Słuchacze wpłacili już milion złotych na Radio Nowy Świat. "Kolejne ogłoszenie w weekend"

Radio Nowy Świat tworzą byli dziennikarze radiowej Trójki, zaś zbiórka funduszy na założenie ich nowej rozgłośni pobiła wszelkie rekordy strony Patronite. Po miesiącu od jej ogłoszenia redakcja dostała od prywatnych darczyńców już milion zł na start. Redaktor naczelna Magda Jethon zapowiada, że w weekend poznamy nazwiska kolejnych dziennikarzy, którzy wystąpią na antenie.
Zobacz wideo

Ogłoszenie o zbiórce na Radio Nowy Świat pojawiło się w sieci 16 kwietnia, po tym jak z rozgłośnią rozstali się m.in. Anna Gacek, Wojciech Mann czy Jan Chojnacki. Słuchacze skupieni wokół grupy "Ratujmy Trójkę" podeszli do sprawy z tak dużym zaangażowaniem, że po około pięciu dniach na koncie zebrano blisko pół miliona zł. Po kolejnej aferze w w Trójce i fali odejść (m.in. Niedźwiecki, Metz, Kydryński, Szydłowska) ta suma się podwoiła.

>>> Piotr Baron nie poprowadzi Listy Przebojów Trójki. "Jeśli znajdzie się 'samobójca, współczuję mu" <<<

Milion złotych na radio byłych dziennikarzy Trójki

Na założenie Radia Nowy Świat udało się zebrać już ponad milion zł - pieniądze wpłacono za pośrednictwem strony Patronite. W założeniu rozgłośnia ma się opierać właśnie tylko o crowdfunding, dzięki czemu nie będzie konieczności emitowania reklam na antenie. Magdalena Jethon, redaktorka naczelna nowego radia, w rozmowie z portalem Wirtualne Media zapowiedziała, że w najbliższy weekend poznamy nazwiska nowych prowadzących - nie chciała zdradzić, czy w tym gronie pojawi się ktoś, kto odszedł z Trójki po aferze z "Listą Przebojów Trójki" i piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Nowych nazwisk mamy wypatrywać w sieci na profilach Radia Nowy Świat i Ratujmy Trójkę.

PatronitePatronite Radio Nowy Świat

Jednocześnie Jethon podkreśla, że ostatnie wydarzenia są bardzo trudne dla jej nowej redakcji, bo wielu z dziennikarzy Trójki to ich przyjaciele i serdeczni znajomi, więc emocje towarzyszą im wszystkim:

Wydarzenia w Trójce z pewnością mają wpływ na naszą sytuację, ale nie są i nigdy nie będą motorem napędowym naszego przedsięwzięcia. Nie tworzymy Trójki w wersji 2.0, tylko zupełnie Nowy Świat.

Uważa też, że popularność zbiórki łączy się faktem, że z projektem są związane osoby, których nazwiska gwarantują "stworzenie dobrego radia". Dodaje też, że chociaż patrzy w "stronę Myśliwieckiej z dużą wrażliwością", to jednak w swoim zespole chętnie powita świetnych dziennikarzy związanych także z innymi rozgłośniami.

Radio Nowy Świat. Co wiemy?

Rozgłośnia ma wystartować już w czerwcu. Z dotychczasowych doniesień wiemy, że udało się znaleźć dwa studia i trwa zakup potrzebnego sprzętu. Na samym początku stacja będzie działać na żywo od 6 do 22, lecz docelowo zakładany jest model całodobowy. Redaktorką naczelną nowej rozgłośni będzie Magda Jethon, która szefowała Trójce w latach 2009, 2010-2016. Na pokładzie są również osoby, które miały wcześniej swoje audycje na antenie Trójki, jak np. Joanna Kołaczkowska czy Piotr Bukartyk.

>>> Kazik i Wojtek Jabłoński wypuścili premierowy utwór. "Powiedzcie, że kochacie nas" <<<

Na antenie Radia Nowy Świat występować będą również m.in. Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Fisz, Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski, Kuba Badach czy Jah Jah Frankowski, a wsparcie obiecali dodatkowo Wojciech Malajkat i Krystyna Kofta. Swój udział w projekcie potwierdzili zarówno Jan Emil Młynarski, Adriana Bąkowska, Zbigniew Zamachowski i Tomasz Ławnicki. W audycji "Mistrzowie grają w Nowym Świecie" swoje listy przebojów zaprezentują m.in. Dorota Segda, Maciej Stuhr oraz Jerzy Radziwiłowicz. W stacji wystąpią także krytyk filmowy Tomasz Raczek i literat, a także były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Nazwiska kolejnych prowadzących poznamy w najbliższy weekend.

>>> Radio Nowy Świat. Anna Gacek nie dołączy do ekipy radia byłych dziennikarzy Trójki <<<

Do 25 maja trwa też nabór młodych talentów (na adres mlodetalenty@nowyswiat.online), rozgłośnia startuje z myślą o tworzeniu następnego pokolenia kompetentnych radiowców - dlatego też nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, a raczej pomysł na audycję i potencjał.

Nowy Świat do życia powołała spółka Ratujmy Trójkę, której wspólnikami są Wojciech Mann, Magda Jethon, Jan Chojnacki, Anna Krakowska (zarząd), Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski (zarząd), Patrycja Macjon i Piotr Jedliński (prezes). Co usłyszymy na antenie? Ramówka ma składać się z audycji muzycznych, autorskich i pasm magazynowych, w tym publicystycznych, społecznych, kulturalnych i politycznych. Jethon obiecuje jednak, że "w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk".

Więcej o: