Po aferze w Trójce Radio Nowy Świat ma dwa razy większe wpłaty od słuchaczy. Zbiórka idzie na milion

Afera w Trójce z piosenką Kazika sprawiła, że słuchacze z jeszcze większym entuzjazmem zaczęli wpłacać środki na stworzenie Radia Nowy Świat. Już w niedzielę po odwołaniu LP3 na konto zbiórki wpłynęło dodatkowych 100 tys. złotych, teraz kwota zbliża się do miliona złotych. Rozgłośnia założona przez byłą szefową Trójki ma zacząć nadawać już w czerwcu.
Zobacz wideo

Radio Nowy Świat zaczyna swoją działalność z przytupem. Po marcowej fali odejść byli dziennikarze Programu III Radia Polskiego zdecydowali się założyć nową rozgłośnię, która ma być "oparta na najlepszych tradycjach Trójki", co słuchacze przyjęli przychylnie. 

>>> Radiowa Trójka straciła Marka Niedźwieckiego i Wojciecha Manna. To nie pierwsza fala odejść [WYKRES DNIA] <<<

Słuchacze wpłacili już blisko milion zł na Radio Nowy Świat

Magda Jethon chciała uzbierać na początek 250 tys. w miesiąc, a zbiórka na Radio Nowy Świat pobiła rekord strony Patronite w kilka dni. Nigdy wcześniej nie zebrano tak dużo tak szybko - słuchacze wpłacili blisko pół miliona złotych. Po tym, jak w ostatni piątek władze państwowego radia zdecydowały się anulować notowanie "Listy Przebojów Trójki", które wygrał Kazik, na konto nowej rozgłośni wpłynęło jeszcze 400 tys. zł.

W środę 13 maja na koncie zbiórki widniała kwota 512 tys. zł, którą wpłaciło około 18 tys. osób. W piątek 15 maja odbyło się 1998. notowanie "Listy Przebojów Trójki", które wygrała krytyczna wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" autorstwa Kazika Staszewskiego. W sobotę szef Trójki ogłosił, że notowanie zostało anulowane, bo głosowanie zostało sfałszowane, a media obiegła wiadomość, że zawieszono Bartka Gila, który odmówił podpisania lojalki potwierdzającej pomyłkę w głosowaniu. Prowadzący LP3 zostali pomówieni o przestawienie kolejności utworów na korzyść Kazika, a Marek Niedźwiecki w sobotę wieczorem dał znać, że odchodzi z Trójki, oficjalne oświadczenie pojawiło się następnego dnia.

>>> Artyści ruszają z bojkotem Trójki. Wśród nich Podsiadło. "Moje utwory nie powinny być grane na antenie" <<<

Tymczasem w niedzielę 17 maja na konto Radia Nowy Świat wpłynęło dodatkowych 100 tys. zł - licznik pokazał sumę 674 tysięcy.

PatronitePatronite Radio Nowy Świat

Im w mediach więcej było doniesień o aferze w Trójce - o odejściu kolejnych dziennikarzy (Wrona, Kydryński, Mazolewski, Szydłowska), o naciskach dyrekcji na redakcję muzyczną, dalszych oskarżeń o fałszowanie wyników głosowania słuchaczy - tym więcej przybywało patronów i więcej pieniędzy wpływało na stworzenie nowego radia. We wtorek 19 maja radiowcy mają na koncie 911 905 zł - tyle wpłaciło już 20 tysięcy osób.

Patronite /Patronite / Radio Nowy Świat

Radio Nowy Świat - co wiemy?

Radio Nowy Świat zostało do życia przez spółkę Ratujmy Trójkę, której wspólnikami są Wojciech Mann, Magda Jethon, Jan Chojnacki, Anna Krakowska (zarząd), Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski (zarząd), Patrycja Macjon i Piotr Jedliński (prezes).  Co usłyszymy na antenie? Mowa o audycjach muzycznych, autorskich i pasmach magazynowych, w tym publicystycznych, społecznych, kulturalnych i politycznych. Jethon obiecuje jednak, że "w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk".

Na samym początku stacja ma nadawać na żywo od 6.00 rano do 22.00, ale docelowo ma działać całodobowo. Redaktor naczelną nowej rozgłośni będzie Magda Jethon, która szefowała Trójce w latach 2009, 2010-2016. Na pokładzie są również osoby, które miały wcześniej swoje audycje na antenie Trójki, jak np. Joanna Kołaczkowska czy Piotr Bukartyk.

W radiu Nowy Świat występować będą też Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski, Kuba Badach czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta. Dołączyli także Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ławnicki. W cyklicznej audycji "Mistrzowie grają w Nowym Świecie" wystąpią jednorazowo m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. Swój udział w projekcie jeszcze wcześniej potwierdzili krytyk filmowy Tomasz Raczek i literat, a także były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek.

>>>  Radio Nowy Świat. Anna Gacek nie dołączy do ekipy radia byłych dziennikarzy Trójki <<<

Magda Jethon nie wyklucza, że do ekipy dołączą dziennikarze obecnie pracujący z Trójce, stacja szuka też młodych talentów. Nabór jest ciągle otwarty, zgłoszenia można wysyłać do 25 maja na adres mlodetalenty@nowyswiat.online, a pierwsze przesłuchania mają się odbyć w połowie czerwca. Redaktor naczelna chce w ten sposób "kształcić przyszłe pokolenia profesjonalnych radiowców", dlatego też wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane - chodzi o potencjał i pomysł na zagospodarowanie czasu antenowego.

Wirtualnemedia.pl donoszą też, że Radio Nowy Świat będzie działać w dwóch studiach - fachowcy zajmują się ich wyposażeniem. Magdalena Jethon podkreśla - Doświadczenie i wiedza osób pracujących nad stroną techniczną naszego przedsięwzięcia daje nam uzasadnione poczucie bezpieczeństwa; wiemy, że w czerwcu wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Więcej o: