Trójka. Artur Andrus zaprasza na tajemnicze wydarzenie w porze emisji Listy Przebojów

W piątek o 19:07 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia powinno wystartować 1999. notowanie Listy Przebojów Trójki. Audycja stoi jednak pod ogromnym znakiem zapytania. Tymczasem Artur Andrus na Facebooku zaprosił na "coś specjalnego" o tej samej porze, co LP3.
Zobacz wideo

Na facebookowym profilu Artura Andrusa opublikowano krótkie ogłoszenie: "Uwaga! Dzisiaj kilka minut po 19:00, czyli wtedy, kiedy zazwyczaj zaczynała się Lista Przebojów Trójki, coś specjalnego. Tutaj". 

Andrus pracował w Trójce w latach 1994-2017. Powodem zerwania przez niego współpracy z Polskim Radiem było postawione mu przez szefostwo ultimatum: albo Polskie Radio, albo TVN (od 2005 roku Andrus pojawia się jako stały gość w programie "Szkło kontaktowe"). - To nie był dla mnie wybór pomiędzy TVN24 a Trójką. To jest dla mnie wybór pomiędzy tym, czy ja mogę coś o sobie decydować czy nie. Dotychczas przez dwanaście lat moja współpraca z TVN24 jakoś nie przeszkadzała poprzednim zarządom, dało się to godzić - mówił wtedy Andrus. Obecnie dziennikarz jest w ekipie tworzącej radio Nowy Świat, które gromadzi przede wszystkim byłych pracowników Programu Trzeciego PR.

Zobacz też: Słuchacze wpłacili już milion złotych na Radio Nowy Świat. "Kolejne ogłoszenie w weekend" >>

Lista Przebojów Trójki może się nie odbyć. Tak jak "Zapraszamy do Trójki"

W ciągu ostatniego tygodnia radiową Trójkę opuściła zdecydowana większość znanych z anteny redaktorów. Zmasowaną akcję rozpoczęło 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki z 15 maja, które wygrał utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", krytyczny wobec wyprawy Jarosława Kaczyńskiego na zamknięty dla odwiedzających z powody epidemii koronawirusa Cmentarz Powązkowski. Władze radia zdecydowały o unieważnieniu głosowania z powodu "wprowadzenia do niego piosenki spoza listy" oraz "złamania regulaminu". O zmanipulowanie wyników posądzono prowadzącego LP3, czyli Marka Niedźwieckiego.

Z czasem kolejni dziennikarze, na czele z Bartoszem Gilem i Piotrem Metzem, ujawnili, że w przypadku LP3 nigdy nie obowiązywał żaden konkretny regulamin, zaś dyrektor-redaktor naczelny Trójki, Tomasz Kowalczewski, osobiście naciskał na Metza (dyrektora muzycznego), by "zajął się" piosenką Kazika. Marek Niedźwiecki był jednym z pierwszych radiowców, którzy złożyli wypowiedzenie. W specjalnym oświadczeniu zażądał oficjalnych przeprosin od Polskiego Radia i TVP oraz przekazania 10 tys. zł na rzecz lekarzy walczących z pandemią koronawirusa.

Braki kadrowe spowodowały, że m.in. w czwartek po południu pierwszy raz od początku nadawania audycji "Zapraszamy do Trójki", czyli od 1974 roku, nie miał jej kto poprowadzić. Z ustaleń portalu Press.pl wynika, że wcześniej szef redakcji Łukasz Kurtz-Królikiewicz w mailu do swojego zespołu napisał, że "z uwagi na brak prowadzącego i możliwego zastępstwa" poprosił dyrektora stacji o "wyznaczenie autora spoza Zd3 [redakcji "Zapraszamy do Trójki" - red.] do realizacji audycji o charakterze muzycznym". "Bez prowadzącego teraz w Radiowej Trójce. Tylko muzyka. Niezwykle wymowne. Historyczny moment" - napisał Patrycjusz Wyżga, jeden z dotychczasowych prowadzących audycję. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Trójka. Piątkowa Lista Przebojów pod znakiem zapytania. Artur Andrus zaprasza na tajemnicze wydarzenie
Zaloguj się
 • alexcomp

  Oceniono 27 razy 21

  Skończy się tym, że Trójka będzie pierwszym i prekursorskim na świecie programem nadającym na antenie ciszę. Szkoda, kochałem Pr 3 praktycznie od jej powstania aż do wejścia do niej pisowskiego guano

 • bokaj

  Oceniono 23 razy 19

  Do cholery, co za problem powiedzieć "przepraszamy, zapędziliśmy się" - i zrobić reset, zaprosić wszystkich, którzy odeszli???
  Co za problem, do diabła!!!
  Przecież to nie ma sensu, próbować budować nowy zespół na doświadczeniu rozbicia starego, znakomitego, poprzez zastosowanie cenzorskich nacisków! Jacy ludzie do takiej stacji zdecydują się przyjść? JACY???
  Przyjdą sami posłuszni - i z takich chcecie reanimować tę stację????
  Gdzie wy rozum macie!

 • mare.com

  Oceniono 27 razy 19

  chcialbym doczekac wiadomosci tvp1 bez prowadzacego

 • dziurowice

  Oceniono 18 razy 14

  Dziś fenomenalnie pożegnała się z Trójką Pani prof. Katarzyna Kłosińska. Wielka klasa godna starej, dobrej Trójki. Cytowała trafnie Orwella.
  Kowalczewski to usłużny pętak, po Śląsku: ciul.

 • topiramax

  0

  Trojka? Ja z żalem bojkotuję Lato z radiem. Nie tylko Trójka...

 • koment22

  Oceniono 26 razy -18

  Weźcie mi wytłumaczcie - nie słucham radia. Czemu akurat "trójka" jest tą najlepszą, kultową i taką "och, ach" stacją skoro są jeszcze dwie: jedynka i dwójka, które teoretycznie z racji nr powinny być ważniejsze od "trójki". W telewizji jest TVP1, TVP2 i TVP3 ale to TVP3 jest tą najmniej ważną stacją...

 • alf7red7

  Oceniono 26 razy -20

  Chyba od 1985, bo w 1975 to była co najwyżej lista przebojów rozgłośni harcerskiej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX