera w Trójce. Będzie audyt listy przebojów

Po tym, jak utwór Kazika znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów (audycja była emitowana w piątek), na stronie Polskiego Radia pojawiła się awaria, a informacja o wynikach notowania zniknęła - ten fakt szybko zauważyli fani listy.

Początkowo redaktor naczelny Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski utrzymywał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy (i taka była treść dokumentu podsuniętego m.in. Markowi Niedźwieckiemu i Bartoszowi Gilowi do podpisania), później zmienił wersję. Prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w poniedziałek zapowiedziała audyt listy przebojów i przekonywała, że piosenka Kazika powinna znaleźć się na czwartym, a nie pierwszym miejscu rankingu.

W wyniku afery w Trójce z radia odeszli m.in. Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Agnieszka Szydłowska.

Kim jest Piotr Metz?

Piotr Metz to dziennikarz muzyczny, jeden z założycieli i wieloletni dyrektor muzyczny radia RMF FM. Od 2016 roku jest dyrektorem muzycznym Programu Trzeciego Polskiego Radia (do Trójki po raz pierwszy trafił jeszcze w 1982 roku, prowadził wtedy audycję poświęconą grupie The Beatles). Był też związany m.in. z Radiostacją i pismem "Machina", był dyrektorem artystycznym Sopot Festival w latach 2006-2009.

W 2007 uhonorowano go Złotym Mikrofonem Polskiego Radia, a w latach 2007-2018 zdarzało mu się w zastępstwie głównych prowadzących być gospodarzem "Listy Przebojów Programu Trzeciego". Razem z Piotrem Baronem, Piotrem Stelmachem i Markiem Niedźwieckim Piotr Metz współprowadził także "Top Wszech Czasów".

Więcej o: